שתף קטע נבחר

היתר המכירה יצא לדרך

לשאלה מי יסמוך בשמיטה על היתר המכירה עדיין אין תשובה, אבל מדינת ישראל כבר השלימה את הכנותיה לשימוש בפיתרון. היום נמכרו כל קרקעותיה לתושב מע'ר, וביום שני יושלם המהלך במכירת האדמות הפרטיות

עכשיו זה סופי: בעוד המחלוקת הפנים הלכתית על היתר המכירה הפכה לפולמוס ציבורי שהגיע עד שופטי בג"ץ ושר החקלאות, מכרה היום (ד') מדינת ישראל את כל קרקעותיה לנוכרי. במעמד שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, נציגי מנהל מקרקעי ישראל והממונה על הרכוש הנטוש ביהודה ושומרון, נחתם היום הסכם להעברת זכויות הקרקעות לאל"מ במיל' חאמדה גאנם, תושב הכפר הדרוזי מע'ר שבגליל. מטרת המכירה היא לאפשר לחקלאים היהודיים להמשיך בעבודתם גם בשנת השמיטה.

 

 

על פי הסיכום בין הצדדים יועברו לידיו של גאנם כל קרקעות המושבים, הקיבוצים והחקלאים בישראל - בסך הכל כ-1.75 מיליון דונם ששוויים מוערך בכ-70 מיליארד ש"ח.

 

בדומה לנהוג במכירת החמץ, ישלם גאנם מקדמה שכביכול תוכיח את רצינות כוונותיו. יחד עם זאת יתחייב הקונה להשיב את הקרקעות לבעליהן המקוריים בחלוף שנת השמיטה.

 

יו"ר ועדת השמיטה ברבנות הראשית, הרב זאב וייטמן, סיפר ל-ynet כי למעמד קדמה החתמה של כל החוכרים על העברת כל זכויותיהם בקרקע למינהל וממונה על הרכוש הנטוש, והם שהעבירו את הקרקעות במרוכז לידי הקונה.

 

ביום שני הקרוב יושלם המהלך במכירת כל הקרקעות הפרטיות הרשומות בטאבו. בעלי האדמות ייפו את כוחם של עו"ד משה ליפשיץ ועו"ד עופר שוויצר הפועלים מטעם הרבנות, ממשרד יעקב סלומון-ליפשיץ' ושות' והם שימכרו אותן לקצין הדרוזי.

 

פיתרון "היתר המכירה" הונהג לפני 120 שנה ואושר על ידי רבה של ארץ ישראל הרב אברהם יצחק הכהן קוק במטרה למנוע את קריסת החקלאות היהודית בשנת השמיטה, ומאז הוא מעורר מדי שבע שנים מחלוקת חריפה בין הפוסקים.

 

הרבנים הספרדים נוטים בדרך כלל לסמוך על ההיתר, בציונות הדתית מודים שמבחינה לאומית אין למכור את קרקעות ארץ ישראל לגויים אך טוענים כי אין פיתרון אחר לשמירת שביעית ברמה הממלכתית, ואילו הפוסקים החרדים שוללים את ההיתר מכל וכל ומצדדים ב"שמיטה כהלכתה" - ייבוא תוצרת חקלאית מחו"ל ומשטחי הרשות הפלסטינית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הכל כרגיל? פירות בשווקים
צילום: יריב כץ
צילום: דודי ועקנין
שר השיכון. חתם
צילום: דודי ועקנין
מומלצים