שתף קטע נבחר

ר"מ לבנון הכריז על ניצחון בנהר אל-בארד

"זהו ניצחון לאומי גדול עבור לבנון", הכריז פואד סניורה. שעות קודם לכן דווח כי הצבא השתלט על העמדות האחרונות שנותרו בידי חמושי פתח אל-איסלאם במחנה הפליטים נהר אל-בארד. בקרב האחרון נהרגו לפחות 39 חמושים, בהם מפקד ארגון הטרור, ו-3 חיילים. לטענת הצבא, הקרב החל לאחר שהחמושים תקפו עמדות הצבא בניסיון להימלט

ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, הכריז הערב (יום א') על ניצחון בלחימה בנהר אל-בארד, לאחר שהצבא השתלט שעות קודם לכן על העמדות האחרונות של חמושי פתח אל-איסלאם במחנה הפליטים הפלסטיני שבצפון לבנון. "זהו ניצחון לאומי גדול עבור לבנון", הצהיר סניורה.

 

בתום למעלה משלושה חודשים של לחימה השיג היום הצבא הלבנוני שליטה מלאה על מחנה הפליטים. "הקרב הסתיים. הצבא הלבנוני תפס את העמדות האחרונות של פתח אל-איסלאם במחנה", אמר מוקדם יותר היום גורם ביטחוני במדינה. בהתייחסו ללחימה שאירעה היום במחנה הפליטים, שבה נהרגו 39 חמושים איסלאמים ושלושה חיילים מצבא לבנון, אמר הגורם הלבנוני כי "מרבית הטרוריסטים נהרגו היום ו-20 נעצרו. יתכן שבודדים נמלטו אך הצבא יצוד גם אותם".


חיילים לבנונים במחנה הפליטים נהר אל-בארד, היום (צילום: AFP)

 

גורמי ביטחון לבנונים אמרו כי על-פי הערכות, בין החמושים שנהרגו היום במחנה הפליטים גם מנהיג פתח אל-איסלאם, שאכר אל-עבסי. לדברי הגורמים, חמוש מהארגון שנעצר על-ידי הצבא זיהה את הגופה כשייכת לעבסי. מערכת הביטחון הלבנונית צפויה לערוך בדיקת דנ"א על מנת לוודא שאכן הוא ההרוג. 

 

הלחימה בין כוחות הצבא והחמושים האיסלאמים - פעילי ארגון הטרור פתח אל איסלאם, הפועל בהשראת אל-קאעידה - היא ההתפרצות האלימה החמורה ביותר במדינה מאז מלחמת האזרחים, שהתחוללה בין השנים 1975 ו-1990. 

 

לטענת הצבא הלבנוני, הקרב היום החל כשהחמושים שנותרו במחנה ניסו להימלט. "חמושי פתח אל-איסלאם תקפו את עמדות הצבא בניסיון נואש להימלט מהמחנה", נמסר בהודעת הצבא. גורמי ביטחון הוסיפו כי החיילים ערכו סיורים סביב המחנה ונפרשו בפרדסים הסובבים אותו. ממעל, חגו מסוקי קרב, אשר המשיכו לחפש אחר קיצונים שהצליחו להימלט.

 

הלחימה במחנה התפרצה ב-20 במאי, ובקרבות שהתחוללו מאז נהרגו לפחות 300 בני אדם, בהם 154 חיילים, 120 חמושים ו-42 אזרחים. רוב תושבי המחנה - שקודם ללחימה התגוררו בו 40 אלף איש - נטשו אותו בימים הראשונים של הלחימה. בינתיים הפך המחנה לעיי חורבות, וגורמי ביטחון לבנונים העריכו מוקדם יותר כי לא נותרו בו יותר מ-30 חמושים.

לא ברור מה עלה בגורלו של מנהיג החמושים, שאקר אל-עבסי.

 

ארגון פתח אל-איסלאם התפצל מארגון טרור פלסטיני בתמיכה סורית בשנה שעברה. פעיליו דוגלים בבסיס האידיאולוגי של ארגון אל-קאעידה, אך אינם קשורים אליו. בני משפחותיהם של החמושים עזבו את המחנה ב-24 באוגוסט, לאחר שהושג הסכם בנושא עם צבא לבנון.


פורסם לראשונה 02/09/2007 11:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניורה: ניצחון גדול
צילום: איי אף פי
הריסות המחנה, בשבוע שעבר
צילום: איי אף פי
מומלצים