שתף קטע נבחר

רמון: ועדת השרים לא תעכב פינוי המאחזים

שרת החוץ והשר לעניינים אסטרטגיים התווכחו על הסמכות שניתנה בידי ועדת השרים בנושא קביעת המועד לפינוי המאחזים הלא-חוקיים. יו"ר הוועדה, חיים רמון, פסק: לא נעכב את הפינוי, הרמטכ"ל ושר הביטחון יקבעו את העיתוי. השר כהן מש"ס: "יש התלהבות יתרה בחיפוש אחר שוהה בלתי חוקי עם כיפה סרוגה, לעומת זה עם כפייה"

ויכוח התפתח הבוקר (א'), במהלך הדיון בוועדת השרים לענייני מאחזים בלתי חוקיים. שרת החוץ, ציפי לבני, והשר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, התעמתו בסוגייה למי הסמכות להורות על העיתוי לפינוי המאחזים.

 

כבר בתחילת הדיון הרגיש תבעה שרת החוץ לבני לקבוע שאין לוועדה סמכות להורות על עיכוב בהורדת מאחזים בלתי חוקיים. לדבריה, הסמכות בעניין זה נתונה בידי ראש הממשלה ושר הביטחון בלבד. מנגד, טען השר ליברמן שעבודת הוועדה נועדה לקבוע את הנהלים לפיהם יורדו מאחזים. ליברמן, תושב ההתנחלות נוקדים שבאזור בית לחם, מבקש לעכב ככל האפשר פעילות שכזו.

 

בדיון בוועדה משתתפים גם השר לביטחון פנים אבי דיכטר, סגן שר הביטחון מתן וילנאי, ועורכת הדין טליה ששון, מחברת הדו"ח בעניין המאחזים הבלתי חוקיים.

 

בעימות שהתנהל בין ליברמן ולבני התערב יו"ר הוועדה, השר רמון, אשר קבע: "הוועדה אינה מעכבת את פינויים של 26 מאחזים בלתי חוקיים אשר הוקמו עוד משנת 2001 מימי כהונתו של ראש הממשלה אריאל שרון. אין זה קשור לעבודת הוועדה, אלא להתחייבותו של שרון. ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון ברק והרמטכ"ל אשכנזי יכולים לקבוע את מועד הפינוי כרצונם. הם צריכים לקבוע מתי להוריד אותם מבלי צורך לחכות לעבודת הוועדה", אמר.

  

רמון הוסיף בפסיקתו בעימות בין השניים: "עיקר עבודת הוועדה היא קביעת הנהלים לגבי הבנייה ביהודה ושומרון, להמשך. זאת לאחר 40 שנה שאין נהלים שכאלה. אין בין כך לבין המאחזים הבלתי חוקיים כפי שנקבע כבר בעבר, דבר". אמר.

 

ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, תת אלוף יואב מרדכי, אמר לשרים שיש הרחבה של המאחזים, אולם אין בנייה של מאחזים חדשים. לטענת מרדכי, המינהל האזרחי מקיים פעילות אכיפה מוגברת נגד המאחזים הכוללת החרמת כלים, הריסות מבנים ומעצר של הבנייה בשלבים ראשונים, תוך הוצאת צווים משפטיים. 

השר יצחק כהן (ש"ס), חבר הוועדה, אמר בתום הדיון שהיא "מחפשת את המטבע מתחת לפנס". כהן הוסיף: 

"יש התלהבות יתרה בחיפוש אחר שוהה בלתי חוקי עם כיפה סרוגה מאשר שוהה בלתי חוקי עם כאפייה. אני מציע לוועדה לקייים את דיוניה הבאים בנגב, בלוד וברמלה, שכבר מזמן אינן חלק ממדינת ישראל. אי אפשר לעשות סדר סלקטיבי באכיפה מחוררת".

 

הדיון הוא הראשון בסדרה, לקראת הדיונים בבג"ץ בעניין פינוי המאחז מיגרון, אותו הגישה תנועת "שלום עכשיו". "אני מקווה שבתוך שלושה חודשים תוכל הוועדה לקבוע נהלים ברורים לגבי תכנון ובנייה ביהודה ובשומרון, לאחר 40 שנה בהן אין כללים ברורים לעניין", אמר רמון לקראת כינוס הוועדה. "עבודת הוועדה תאפשר לממשלה לקבוע באופן רשמי אלה מהמאחזים ביהודה ובשומרון הם חוקיים, ואלה לא".

 

רמון הציע למינהל האזרחי להגיש תוכנית תקציבית, שתאפשר להגדיל את האכיפה בסוגיית המאחזים הבלתי-חוקיים. רמון הביע את דאגתו נוכח התרחבות התופעה, וקרא למנוע את הקמתם של מאחזים בלתי-חוקיים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. בידי מי הסמכות
צילום: איי אף פי
ליברמן. הוועדה מוסמכת
צילום: ודים דניאל
רמון. הכריע
צילום: ניב קלדרון
צילום: אלון נוריאל
כהן. מחפשים מתחת לפנס
צילום: אלון נוריאל
מומלצים