שתף קטע נבחר

רבני הסדר על יוזמת אשכנזי: "דתיים לא יתגייסו"

בעקבות כוונת הרמטכ"ל להאריך את תקופת השירות לבני ישיבות ההסדר מזהירים הרבנים בשיחה עם ynet: "האיזון העדין מופר, לא בא בחשבון". יו"ר האיגוד טוען כי חבריו תמימי דעים בעניין, אבל בישיבת ה"שסדר" החדשה במודיעין (בה משרתים 22 חודש ושש שנים סה"כ) חושבים אחרת

"הארכת השירות לחיילי ישיבות ההסדר תגרום לבחורים ללכת לישיבות גבוהות ולא להתגייס לצה"ל" - כך מזהירים באיגוד ישיבות ההסדר, בעקבות כוונת הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, להאריך את פרק השירות הצבאי במסלול. לטענת הרבנים, שירות של שנה ועשרה חודשים יפר את האיזון העדין בין הרצון לגדל תלמידי חכמים לבין הצורך לקחת חלק במשימות הביטחון, והמהלך יפגע בישיבות ובצבא.

 

ביוזמת איגוד הישיבות נפגשו אמש הרבנים עם הרמטכ"ל לפגישה בה דנו באורך השירות לבני הישיבות, פיצול מחלקות הלוחמים, סירוב פקודה ושילוב בנות ביחידות השדה. בנוסף, השמיעו הרבנים טענות כלפי דובר צה"ל והתנהלותו התקשורתית בכל הקשור לגילויי הסרבנות בקרב טירוני דוכיפת בחודש שעבר.


ספרא וסיפא? (צילום: ישראל ברדוגו)

 

בפתח הישיבה הביע הרמטכ"ל יחס אוהד לחיילי ההסדר ושיבח אותם על תפקודם ותרומתם לצה"ל. בהמשך שיתף אשכנזי את הרבנים בכוונתו להארכת תקופת השירות מ-16 חודשים ל-22, נוכח אחוזי ההשתמטות הגבוהים בציבור הכללי והמוטיבציה שמאפיינת את בני הישיבות. למרות האווירה הטובה בפגישה הדגישו הרבנים כי לא יוכלו להיענות לבקשה, משום שלדעתם שני הצדדים יצאו מופסדים מהמהלך.

 

תמימות דעים?  

יו"ר ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, הסביר לרמטכ"ל שכל ניסיונות העבר להרחיב את המסלול נכשלו והוכחו כלא נכונות, והזהיר כי הדבר יגרום לצעירים להעדיף לימודים בישיבות גבוהות ללא גיוס לצה"ל.

 

יו"ר איגוד ישיבות ההסדר, הרב דוד סתיו, סיפר ל-ynet כי ככל שידוע לו קיימת תמימות דעים בקרב חבריו הרבנים בסוגיה זו, והם מתנגדים בכל תוקף למהלך. רב אלוף אשכנזי הבהיר כי מוסכם עליו שכל שינוי ייעשה בהסכמה ולא בכפיה, ושלח את הרבנים "לחשוב על זה".

 

נציין כי בעיר מודיעין נפתחה לפני שנתיים ישיבת ה"שסדר" הראשונה "מאיר הראל", בה מגויסים התלמידים לשתי תקופות שירות שאורכן הכולל 22 חודשים. גם המסלול עצמו ארוך יותר מבישיבות ההסדר הרגילות – 6 שנים לעומת 5. את הישיבה הקים הרב אליעזר שינוולד, סמח"ט שיריון במיל', בעידודו של הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, ובשנה באחרונה גויס לצה"ל מחזור התלמידים הראשון.

 

מאז הקמתה טוענים רבני ה"שסדר" כי לתלמידי ישיבות ההסדר הרגילות שירות קצר מדיי בפלוגות הותיקות, הם לא מופנים לקורסים צבאיים רבים ולכן לא משתתפים בחלק גדול מהפעילות המבצעית. "במלחמת לבנון השניה בקושי לחמו בני"שים", הסביר גורם בישיבה את ההחלטה להאריך את השירות.

 

ראש הישיבה, הרב שינוולד, סירב להתייחס לכוונת הרמטכ"ל ולהתנגדות הרבנים.

 

מה עושים עם הסרבנות?

בהמשך פגישת רבני ההסדר והרמטכ"ל דנו הצדדים בנושא הסרבנות הדתית והמצפונית. הרבנים הסכימו עם דעתו של אשכנזי בדבר הסכנה שבדבר, והאחרון הבטיח כי צה"ל יעשה הכל כדי שלא להעמיד את חייליו בפני הדילמה.

 

בהתייחסו לאופי פלוגות ההסדר סיפר הרמטכ"ל כי המפגש של בנו, קצין בסיירת אגוז, עם הלוחמים הדתיים השפיעה לטובה על שני הצדדים. "אני תומך במחלקות מעורבות", אמר, "אך הכל ייעשה בהסכמה".

 

אשכנזי הבטיח לרבנים להקפיד על ביצוע הנחיות "השילוב הראוי" של חיילים וחיילות ביחידות הלוחמות. "תמיד יש פער בין מה שכתוב למה שמבוצע, אבל הדבר מאפיין כל מערכת ענקית, וגם את צה"ל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. נפגש
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
שטרן. מוביל מהלך
צילום: גיל יוחנן
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דרוקמן. יילכו לישיבות גבוהות
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים