שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השרים אישרו ביטול הויזות מרוסיה; דיכטר תמך

  השר לביטחון פנים הסיר את התנגדותו לביטול הצורך בויזות לתיירים המגיעים מרוסיה ומחבר העמים. בעבר טען דיכטר שהדבר עלול לעודד פשיעה וזנות. ועדת השרים שדנה בנושא אישרה פה אחד את ביטול הויזות, בכפוף לצעד דומה מצד הרוסים

  קודם התנגד - עכשיו תומך. השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הצביע אחרי הצהריים (ד') בוועדת השרים בעד פטור מהצורך בויזות מרוסיה, בניגוד לעמדתו בעבר, שאף עוררה סערה ציבורית. דיכטר ציין בדיונים קודמים בנושא כי משרדו התנגד לכך, מחשש שמתן הפטור יעודד פשיעה והבאת זונות מרוסיה וממדינות חבר העמים. ועדת השרים שדנה בנושא אישרה את הצעד פה-אחד.

   

  מלשכתו של השר אבי דיכטר נמסר כי הוא תמך בהצעה לביטול הצורך בויזות. עם זאת הודגש כי דיכטר איתן בעמדתו המקצועית, שהוצגה שוב לפני ההצבעה וסוגיות מניעת הפשיעה ממשיכות להיבחן על ידי המשרד לביטחון פנים. "אחריותו של השר דיכטר היא אחת, למנוע התגברות פשיעה ישראל", נמסר מלשכתו.

   

  כזכור, בדיון קודם שנערך ב-30 ביולי טען שר התיירות יצחק אהרונוביץ' שהסרת מחסום הוויזות, המעכב קבלת אשרות בשלושה עד ארבעה חודשים, יביא לישראל בין 250-300 אלף תיירים בשנה, אשר ייצרו 8,000 עד 10,000 מקומות עבודה. בנוסף, התיירים מרוסיה צפויים להכניס מאות אלפי עד מיליוני דולרים למשק הישראלי בשנה. אהרונוביץ' טען עוד שכיום מופנית התיירות הרוסית למדינות שכנות כמו טורקיה, קפריסין ומצרים, שם אין מחסומים ביורוקרטיים המעכבים את בואם.

   

  בראש המתנגדים להצעה עמד השר דיכטר, שלא היסס להביע את חששותיו. "קיים חשש כבד לחדירת גורמים פליליים לישראל בהיעדר פיקוח. מדובר בניסיונות הנמשכים מאז שנות ה-90 להחדיר גורמים פליליים לארץ. משטרת ישראל מתמודדת עם תופעת נערות הליווי שכניסתן עלולה להיות קלה יותר וגם עם תופעה של גל חדש של דורשי עבודה ושוהים בלתי חוקיים", קבע דיכטר בדיון.

   

  מנתוני המשטרה שהוצגו בדיון עולה כי מאז תחילת השנה נעצרו 16 פרוצות שהגיעו מרוסיה ובכל שנת 2006 נעצרו 101 נשים שעבדו בזנות. עוד עולה מהנתונים כי מינואר 2007 גירשה המשטרה 38 אזרחים רוסים בהוראת השב"כ, לעומת 124 בשנת 2006. בנוסף עצרה המשטרה וגירשה 48 פרוצות מאוקראינה בשנה זו ו-215 אשתקד.

   

  נתון מדאיג נוסף אשר יוצג בפני השרים מובא על ידי משטרת ההגירה, הטוענת כי בישראל שוהים היום 147 אלף שוהים בלתי חוקיים, מתוכם 66 אלף יוצאי מדינות חבר העמים. גם משרד החוץ תובע כי בטרם הסרת הוויזות ייחתם הסכם שיקנה מעמד זהה לתיירים ישראלים הנוסעים לרוסיה.

   

  שר התיירות: ההחלטה - מהלך היסטורי

  ועדת השרים שעסקה בנושא תמכה לבסוף פה אחד בביטול הויזות, אך השרים היתנו זאת בצעד הדדי מצידה של רוסיה בכל הנוגע לתיירים מישראל. משרד החוץ והגופים האחרים הנוגעים בדבר הוסמכו על ידי ועדת השרים בראשות שר התיירות יצחק אהרונוביץ', לקיים משא ומתן, כדי לשמר את עקרון ההדדיות.

    

  שר התיירות יצחק אהרונוביץ', שהוביל את הצעת הפטור, אמר ל-ynet: "אנחנו הולכים למהלך היסטורי על ידי מדינת ישראל. עמיתי השרים השתכנעו כנראה מהנתונים שהצגתי מבחינת החשיבות למדינת ישראל. הדגשתי את הנושא של כעשרת אלפים מקומות עבודה שיתווספו".

   

  אהרונוביץ' ציין כי בעקבות השינוי - צפויים שינויים כלכליים דרסטיים, כהגדרתו. "אין עוצרים את מכירת המכוניות בגלל תאונות ולא עוצרים תיירות בגלל אפשרות שפושעים יגיעו. שיוציאו את המהגרים הלא חוקיים, יאתרו את הפושעים ויעצרו את הפרוצות. אי אפשר בגלל תופעות כאלה לסגור את גבולות המדינה", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיכטר. הסכנה עוד קיימת
  צילום: אמיר כהן
  צילום: צביקה טישלר
  אהרונוביץ'. שינוי כלכלי בדרך
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים