שתף קטע נבחר

דודי אפל רימה - וישלם למדינה 21 מיליון שקל

אפל, שהיה אמור לסייע במציאת דירות למפוני מעברות לפני כמעט 30 שנים, ניצל את האמון שרחשו לו במשרד השיכון ושלשל לכיסו מיליוני שקלים שלא כדין. היום הוא הפסיד בתביעה אזרחית שהגישה נגדו המדינה, ונדרש להחזיר את הכסף

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב היום (ג') את איש העסקים דודי אפל, יחד עם חברות נוספות, לשלם למדינה יותר מ-21 מיליוני שקלים, ועוד רבע מיליון שקל כהוצאות משפט. זאת לאחר שנקבע כי אפל ניצל את אמונם של אנשי משרד השיכון כדי להשיג במרמה כספים להם לא היה זכאי.

 

מדובר בפרשה משנת 1979, אז החליט משרד הבינוי והשיכון לפנות את התושבים שנותרו במעברות בבת ים, חולון, כפר סבא, רמלה ונס ציונה. לצורך כך הוקם פרויקט מיוחד עליו היה ממונה אגב האיכלוס של המשרד. המדינה הקצתה משאבים מיוחדים על מנת לבצע את הפינוי, ומשרד השיכון אף פרסם נוהל מיוחד הנוגע לעניין.

 

כל תושב מעברה שנמצא זכאי על פי הנוהל לסיוע, יכול היה לבחור בין שני מסלולים: האחד קבלת מענק פינוי ודירה בדמי שכירות, והשני קבלת מענק לפינוי והלוואות כדי לקנות דירה חדשה. בשלב זה נכנס אפל לתמונה, כשברשותו היו אז מספר גדול של דירות ריקות באזורים סמוכים למעברות שיכולות היו להתאים למפונים.

 

משרד השיכון, דודי אפל והחברות האחרות - "אדירים", חברה לבניין ועבודות ציבוריות, ו"ורד", חברה לפיתוח והשקעות - החליטו לשתף פעולה כדי לפנות את יושבי המעברות ולמצוא להם דירות מתאימות. לטענת המדינה, אפל היה זה שהיה מופקד על פינוי המעברות, ושימש כנאמן מטעם המדינה. הוא ביצע עם המפונים עסקה חליפית במסגרתה הם העניקו לו את כל המענקים וההלוואות שהגיעו להם, ובתמורה הוא התחייב לדאוג להם לדירה. 

 

השופטת רות לבהר שרון, שבפניה נידון התיק, קבעה היום כי באמצעות עסקת החליפין הזו הצליח אפל לשלשל לכיסו מיליוני שקלים תוך ידיעה ברורה שהוא אינו זכאי לקבל את הכסף. היא גם שללה את טענתו של אפל כאילו מדובר היה בכספים שהם "תוספת מיוחדת", וכתבה שהוא הטעה במכוון את אנשי משרד השיכון כדי שיעבירו לידיו את הכסף בטענה שמדובר בעדכון האינפלציה להלוואות שטרם מומשו.

 

יחד עם זאת קובעת השופטת כי גם המדינה עצמה התרשלה בטיפול בעניין, וסמכה בעיניים עצומות על אפל ולא בדקה כראוי את הבקשות להלוואות שהוגשו לחתימת משרד השיכון.

 

יש לציין כי התביעה נמשכת כבר 15 שנים, במסגרתן הוצע לצדדים לא אחת להתפשר ביניהם. בשנת 1997 אף הוגש נגד אפל כתב אישום פלילי בעניין, אך הוא זוכה ממנו.

 

עורכי דינו של אפל אמרו כי הם יערערו לבית המשפט העליון. מקרוביו של אפל אמרו כי "חבל שהמדינה התקשתה להשלים עם זיכויו בהליך הפלילי, במסגרתו קבע השופט ביחס לעבירה זו כי "לא היה מצג כוזב, לא במפורש ואף לא בהתנהגות... לא ניתן לומר כי אפל פעל בהיחבא או הסתיר דברים מעיני נציגי משרד השיכון המוסמכים, במטרה להוליכם שולל.

 

"תמוה ש- 25 שנים לאחר הפרשה נזכרה המדינה לבוא חשבון עם דודי אפל. תמוה שהמדינה נמנעה מלהביא את העדים והראיות הרלוונטיים, למרות שאלו היו בידיה. לו היתה עושה כן – אין ספק שהתוצאה היום היתה אחרת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
דודי אפל. יחזיר מיליונים
צילום: יריב כץ
מומלצים