שתף קטע נבחר

הרב אריאל מפתיע: היתר מכירה – גישה לא יהודית

אחרי ההתקפה החריפה של הרב אלישיב מסתייגים מהיתר המכירה גם רבנים מובילים בציונות הדתית, בהם תלמידי הרב קוק, שדווקא עודד את הפיתרון. הרב יעקב אריאל: "זו גישה לא יהודית; מי שנוהג כך לכתחילה – נבל ברשות התורה"

הרבנים החרדים מנהלים נגדו מלחמת חורמה, וכעת מסתייגים מהיתר המכירה גם רבנים בולטים בציונות הדתית. פחות משלושה שבועות לפני תחילת שנת השמיטה דוחק רב העיר ר"ג, הרב יעקב אריאל, את ההיתר שעודד הרב קוק אל תחתית רשימת סדר העדיפויות ההלכתי, וקורא לסמוך עליו רק בהיעדר ברירה אחרת. בראיון לעלון "מעייני הישועה" שחולק בשבת בבתי הכנסת קבע הרב אריאל: "זו לא גישה יהודית. מי שנוהג כך לכתחילה – זה נבל ברשות התורה". מדובר בהתבטאות נדירה בחריפותה של מי שמכהן כחבר בית הדין הגבוה לענייני שמיטה - גוף המזוהה עם רבני הציבור הדתי לאומי.

 

במקביל טוען הרב אריאל כי המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שיצא בסוף השבוע בכרוז ענק נגד היתר המכירה, דווקא מקבל את הפיתרון במקרים מסוימים, ואלה המדברים בשמו אינם מדייקים.

 

קח סמים ופטור עצמך ממצוות

בפתח דבריו משווה הרב את היתר המכירה לדרכים מפוקפקות אחרות להיפטר ממצוות: "אולי תאמר שגם נמכור את בתינו לגויים ולא נצטרך לשים מזוזה?! למה שלא נמכור רכושנו או עסקנו לגויים ואז נוכל לאפשר בהם חילול שבת?! זו לא גישה יהודית! מוכרים לגוי רק בדיעבד, כשאין מנוס ממכירה, שמא ייעשה איסור חמור יותר בממכר. מי שנוהג כך לכתחילה – זה נבל ברשות התורה. אולי אדם ייקח סמים ויהיה שוטה ואז פטור מכל התורה כולה?!".

 

לטענתו, הפיתרון ההלכתי השנוי במחלוקת זכה בזמנו לעידודו של הרב קוק רק במטרה לבסס את ההתיישבות היהודית שהתפרנסה ברובה מחקלאות – אך "התנאים ששררו לפני 100 שנה השתנו לגמרי". הרב אריאל מדגיש כי העיקרון המנחה של הרב קוק היה להתיר את מכירת הקרקע רק כשיש הכרח, וכך נוהג גם בית הדין בו הוא חבר, שעושה שימוש בהיתר במקרים מסוימים כמו חשש להפסד כלכלי גדול.

 

הרב אלישיב דווקא בעד

בהמשך התייחס הרב אריאל למחלוקת ארוכת השנים בין רבני הציונות הדתית לרבנים החרדיים בדבר הלגיטימיות ההלכתית של היתר המכירה, וגילה כי גם הרב אלישיב אינו מתנגד עקרונית לפיתרון. "לפני שלושים שנה פגשתי אותו ברחוב בירושלים", מספר הרב, "שוחחנו במשך יותר משעה, והוא אמר לי בהאי לישנא (בזו הלשון) ביידיש: 'זה שהרב קוק והרב הרצוג נהגו היתר מכירה אז – זה היה נכון וטוב. מה שעושים היום בהיכל שלמה – זה לא טוב'". לטענת הרב אריאל, מקבל המנהיג הליטאי את ההיתר אך קורא לצמצם ולשקול היטב את השימוש בו, אך תלמידיו, המדברים בשמו, אינם מדייקים בדבריו.

 

בנוסף מזכיר הרב אריאל כי למרות העדפתם למעט את השימוש בהיתר המכירה הקלו הפוסקים החרדים משמעותית על החקלאים היהודיים, בין היתר בפסק ההלכה של הרבנים אויערבך ואלישיב לפיו מצע מנותק בחממה לא חייב בשביעית. עם זאת הדגיש הרב: "יש שאינם מקבלים את פסקיהם ומעדיפים תוצרת נוכרית – לא אכפת להם שההתיישבות היהודית תתמוטט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
"מוכרים רק כשאין מנוס". הרב יעקב אריאל
צילום: אילן מרסיאנו
גידול מנותק בשנת שמיטה
צילום: דלית שחם
מומלצים