שתף קטע נבחר

שיעור ראשון בשדרות: כך נתנהג ב"צבע אדום"

כדי להשרות תחושת ביטחון על תושבי שדרות, ובעיקר על התלמידים בעיר, הסתובבו עשרות שוטרים וחיילים ליד מוסדות החינוך. השר אבי דיכטר ניסה להרגיע את ההורים המודאגים. לעומתו, הגיע הנשיא פרס לבית ספר בירושלים, שם ביקשו ממנו התלמידים להביא שלום ולבנות את בית המקדש

ראשי המדינה יצאו הבוקר (יום א') מלשכותיהם הממוזגות ויצאו לעקוב מקרוב אחר פתיחת שנת הלימודים. נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע לבית ספר יסודי בשכונת גילה בירושלים ואילו השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הגיע לשדרות בעיקר כדי לבדוק את סידורי הביטחון בעיר מוכת הקסאם. השעה הראשונה בשנת הלימודים תשס"ח בשדרות לא הוקדשה ללימודים, אלא לכללי ההתנהגות במקרה ותשמע אזעקת "צבע אדום".

 

ביום הראשון ללימודים נראתה שדרות כמו בסיס צבאי. בכניסה לבתי הספר ובצמתים בעיר עמדו עשרות חיילים ושוטרים שניסו להשרות תחושת ביטחון על התושבים והתלמידים החוששים. השר דיכטר אמר ל-ynet כי הוא מברך על החלטת ההורים לפתוח את שנת הלימודים בעיר כסידרה. "ועד ההורים קיבל החלטה אמיצה לשלוח את הילדים לבית הספר ברגשות מעורבים. זו החלטה לא פשוטה ודי מביכה. אני מצדיע להורים שנרתמים לפתוח את שנת הלימודים כסדרה".


השר דיכטר ותלמיד (צילום: אמיר כהן)

 

השר לביטחון פנים, שהגיע לבית הספר היסודי "שקמים מעוז" אמר כי לו היה מתגורר בשדרות, הוא היה שולח את ילדיו לבית הספר. "אני לא אומר שהחיים בשדרות נטולי סכנות", ציין דיכטר, "בית הספר ערוך בנסיבות הקיימות ויש לתרגל את התלמידים. אני מקווה מאוד שנשנה את המציאות ויש לנו את הכלים לכך. זוהי החלטה שפשוט נצטרך לקבל".

 

ומה אומרים התלמידים וההורים בעיר, שרק אמש נחתה בה רקטת קסאם ליד אחד מבתי הספר? עידן, תלמיד כיתה ב', ענה כי במידה ותופעל אזעקה הוא ירוץ על המרחב המוגן. הוא ביקש מהשר כי במידה ותשמע אזעקת "צבע אדום", ירוצו השניים יחד למקום המוגן. אביבית דהן, שבתה רותם החלה את לימודיה בכיתה א', מקווה שחדר הלימוד בו לומדת בתה ממוגן. לגבי סוגיית המיגון, אומרת רותם: "ללא ספק בית הספר ממוגן יותר מאשר הבית".


חיילות בכניסה לכיתת לימוד בשדרות (צילום: אמיר כהן)

 

ויש הורים שחוששים לשלומם של ילדיהם שחזרו לבית הספר. מאיר ואוולין עזרן, שבנם נועם לומד בכיתה א', אמרו כי "כל הזמן מדברים על מיגון, אבל זה לא הפתרון. הבית שלנו נמצא רק מספר מטרים מכאן. כל הדרך עד לבית הספר אני חושבת מה אני אעשה אם יופעל עכשיו 'צבע אדום'. זו רולטה, אנחנו מהמרים על החיים שלנו". השר דיכטר השיב לשניים: "המנדט של ממשלת ישראל הוא להבטיח שקט ושלווה, לצערי זה לא החלק החזק של העיר. אני לא יכול להבטיח בנסיבות האלה שקט ושלווה, אני רק מבטיח שאנו עושים את המקסימום".

 

תלמידה לפרס: תבנה את בית המקדש

נשיא המדינה הגיע לבית הספר תל"י בשכונת גילה בירושלים. זמן קצר לפני הצלצול הראשון, הוא סקר את פעילות משמרות הבטיחות. כשנכנס לבית הספר שרו לו התלמידים "יבוא שלום עליכם" כשהם מנופפים בדגלים.

 

הנשיא פרס נכנס לכיתה א' של המחנכת אילנה כהן. התלמידים, שזכו לביקור נשיאותי ביום הראשון ללימודים, לבשו לבן. על הלוח נכתב "שלום כיתה א". כשהנשיא שאל את התלמידים מה הם מייחלים לשנה החדשה, הם השיבו: "שתביא שלום ושלא יהיו עוד מלחמות". פרס השיב - אמן. תלמידה נוספת ביקשה מפרס: "שתבנה את בית המקדש מחדש".

 

באופן סמלי עבר הנשיא אחר כך בשערים המסמלים את הכניסה אל החומות בירושלים, שנוצרו על ידי תלמידי כתה ו', הישר אל טקס בהשתתפות ראש עיריית ירושלים ובכירים במשרד החינוך.


פרס ומשמרות הבטיחות בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

לאחר מכן המשיך הנשיא לשכונת צור באהר במזרח העיר, שם נחנך בית ספר חדש לתושבים הערבים, במקום בו היה פעם שדה מוקדים. "המדינה שמחה שנבנה פה בית הספר הגדול במזרח התיכון לתושבים הערבים", אמר פרס. "פינו מוקשים והביאו תלמידים. גם אני בכיתה א', שנה ראשונה בבית הנשיא. אני יודע שזה לא פשוט - אבל התקווה שתבנו דור חדש לעמכם, השכלה, פתיחות למען ארצנו האהובה". מוכתר הכפר אמר: "בשמי ובשם תושבי צור באהר אנחנו מברכים אותך שנבחרת לנשיא, אתה התקווה שלנו לשלום".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, הגיעה לבית הספר הממלכתי-דתי "ציפורי" בבת-ים. לתלמידים היא אמרה שעל בתי הספר בארץ להקנות יותר ערכים יהודים ולאומים לתלמידים. "כשלי היו בעיות בבית הספר, אמא שלי אמרה - העיקר שתהיי בן אדם. לעיתים יש התנגשות בין לימודים לערכים שלנו כבני אדם, ולכן תפקיד בית הספר הוא לא רק ללמד אלא להקנות ערכים כאדם וכיהודים. אני רוצה לראות יותר בתי ספר שמקנים ערכים יהודיים ולאומיים השלובים זה בזה במדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה לבני.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים בשדרות. ארכיון
צילום: אמיר כהן
דיכטר מגיע לשדרות
צילום: אמיר כהן
לופוליאנסקי ופרס בירושלים
צילום: גיל יוחנן
חדר המצב של משרד החינוך
צילום: אוריה תדמור, באובאו
מומלצים