שתף קטע נבחר

ישראלי? שלם 55 שקלים יותר על תוכנת בבילון

בבילון, חברה ישראלית, מספקת שירות זהה ללקוחות מכל העולם - אך במחירים שונים. החברה: המחירים נקבעים בכל מדינה בהתאם לתרבות הצריכה והשוק, עלויות שיווק ועוד

באתר של החברה הישראלית בבילון אפשר לרכוש את תוכנת התרגום הפופולרית, ללא תוספת מילונים, במחיר של 299 שקלים. גולשים חדי עין מצאו דרך לחתוך את המחיר הזה בכ-55 שקלים: מחליפים את המטבע בו משלמים מדולרים לשקלים. המחיר שיתנוסס באתר ייקבע מיד על 59 דולר ארה"ב, כ-245 שקלים.

 

בבילון היא תוכנת תרגום ותיקה, אשר בהקלקה על מילה מציגה את פירושה במגוון רחב שפות, ערכים מוויקיפדיה ואנציקלופדיות נוספות וכן המרות מטבע, מידות ומשקלות.

 

המחיר שהופיע באתר מתייחס לגירסה אחידה של התוכנה, ושינוי המטבע באמצעותו משלמים עבורה לא משפיע על שפת הממשק של התוכנה. מעניין לגלות שלא רק ישראלים מופלים לרעה: גם באירופה המחיר הוא 59 יורו, כ-330 שקלים.

 

חברות רבות גובות תשלום נוסף על מכירת המוצר שלהן מעבר לים, בשל עלויות שונות של הבאתו והתאמתו לשוק המקומי. במקרה של בבילון המצב שונה - מדובר בחברה ישראלית, ולפי ההגיון הזה המחיר בישראל אמור להיות יותר נמוך.

 

זאת ועוד, המחיר של בבילון מתייחס לרישיון לתוכנה ולא למוצר פיזי הכולל דמי משלוח. בדומה לתושבי ישראל, לתושבי ארה"ב, שכאמור משלמים פחות, אין תוספת מע"מ או מיסים בתשלום באמצעות האתר - רק לאירופאים.

 

לשם השוואה, ב-Skype, המספקת שירות של שיחות VoIP ללקוחות ברחבי העולם, המחיר הוא זהה בכל מטבע.

 

על פניו, נראה שאין סיבה הגיונית להפרש המחירים לרעת הלקוחות הישראלים. פנינו לבבילון וביקשנו הסברים.

 

תגובת החברה

"בבילון מציעה מגוון רחב של מוצרים המתומחרים באופן שונה בכל מדינה. המחירים נקבעים בכל מדינה בהתאם לתרבות הצריכה והשוק, עלויות שיווק ועוד.

 

"אחת לכמה חודשים החברה מעדכנת את המחירים - במידה והפערים גדולים. בבילון לא מעדכנת את המחירים לפי שער ההמרה ולכן חשוב לציין, שגם כששער הדולר היה הרבה יותר גבוה מהיום – בבילון לא שינתה את המחיר בשקלים ולא גבתה מחיר גבוה יותר".

 

עדכון: בבילון ביקשה להוסיף לתגובתה כי "כי המחיר לרכישת בבילון בישראל כולל את המע"מ (בסך 46 ₪). החוק בישראל מחייב להציג את המחיר כולל מע"מ. בנוסף, מי שבכל זאת חפץ לרכוש את בבילון בכל מטבע אחר – מוזמן לעשות זאת . ז"א שגם ישראלים כמו כל אזרחי העולם, יכולים לקנות באתר באמצעות דולרים. האתר של בבילון מכוון שפות ולא מדינות ולכן אופן הרכישה וסוג המטבע - נתון לבחירה".

 

תודה לגיא שדיווח באימייל האדום. במסגרת מדור "שימוש הוגן" נטפל בתלונות צרכניות ונעלה לדיון נושאים עקרוניים. נפגעתם משירות לקוי של ספק האינטרנט? קניתם מודם או מעבד וגיליתם שעבדו עליכם? פנו אלינו באמצעות הטופס הזה וננסה לעזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים