שתף קטע נבחר

סערת עובדיה: "חיילים נהרגו כי לא שמרו מצוות"

דברי הרב עובדיה יוסף - על כך שחיילי צה"ל נהרגו במלחמת לבנון השנייה כי לא שמרו מצוות - מעוררים זעם במערכת הפוליטית. ביילין: "מוטב שיקרא לבחורי הישיבות להתגייס במקום למות באוהלה של תורה"

"אני מצר על דבריו המיותרים של הרב עובדיה יוסף - אלה דברים שפוגעים פגיעה קשה מאוד במשפחות השכולות שיקירהן נפלו על הגנת המולדת. דבריו לחלוטין אינם עומדים במבחן המציאות, כי לצערנו הרב בין הנופלים יש לא מעט בחורים דתיים שומרי מצוות", כך אמר הבוקר (יום ב') ח"כ דני יתום (עבודה) בתגובה לדברים שאמר מנהיגהּ הרוחני של תנועת ש"ס, על כך שחיילי צה"ל נהרגו במלחמת לבנון השנייה כי לא שמרו מצוות.  

 

הרב עובדיה אמר את הדברים בדרשה השבועית שלו שנשא במוצאי השבת האחרונה. "מה זה פלא, חס ושלום, נהרגים חיילים במלחמה, שהם לא שומרים שבת, לא שומרים תורה, לא מתפללים בכל יום, לא מניחים תפילין בכל יום, זה פלא שהם נהרגים? לא פלא. השם ירחם עליהם, יחזיר אותם בתשובה שלמה, כולם יחיו חיים טובים בשלום", אמר הרב.

 

בדרשה השבועית התייחס הרב לפרשת השבוע, תוך אזכור הפרשה הקודמת, "שופטים", שבה נאמר כי כל מי שהוא "ירא ורך לב יילך וישוב לביתו" - קרי, חייל הפוחד מוטב שיחזור לביתו בשעת סכנה ובשעת מלחמה. הרב אמר בדרשתו כי מי שהיה נוהג כך היום "המפקד ישים אותו במחבוש".

 

עוד המשיך הרב: "אז היו צדיקים קדושים. כל החיילים שהיו, היו הולכים בראש מורם. כל העדה כולם קדושים... תארו לכם מה היה צריך להיות כל חייל וחייל, רק אם הוא מתפלל, רק אם הוא חסיד, ירא שמיים, והיה הולך למלחמה. מי שלא עושה ככה לא הולך למלחמה".

 

במהלך הדרשה סיפר הרב לקהל מאמיניו כי "כשחיילים מאמינים ומתפללים, הקדוש ברוך הוא עוזר להם במלחמה. הם לא נהרגים. צריך להיות נקי כדי ללכת למלחמה".

 

הגינויים - וההסבר

חברי כנסת הגיבו הבוקר לדרשת הרב. ח"כ יתום: "הדברים הללו רק מלבים שנאה ומנציחים את הפערים בין היהדות החרדית בראשה הוא עומד, לבין כלל הציבור בישראל. טוב היה עושה הרב יוסף אילו היה חוזר בו מדבריו".

 

ח"כ אבשלום וילן (מרצ): "אני קורא לרב יוסף להתנצל בפני אלפי המשפחות המשפחות השכולות ולבקש סליחתם בגין דברי הבלע וההבל שהשמיע בדבר סיבת מותם של חיילי צה"ל. לפני שנה נהרגו חיילים דתיים וחילוניים במלחמה, בעוד תלמידיו נמצאים באוהלהּ של תורה מבלי שסיכנו את עצמם. יש גבול לדברי איוולת שיכול להשמיע רב בישראל".

 

יו"ר מפלגתו של וילן, ח"כ יוסי ביילין, התייחס אף הוא לדברי הרב. "במקום שהרב יוסף יפטפט שטויות אודות קשר כביכול בין מילוי מצוות לנפילה בקרב, ויפגע במשפחות שכולות, מוטב שיקרא למגזר שמתייחס לדבריו ברצינות, לבחורי הישיבות - להתגייס לצה"ל במקום למות באוהלה של תורה".

 

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו): "אותי לימדו פעם שהרוגי מלכות - אין איש יכול לעמוד במחיצתם, ואת חשבונותיו של הקב"ה אסור לנו לעשות. לדעתי הרב יוסף - שהוא פוסק אדיר ונועז - טעה בנושא הזה, או שיתברר בסופו של דבר שלא אמר את הדברים. לא סביר בעיני שאדם כזה יכול לחלל את קדושתם של חללי צה"ל".

 

ואיך מסבירים את ההתבטאות הקשה במפלגת ש"ס? "הרב ציטט בשיעורו גמרא מפורשת, במטרה לעורר את עם ישראל שערבים זה לזה, בחודש אלול, לתשובה ולסליחות להצלת חיילי צה"ל שישובו בריאים ושלמים. הרב סיים את שיעורו במוצאי-שבת והתפלל בציבור לשלום חיילי צה"ל: 'יתגברו וימחצו אותם', כלשון הרב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כשחיילים מתפללים -הקב"ה עוזר". הרב יוסף
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: גבי מנשה
"דברי בלע והבל". וילן
צילום: גבי מנשה
"פגיעה קשה במשפחות השכולות". יתום
צילום: עופר עמרם
מומלצים