שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדע לילדים: מהי שנה מעוברת ואיך נוצר החול
  גלית מנדל, בת 10 מנתניה, שואלת: "מהי שנה מְעובֶּרֶת?", וליאב אנילביץ', בן 9 וחצי מאשקלון, שואל: "איך נוצר החול שבשפת הים?"
  גלית מנדל, בת 10 מנתניה, שואלת: "מהי שנה מְעובֶּרֶת?"

   

  עמית בן הרוש מ"נוער שוחר מדע ודעת", האוניברסיטה העברית, ירושלים, משיב:

   

  "שנה מְעובֶּרֶת היא שנה שֶׁמִּתְוַסֵּף אליה חודש לפי הלוח הָעִבְרִי (מוסיפים את אדר א' והאדר 'הרגיל' הופך לאדר ב') או יום (29 בְּפֶבְּרוּאָר) לפי הלוח הַגְּרֶגוֹרְיָאנִי - לוֹעֲזִי. תחילה נבין מה משמעות המושג שנה - שנה הוא פרק הזמן הלוקח לכוכב לכת (פְּלָנֶטָה) להקיף את השמש.

   

  במקרה של כַּדּוּר הָאָרֶץ זאת בדיוק שנה לועזית אחת שאורכה המדויק 365 ימים ועוד רבע יום. הלוח העברי, לעומת זאת, מבוסס על החודש שהוא זמן הקפת הירח סביב כדור הארץ. 12 הקפות כאלו נותנות בערך 354 ימים וזה פחות משנה לועזית.

   

  אחת למספר שנים (סך הכל שבע פעמים ב-19 שנה) מוסיפים חודש ללוח העברי וכך הוא מסתדר עם הלוח הַגְּרֶגוֹרְיָאנִי - הַלּוֹעֲזִי. אז מה למה

  מעברים גם את לוח השנה הלועזי? ובכדי לשמור על תיאום מושלם בין שנת השמש הָאַסְטְרוֹנוֹמִית לבין לוח השנה הַגְּרֶגוֹרְיָאנִי, מוסיפים יום אחד אחת לארבע שנים, בתאריך 29 בפברואר. אז מקבלים שנה בת 366 ימים במקום 365 כמו בשנה רגילה. למעשה, מי שנולד בתאריך זה חוגג יום הולדת אחת לארבע שנים".

    

  ליאב אנילביץ', בן 9 וחצי מאשקלון, שואל: "איך נוצר החול שבשפת הים?"

   

  רעות ינון-ברמן מ"נוער שוחר מדע ודעת", האוניברסיטה העברית, ירושלים, משיבה:

   

  "חופים נוצרים מאוסף של חֶלְקִיקִים הַמּוּבָאִים על ידי הגלים. מקור חֶלְקִיקִים אלה הוא בִּשְׁחִיקָה של סלעים, אַלְמוגִּים וּצְדָפִים. המרכיב הנפוץ ביותר בחול הלבן שבסביבתנו הוא צוּרָן דּוּ חַמְצָנִי הנמצא לרוב בצורת קְוַרְץ. עם זאת, הֶרְכֵּב החול משתנה בהתאם למקורות הסלע ממנו הוא בא ובהתאם לתהליכים שהוא עובר בדרכו (כגון: נוֹכְחוּת מִינֶרָלִים, שִׁנּוּיֵי טֶמְפֶּרָטוּרָה וּזְרִימוֹת).

   

  חול הים בְּחוֹפֵי אַרְצֵנוּ אינו יליד הארץ - הוא נוצר אֵי שָׁם בְּהָרֵי מֶרְכַּז אַפְרִיקָה. הרים אלה, המורכבים מִסַּלְעֵי יְסוֹד קשים, מתפוררים לגרגרי חול חדים בתהליכי בְּלָיָה טבעיים. גרגרי החול מוסעים בזרמיו האדירים של נְהַר הַנִּילוּס אֶל הַיָּם הַתִּיכוֹן. במהלך מסעם נשברים קצותיהם החדים של גרגרי החול וּמְשׁויָּפִים עד היותם כדורים זעירים ומוחלקים.

   

  זרמי הים וגליו נושאים את גרגרי החול הללו ומשקיעים אותם על חוֹפֵינוּ. בשנים האחרונות השתבשה אספקת החול לְחוֹפֵי יִשְׂרָאֵל: בניית סֶכֶר אָסוּאָן עַל הַנִּילוּס ויצירת "אגם נָאצֶר" גרמה לכך שכמעט כל החול הנוצר בְּהָרֵי מֶרְכַּז אַפְרִיקָה שוקע באגם נָאצֶר ואינו מגיע לַיָּם הַתִּיכוֹן. מכיוון שחול חדש כמעט שאינו מגיע יותר לחופינו, כל גרגר חול שנוציא מכאן - יֶחְסַר!".

   

  מתוך גיליון ספטמבר של "גלילאו צעיר"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מדע לילדים: מהי שנה מעוברת ואיך נוצר החול"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים