שתף קטע נבחר

גוגל טוענת: אתרים ישראליים מכילים וירוסים

אתרי אינטרנט ישראליים לגיטימיים כביכול, כמו אתר הסתדרות העובדים וסונול, מסומנים בגוגל כמכילים Badware - תוכנה זדונית - ונחסמים לגלישה דרך מנוע החיפוש. עדכון: גוגל מוסרת כי האתרים נגועים בתוכנה זדונית

מה משותף לאתר של חברת הדלק סונול (בשיפוצים כיום), אתר ההסתדרות והדף של קומיקס "סטיות של פינגווינים"? כולם נחסמו אחרי שזוהו על ידי גוגל, מסיבות לא ברורות, כאתרים המכילים Badware (תוכנה זדונית - שם המתייחס לרוגלות,

וירוסים, סוסים טרויאנים וכדומה).

 

על מנת להגן על הגולשים, גוגל מפעילה מערכת המזהה אתרים הכוללים תוכנות פולשניות ומזיקות כאילו, וחוסמת את הגישה מהם דרך גוגל (המערכת נחשבת אמנם שנויה במחלוקת, ורבים גורסים כי אין זה מקומה של גוגל לקבוע זאת).

 

המשמעות היא כי לא ניתן להגיע לאתר באמצעות הקלקה על הקישור לאתר של הסתדרות העובדים, כפי שהוא מופיע בגוגל באנגלית ובעברית. במקום האתר מופיעה אזהרה לפיה "אתר זה עלול להזיק למחשב שלך".

 

"זכור כי תוכנה זדונית מותקנת לעיתים קרובות ללא ידיעתך או רשותך כאשר אתה מבקר באתרים אלה והיא עלולה לכלול תוכניות המוחקות נתונים מהמחשב, גונבות פרטים אישיים כגון סיסמאות ומספרי כרטיס אשראי או משנות את תוצאות החיפוש", נכתב בקישור שהוצב בתוצאה לחיפוש המילה "הסתדרות". ניתן להגיע לאתר בכל זאת, על ידי הקלדת הכתובת ישירות - אבל מי ששם מבטחיו בכושר השיפוט של גוגל לא תמיד ייכנס אליו אחרי שקרא את האזהרה.

 

עדכון: גוגל מוסרת"במאמצינו לאתר אתרים בעייתיים שכאלה, אנחנו מתמקדים בהגנה על הגולשים מפני אתרים שמנסים לשתול תוכנה זדונית במחשב שלהם תוך ניצול הדפדפן. ישנם אתרים שמספיק להיכנס אליהם כדי שתוכנה שכזו תחדור אל מחשבי המשתמשים. על מנת להזהיר את המשתמשים אנו מציגים עמוד עם אזהרה, כדי שהגולשים יידעו שהם עומדים להיכנס לאתר כזה".

 

"האתרים אכן מסכנים את הגולש, והודבקו בתוכנות זדוניות על ידי משתמשים", ציינה גוגל בתגובה. "כל מה שמנהל האתר צריך לעשות הוא להגיש בקשה לבדיקה של האתר ב-StopBadware (גוף חיצוני שגוגל מסתמכת, בין היתר, על המאגר שלו - א.ש.). ברגע ש-StopBadware יאשר שאין באתר תוכנה זדונית, נשמח להסיר את האזהרה".

 

האתר נחסם - מה עושים?

אתר שלא מופיע בגוגל שווה ערך לאתר שלא קיים, זאת יאמר כל איש פירסום מתחיל. עבור אתרים עצמאיים וקטנים, במיוחד כאלה המתקיימים בזכות פרסומות, ההופעה בגוגל חיונית לעתים להמשך הפעלתם. לכן כדאי לעשות מאמצים ולבטל את החסימה.

 

במצבים של אתרים שזוהו בטעות כמכילי וירוסים, אפשר לנסות ולבטל את החסימה באמצעות פנייה לגוגל, מה שפתר את הבעיה באופן זמני עבור "סטיות של פינגווינים". אלא שגוגל חסמה אותו שוב לאחר זמן קצר, ונדרשה פנייה נוספת כדי לבטל את אזהרת ה-badware.

 

גוגל לא מסרה לבעלי האתרים או ל-ynet פרטים מדויקים אודות הווירוסים שנמצאו כביכול. 


פורסם לראשונה 22/08/2007 09:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גוגל. בעיה בזיהוי?
צילום: רויטרס
מומלצים