שתף קטע נבחר

גם סרבני חברון יקבלו "צל"שים" ביום ראשון

ה"מטה העולמי להצלת העם והארץ" יעניק בראשית השבוע הבא ציונים לשבח ופיצוי כספי לחיילים שריצו עונשי מאסר, בגין סירובם להשתתף בפינוי משפחות יהודיות מהשוק הסיטונאי בחברון. האירוע יתקיים במקביל לטקס הענקת הצל"שים לחיילים שהשתתפו במלחמת לבנון השנייה

ביום ראשון בערב אמור צה"ל להעניק ציונים לשבח לחיילים שהשתתפו במלחמת לבנון השנייה. לא במקרה באותו ערב - אך במקום אחר - יתקיים טקס הענקת צל"שים לחיילים שסירבו להשתתף לפני שלושה שבועות בפינוי משפחות בשוק הסיטונאי בחברון. אמו של אחד החיילים שיושב במחבוש אמרה ל-ynet לקראת הטקס: "הגיע הזמן שהפוליטיקאים יפסיקו להרוס את הצבא, ויכינו אותו למה שהוא נועד באמת".

 

הרב דב וולפא מה"מטה העולמי להצלת העם והארץ", שמארגן את הטקס שיתקיים בבית-חורון, הסביר: "הארוע יתקיים במקביל לאירוע של הענקת צל"שים לחיילים ממלחמת לבנון השנייה, מכיוון שגם להם מגיע צל"ש וגם להם. אני מקווה שלא נצטרך יותר להעניק צל"שים לחיילים שסירבו פקודה.

 

"אני מקווה שהמדינה תתעשת ולא תיתן לחיילים תפקידים כאלה. אבל אם היא כן תיתן לחיילים תפקידים מעין אלו, אז בעזרת השם יהיו עוד חיילים שיסרבו פקודה. נמשיך לעודד אותם וגם ניתן להם מענק כספי".

 

משפחות החיילים שסירבו פקודה יקבלו תעודות הוקרה של 'גיבור ישראל' והטקס יערך תחת הכותרת "מצדיעים לגיבורים". בנוסף לתעודת ההוקרה תקבל כל משפחה עשרות אלפי שקלים - פיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לחייל ולמשפחתו. את הכסף תרם אזרח ארצות-הברית שהחליט שכל חייל שיסרב לגרש יהודים ויישפט, יקבל את מלוא ההוצאות של משפטו, וכן פיצוי כספי.


ההזמנה לטקס הענקת הצל"שים לסרבנים 

 

את הטקס ינחה הרב וולפא שיעניק את התעודות למי שבמטה מכונים "אסירי ציון שישבו בבית-סוהר על קדושת הארץ". בד בבד עם הענקת התעודות תיערך סעודת הודיה.

 

ליטי, אמו של אחד החיילים שסירבו פקודה וביום שישי הקרוב יסיים 28 ימי מחבוש, אמרה ל-ynet: "לדעתי, סירוב פקודה של גירוש יהודים מביתם ומארץ-ישראל זה הדבר הבריא ביותר שיכול לקרות. תפקידו של צה"ל להגן על אזרחי מדינת ישראל, להילחם בטרור עד חורמה ולהגן על הגבולות. כלומר, תפקידו ביטחוני נטו, ולא ממניעים פוליטיים של פוליטיקאים אפרוריים.

 

"הכישלון במלחמת לבנון השנייה נבע בעיקר מחוסר הכנה מתאימה לקרב. במקום זאת הכינו את חיילנו להתנתקות מיישובי גוש קטיף וצפון השומרון".

 

עו"ד ערן חרמוני, יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, תוקף בחריפות את הטקס ומארגניו. לדבריו, המשמרת הצעירה דורשת מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה פלילית בחשד להמרדה כנגד מארגני הטקס, ובכללם הרב וולפא. "על רשויות החוק לנהוג בחדות ובתקיפות אל מול תופעת הסרבנות, ובמיוחד אל מול הרבנים המטיפים לה", אמר ל-ynet עו"ד חרמוני."אם הדבר לא ייעשה, אזי חוסר המעש יעניק לגיטימציה למעשים שמביאים להתפוררות הצבא ומסכנים את הדמוקרטיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפינוי בחברון בראשית החודש
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים