שתף קטע נבחר

אושרה הרחבת ישובים עבור מפוני ההתנתקות

מרחב כפרי-קהילתי, המבוסס על יוצאי גוש קטיף, יוקם בקרוב במזרח לכיש. אולמרט: "מדובר בהתיישבות בעלת משמעות גדולה, באזור שבו מעבר לקו הירוק מתעבה ההתיישבות הפלסטינית". בשלב הראשון ייבנו כ-500 יחידות דיור, וייסלל כביש שיחבר את היישובים לבאר שבע וקריית גת. 200 משפחות כבר הביעו רצון להתיישב באזור

ועדת השרים להתיישבות, בראשות ראש הממשלה אהוד אולמרט, החליטה הבוקר (ג') פה אחד על הקמת מרחב התיישבות כפרי-קהילתי שכולל בנייה חדשה בשבעה יישובים, רובם חדשים, באזור מזרח לכיש.

 

מדובר בהחלטת ממשלה להקים גוש התיישבותי באזור, שיאוכלס על ידי יוצאי גוש קטיף, שפונו בהתנתקות, גרעיני התיישבות וקליטת אוכלוסיה נוספת שתגיע למקום. מרחב התיישבותי זה, הכולל את היישובים אמציה, חרוב, שקף, חזן, מרשם, שומריה וכרמית, יתבסס על גידולים חקלאיים האופייניים לאזור, על תיירות ועל פיתוח תעשייתי אזורי.

 

ראש הממשלה אמר בדיון: "מדובר בהתיישבות בתוך הקו הירוק, שיש לה משמעות גדולה. באזור מתגוררות כיום כמה מאות משפחות, בשעה שבאותו אזור מעבר לקו הירוק מתעבה ההתיישבות הפלסטינית. מדובר באזור שיש בו פוטנציאל אדיר, ויש לנו עניין גדול ליישבו ולהופכו לאחד מאזורי הפיתוח של המפעל הציוני במאה ה-21.

 

"בחזוני אני רואה התיישבות של רבבות אזרחים ישראלים באזור הנמצא רק כחצי שעת נסיעה ממרכז הארץ, על כביש חוצה ישראל, אזור הטובל בירק וממוקם בנוף מרשים במיוחד".

 

ועדת השרים דנה גם בפיתוח היישובים וחיזוקם, ובתנאים להם יזכו התושבים. חמישה מבין הגרעינים שכבר הביעו רצון להתיישב באזור, כוללים כ-200 משפחות של יוצאי גוש קטיף, אליהן יצטרפו משפחות המעוניינות להשתלב בענף התיירות שיתפתח במקום, ויכלול בין היתר הקמה של צימרים לאירוח וכרמים לתעשיית היין.

 

על פי התוכנית יוקמו בשלב הראשון כ-500 יחידות דיור, לפי חלוקת היישובים הבאה: 150 בחזן, 100 בשומריה, 60 במרשם, 60 באמציה, 70 בחרוב, 45 בכרמית, 20 בשקף. ההשקעה בהכנת התשתיות, פיתוח האזור והכנתו למגורים, עומדת על כ-300 מיליון שקלים. השלב הראשון של הבנייה ביישובים אמור להסתיים עד לתחילת שנת 2009.

 

במסגרת שיפור התשתיות באזור - מתוכננת סלילתו של כביש חדש בעלות של כ-200 מיליון שקלים, שיחבר את היישובים לכביש באר שבע מדרום, ולכביש קריית גת.

 

ראש הממשלה בירך בתום הדיון על ההחלטה ואמר כי "פיתוחו של יישוב חדש בישראל זו התרגשות אמיתית, והיא גדולה ומרגשת עוד יותר כאשר מדובר בשבעה יישובים, שיהפכו חבל ארץ המיושב בדלילות, לפנינה תיירותית ולאומית של ממש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרגשות אמיתית. אולמרט
צילום: איי פי
מומלצים