שתף קטע נבחר

פשקווילים בירושלים נגד השר אטיאס

פרשת מעצרם של שניים מאנשי תחנת הרדיו הפיראטית "כל האמת" מכעיסה את חבריהם לתחנה. אלו טוענים כי מדובר ברדיפה אישית מצד שר התקשורת, על רקע ניסיונו למנוע מהם לזכות במכרז על הקמת שתי תחנות רדיו תורניות חדשות. וכיצד כל זה מתקשר אל הרב מרדכי אליהו?

המאבק על רקע המכרז של ערוצי הקודש מסלים. בסוף השבוע האחרון כוסו קירות השכונות החרדיות בירושלים במודעות בהן נכתב - "אריאל אטיאס מוסר". ההאשמות הקשות הוטחו בשר התקשורת על רקע מעצרם של שניים מאנשי תחנת הרדיו החרדית הפיראטית "כל האמת", ביניהם גם מנהל התחנה, שמואל בן עטר, לפני כשבועיים.

 

השניים נעצרו בחשד להפעלת משדרי רדיו פיראטיים אשר גרמו לשיבושים קשים בתדרי הטיסות של מגדל הפיקוח בשדה התעופה בן גוריון והיו עלולים לגרום סכנה לציבור הטסים. אנשי "כל האמת" טוענים כי בעת המעצר התחנה כלל לא פעלה, זאת בעוד שהמשטרה מסרה כי התפיסה הייתה "על חם" במהלך שידור. ב"כל האמת" טוענים עוד כי מדובר ב'רדיפה אישית' מצד השר אטיאס וכי העילה האמיתית למעצר היא ניסיונו למנוע מהם בכל דרך לזכות במכרז על הקמת שתי תחנות רדיו תורניות חדשות, אשר תוצאותיו עתידות להתפרסם בעוד כחודשיים.


הפשקווילים בגנותו של אטיאס ברחובות ירושלים (צילום: דודי וקנין)

 

את התחושה שאטיאס פועל נגדם באופן מכוון מחזקים אנשי "כל האמת" בטענה כי לא הוזמנו לפגישה שקיים השר לפני כחודש, בהשתתפות כלל מנהלי ערוצי הקודש אשר ניגשו למכרז. לטענתם, יחסו של אטיאס אליהם נובע בשל העובדה כי התחנה ממשיכה - למרות בקשות חוזרות ונשנות שלא לעשות זאת - לשדר את דרשותיו של הרב מרדכי אליהו, הנחשב ליריבו המושבע של המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. בין שני הרבנים, הזוכים לפופולאריות עצומה בקרב הציבור התורני-ספרדי, קיימת יריבות עזה על רקע חילוקי דעות הלכתיים ושידורי הדרשות של הרב אליהו נתפסים, לטענת אנשי "כל האמת", כהתרסה נגד שליטתו הבלעדית של הרב עובדיה בציבור הספרדי.

 

"לא ייתכן שבתקופתם של שולמית אלוני, יוסי שריד, טומי לפיד, לימור לבנת וכל שרי התקשורת לדורותיהם, לא התייחסו כך לערוצי הקודש וכל זאת קורה דווקא כששר חרדי מכהן בתפקיד?", שואלים תומכיו של מנהל התחנה, שמואל בן-עטר. "לא ייתכן שייקחו אנשים שהם בבחינת מזכי הרבים וישימו אותם בבתי מעצר. על אחת כמה וכמה כשמדובר כאן במי שהיה הקול הדומיננטי של תנועת ש"ס במערכות הבחירות השונות. במקום שהוא יזכה לבלות את ראש השנה עם משפחתו, הוא יצטרך לשבת במעצר", אומרים תומכיו של בן עטר. חלקם אמרו ל- Ynet כי תחושתם היא ש"ש"ס מכרה את בן- עטר כמו האחים שמכרו את יוסף וזרקו אותו לבור". בן- עטר אף זכה לתמיכה מצד גורמים במפלגת ש"ס. ח"כ חיים אמסלם פנה לאחרונה לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בבקשה לקיים בעניינו את מצוות "פדיון שבויים".

 

"כבר לא בידיים שלי" 

אטיאס מצידו, אינו מתכחש לטענה כי לא הזמין את אנשי תחנת "כל האמת" לפגישה המדוברת, זאת בשל מערכת היחסים העכורה השוררת ביניהם לבין חצרו של הרב עובדיה יוסף, אולם את הטענות לרדיפה אישית הוא דוחה על הסף. לדבריו, את הפגישה יזם בלי קשר לקיום המכרז, שכבר יצא מטווח השפעתו.

 

"התפקיד של משרד התקשורת היה להביא לקיומו של המכרז ולספק תדרים. מרגע שהמכרז יצא לדרך לפני למעלה מחודש, זה כבר לא בידיים שלי אלא באחריות הרשות השנייה לרדיו וטלוויזיה", מסביר אטיאס. לדבריו, את הפגישה עם אנשי התחנות החרדיות הפיראטיות הוא יזם על מנת להתריע בפניהם שיפסיקו את השידורים, זאת בשל הסכנה הכרוכה בהם וכוונותיה של המשטרה בהוראתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לעקור מהשורש את התופעה.

 

כאשר החליט לקיים את המכרז אשר יביא להפעלת שתי תחנות רדיו התורניות, ידע אטיאס שיקומו לו מתנגדים. "ידעתי שאם אני עושה מכרז - אני הולך למלחמה. חלק מערוצי הקודש לא היו מעוניינים בקיום המכרז כי הם רצו להמשיך לשדר כרגיל, ולא היו מעוניינים לעמוד בתנאי המכרז. הבהרתי להם שזה לא הגיוני, שאין מספיק תדרים", הוא טוען. "התרעתי ושבתי והתרעתי, כי בכל רגע עלולים לפשוט עליהם. לצערי הרב היו כאלה שלא שמעו וכיום הם משלמים את המחיר היקר. הכתובת הייתה על הקיר".

 

מהמודעות החריפות שפורסמו בגנותו, אטיאס מסרב להתרגש. המודעה האנונימית המאשימה אותו במסירה לשלטונות, האשמה קשה במושגים של החברה החרדית, אינה הראשונה בסדרת מודעות קשות אחרות. "אני חוטף פשקווילים כבר עשרה חודשים", הוא אומר. "ידעתי שברגע שאצא למכרז, תהיה לי מלחמה. אז אני חוטף ומתמודד. הדבר היחיד שיכול היה להפסיק את הפשקוולים זה למנוע את המכרז ולזאת לא הייתי מוכן".

 

בסוף השבוע האחרון פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי בן עטר יישאר במעצר בגין "מסוכנות מעשיו", וזאת על אף שהוא אב לעשרה ילדים. "הנסיבות האישיות מתגמדות מול מטוס שמנסה לשווא לנחות בישראל", קבע בית המשפט ובכך נעתר לדרישתה של המחלקה הכלכלית במשרד המשפטים.

 

על מנת להביא לשחרורו המהיר של בן- עטר, מתכננים תומכיו לקיים שורה של צעדים, ביניהם קיום משמרת מחאה אל מול תחנת המשטרה ברחובות, בה הוא עצור, וכן פנייה לבג"ץ בטענה כי משרד התקשורת פועל להטיית המכרז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התרעתי ולא הקשיבו". השר אטיאס
צילום: גבי מנשה
צילום: זום 77
יריבות רבנית. הרב אליהו
צילום: זום 77
מומלצים