שתף קטע נבחר

בר-און החליט: זליכה הולך הביתה; זליכה: זה אינו חוקי

שר האוצר הודיע אתמול לחשב הכללי במשרדו כי לא יאריך את חוזהו והוא יסיים את תפקידו בסוף אוקטובר.. זליכה בתגובה: "הניסיון להפסיק את כהונתי איננו חוקי. הוא נעשה בחוסר סמכות ואיננו מחייב אותי. לא אניח לחבורה של חשודים בפלילים להרתיע אותי ממשימתי לשמור על הקופה הציבורית"

שר האוצר, רוני בר-און, הודיע אתמול (ד') לחשב הכללי, ירון זליכה, כי חוזה העבודה שלו לא יוארך. החוזה מסתיים בסוף חודש אוקטובר. השר מסר לזליכה את החלטתו בפגישה שהיתה ביניהם, והיא ההודעה הרשמית הראשונה לאחר תקופה ממושכת של שמועות סותרות לגבי הפסקת כהונתו הצפויה של החשב הכללי.

 

בתגובה אמר הבוקר זליכה ל-ynet: "הניסיון להפסיק את כהונתי איננו חוקי. הוא נעשה בחוסר סמכות ואיננו מחייב אותי. לא אניח לחבורה של חשודים בפלילים להרתיע אותי ממשימתי לשמור על הקופה הציבורית".

 

בכוונתו של זליכה להיאבק על המשך כהונתו לפחות שנה נוספת על 4 השנים שנקבעו בחוזה. הוא סומך על תמיכתו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בעקבות מאבקם המשותף לביעור השחיתות השלטונית.

 

לשכת השר אישרה הבוקר את דבר קיום הפגישה ואת הודעת בר-און, אך נמנעה מכל התייחסות אחרת לפרשה, לרבות לאפשרות שהיא באה בעקבות חשיפת ynet השבוע, כי בחוזה העבודה של זליכה נכלל סעיף המאפשר לו להמשיך לכהן בתפקידו שנה חמישית על פי רצונו. באוצר טוענים כי הנושא נבדק ולהחלטת השר יש גיבוי משפטי.

 

בהודעה שהוציא לעיתונות מבהיר שר האוצר כי "הוא רואה חשיבות לעקרון הקדנציה והרוטציה, וכי קדנציה בת 4 שנים היא בעיניו סבירה ומכובדת וראוי לסיימה במועד".

 

עורך הדין של זליכה: נעתור לבג"ץ

על פי הידוע עורך דינו של זליכה עו"ד בועז בן-צור, מיהר להודיע ללשכת שר האוצר שהוא מתנגד בשם שולחו להחלטת בר-און. עו"ד בן-צור טען כי ההחלטה שלא להאריך את החוזה התקבלה "בחוסר תום לב על רקע פעילותו הנמרצת של החשב הכללי נגד תופעות שלטוניות פסולות, גם מצד ראש הממשלה".

 

הכוונה היא לעדות שמסר זליכה נגד אולמרט בעניין מעורבותו האישית להטיית המכרז למכירת גרעין השליטה של בנק לאומי לטובת מקורביו, ולתוכנית כוללת למלחמה בשחיתות אותה פירסם החשב הכללי לאחרונה ללא תיאום עם הממונים עליו באוצר.

 

עו"ד בן-צור טען הבוקר כי לא שר האוצר אלא רק הממשלה יכולה לדון ולהחליט על הפסקת כהונתו של החשב הכללי כמי שמינתה אותו לתפקיד. עוד טען עו"ד בן-צור כי הממשלה לא קצבה את תקופת כהונתו של זליכה והיא מוסמכת על פי חוק להפסיק אותה רק מ"שיקולים ראויים".

 

לדעתו שיקולים כאלה אינם בנמצא והוא מקווה כי היועץ המשפטי לממשלה יבהיר לה את המצב בעיקר כשראש הממשלה עומד להיחקר בפרשת בנק לאומי. אם יימשכו ההליכים להדחת זליכה הוא יעתור לבג"צ וגם מצפה שמבקר המדינה יפעיל את סמכות ההגנה שלו על עדים המסייעים לו בחקירותיו.

 

האופוזיציה: למנוע את ההדחה

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל), אמר כי מדובר בניסיון לפגוע במאבק נגד השחיתות. "מדובר בניסיון לפגוע במאבק נגד השחיתות בתקופה בה נחשפות שחיתויות שלטוניות חמורות ומתנהלות חקירות נגד ראשי המדינה, שלאחת מהן הוביל זליכה", אמר אורלב והוסיף כי יפנה למבקר המדינה כדי למנוע הפיטורים.

 

ח"כ לימור לבנת (ליכוד) קוראת ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז למנוע את הפיטורים. "זליכה הוא שומר החומות של המנהל התקין. הוא הפך את תפקיד החשב הכללי לתפקיד עם שיניים ופעל באומץ וביושר כמגן הציבור. אני קוראת לו להיאבק בכל האמצעים החוקיים להמשיך לשרת את הציבור", אמרה לבנת.

 

התנועה לאיכות השלטון פנתה למזוז ולשר האוצר בדרישה "למנוע את הדחתו של זליכה" והיא מזהירה כי "אם תיפול חלילה שערה משערות ראשו, התנועה לא תחסוך כל מעשה חוקי להגן עליו".


פורסם לראשונה 30/08/2007 08:18

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זליכה. "לא ירתיעו אותי"
צילום: ודים דניאל
בר-און. "עקרון הקדנציה והרוטציה"
צילום: ארז קולומויסקי
מומלצים