שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מעגל הקסמים של שריפות היער
  התחממות כדור הארץ הופכת את עונות הקיץ לחמות ויבשות יותר, ומגבירה את תדירות שריפות היער. השריפות פולטות לאוויר כמות גדולה של גזי חממה - שגורמים להתחממות כדור הארץ

  ביוון הצליחו הכבאים להשתלט על שריפת היער הגדולה האחרונה. טרם ניתן למדוד את כמות זיהום האוויר שיצרו השריפות אולם בינתיים התעורר דיון בפרדוקס מטריד: תהליך התחממות כדור הארץ גורם לעונות קיץ חמות ויבשות יותר. אחת התוצאות היא תדירות גבוהה יותר של שריפות יער. השריפות פולטות לאוויר כמות גדולה של חומרים מזהמים ובינהם גזי חממה - שגורמים להתחממות כדור הארץ; מעגל קסמים אכזרי של זיהום.

   

  בדרך כלל מכוניות, מפעלים ותחנות כוח נחשבות למזהמי האוויר הגדולים ביותר, ולמקורות השופעים ביותר של פליטת פחמן דו-חמצני (CO2) לאטמוספירה. העצים נחשבים לריאות הירוקות שסופגות את הגז, ומנקות את האוויר מזיהום. אבל מה קורה כשהם נשרפים, ובתדירות גבוהה?

   

  "פליטת מזהמים כתוצאה מבירוא יערות ושחיקת המרחבים המיוערים היא המקור השני בגודלו של זיהום אחרי פחם", הסביר סטפן סינגר מארגון הסביבה WWF. על פי נתוני ארגון המזון והחקלאות האמריקני, 130 מיליון דונם מיערות העולם נעלמים מדי שנה, ופעולת בירוא היערות שקולה ל-18 אחוז מכמות פליטת הפחמן לאטמוספירה.

   

  המומחים מסבירים שאם העצים יגדלו מחדש, הם יספגו בסופו של דבר בחזרה את הפחמן שנפלט בשריפות. "אם לא - התוצאה היא שהשריפות תרמו לפליטה גדולה של גזי חממה לאטמוספירה", אמר ארל סקסון מארגון "איחוד שמירת העולם" (IUCN).

   

  סקסון הסביר כי לעצים יש מחזור של שריפה וצמיחה מחדש, אולם התחממות כדור הארץ יכולה להפר את האיזון העדין הזה. אם עונות קיץ חמות ויבשות יותר משמעותן תדירות גבוהה יותר של שריפות יער, התוצאה הסופית היא פליטה רבה יותר של פחמן דו-חמצני, ושחיקה בכושר הספיגה של העצים.

   

  "אם התופעה הזו תהפוך לתדירה יותר, לצומח לא ישאר זמן להשתקם ולצמוח מחדש... וההפסד של פחמן מהמערכת האקולוגית עלול להיות גדול יותר מהיכולת של המערכת לספוג פחמן לפני שהיא נשרפת שוב", הסביר סקסון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמונת לוויין של שריפות היער ביוון
  צילום: איי אף פי
  מומלצים