שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו-מאזן ואולמרט יגבשו היום עקרונות לוועידה

  נשיא הרשות הפלסטינית יגיע בצהריים למעונו של ראש הממשלה כדי לדון בהיערכות לוועידת השלום שיוזם הנשיא בוש בנובמבר. בלשכת ראש הממשלה אומרים כי "מדובר במסמך קצר אשר יהיה מספיק עמום כדי למנוע את פיצוץ התהליך, ומאידך ברור מספיק כדי להמשיך קדימה"

  ראש הממשלה אהוד אולמרט צפוי לארח היום (ג') את הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן במעונו הרשמי בירושלים. השניים ידונו, בין היתר, בגיבוש מסמך עקרונות לקראת הוועידה האזורית שמבקש הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, לכנס בנובמבר בוושינגטון.

   

  בשלב הראשון במפגש יוועדו צוותי המשא ומתן משני הצדדים עם שני המנהיגים. לאחר מכן יסורו אולמרט ואבו-מאזן למשרדו של ראש הממשלה וידונו בארבע עיניים בסוגיות הנוגעות למסמך העקרונות. ראש הממשלה צפוי לומר לאבו מאזן שהוא מקווה לקיים עוד שניים עד שלושה מפגשים עד חודש אוקטובר, לפני מועד כינוס הוועידה האזורית, זאת כדי לגבש את העקרונות וההבנות באשר להקמת שתי מדינות לשני העמים, על פי מפת הדרכים.

   

  גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה הישראלי אמר אמש: "מדובר במסמך קצר אשר יהיה מספיק עמום כדי למנוע את פיצוץ התהליך, ומאידך ברור מספיק כדי להמשיך קדימה". כמו כן אמר כי ראש הממשלה יהיה קשוב בפגישה לבקשות הפלסטינים בנושאים ביטחוניים ואזרחים. עם זאת הבהיר הגורם, כי בשלב זה ברור לפלסטינים שלא יוכלו להעביר לידם את השליטה הביטחונית על שלוש הערים שהם צפויים לבקש תחת חסותם: שכם, רמאללה ויריחו.

   

  אולמרט יביע בפגישה את הערכתו לכוחות הפלסטינים על חילוץ הקצין הישראלי מידי אנשי הג'יהאד האיסלאמי בג'נין. "זה מסוג הדברים שהם סימני דרך מעודדים באשר לכוחות הפלסטינים ומראה שצעדי החיזוק אכן פעלו פעולתם. אם אירוע כזה היה מתרחש לפני כחודשיים, אנו מניחים שהוא יכול היה להסתיים בצורה הרבה יותר חמורה", אמר הבכיר.

   

  מן הצד השני אמר אמש אבו מאזן בראיון שהעניק לטלוויזיה הפלסטינית: "ישנן סוגיות רבות שנעלה לדיון ואשר כוללות בעיות יום יומיות של האזרח הפלסטיני, כמו סוגיית המעברים, האסירים, מנגנוני הביטחון, הכלכלה ועוד". כשנשאל הנשיא הפלסטיני בנוגע לוועידת השלום אותה מתכנן נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לקיים בסתיו, אמר אבו מאזן כי ישנן שלוש שאלות שהוא טרם קיבל עליהן תשובה. והן: מתי תיערך הוועידה? מי ישתתף בה ומה יהיה תוכנה.

   

  אבו מאזן הבהיר כי שוחח בטלפון עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוזליזה רייס, כדי לקבל תשובות, אולם לדבריו הוא לא קיבל מענה לשאלותיו. הנשיא הפלסטיני הדגיש עוד כי הכרחי שכל הגורמים הרלוונטיים ישתתפו בוועידה ובכלל זה סוריה, לבנון, ירדן ומצרים, "וזאת אם רוצים לדבר על הפעלתה מחדש של יוזמת השלום הערבית".


  פורסם לראשונה 27/08/2007 22:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן ואולמרט בפגישה קודמת
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים