שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עובדיה חממה והיהדות

  בעקבות איזה אירוע הלחין עובדיה חממה את הלהיט "אנא בכח"? מה הוא שומע כשהטלוויזיה (סוף-סוף) סגורה ולמה, למרות האמונה, הוא לא מתחבר לבית הכנסת. השאלון

  1. החוויה היהודית שלי: בעקבות החוויה היהודית שלי הוצאתי לאור את השיר "אנא בכח". היה זה בל"ג בעומר לפני שלוש שנים, במתחם האידרא רבא במירון (המערה בה כתב הרשב"י את ספר הזוהר). במקום נערך אירוע של המרכז לקבלה, שם למדתי. כשמאות המשתתפים שרו, בדבוקת נשמות, מזמורים שלא הכרתי מספר הזוהר - התרגשתי כל כך ואמרתי לאשתי שמשאלת לבי היא להוציא לאור מזמור משלי ל'אנא בכח' כדי שבעתיד ישירו אותו בדיוק כך: בקדושה וברוב עם. זוהי חוויה שהעצימה בי את ההכרה שלתפילות יש כח, ואת העובדה שאת 'הבא להיטהר מסייעים בידו'...

   

  2. עם איזו דמות תנ"כית היית רוצה להיפגש, ומה היית אומר לה? הייתי רוצה לפגוש את אברהם אבינו, האדם שהחל במהלך ששינה את העולם. המהלך החל, אך אנו עקודים בלב הסערה ומייחלים לישועת עולם. את מה שהייתי אומר לו כבר כתבתי בשיר "אור אברהם" (כך גם קראתי לבני הקטן)...

   

  לקום ושנות את העולם:

   

  אור אברהם אבינו זורח על כל העולם כולו

  כל משפחות האדמה קוראות לך אבינו רם

  אביר מבחן האמונה שקם לו לשנות את העולם.....

   

  הו אברהם אבינו, אסוף את כל בניך האובדים

  איכה זה נתפלגה דרכנו,בסבך הארץ עקודים

  הלוך הלכנו אל הארץ,אבל עוד לא נופצו כל הפסלים...

   

  3. מצווה שהיית מבטל: אין בי את היוהרה לבטל פסיק ממסורת האומה. אינני בקיא בכל המצוות והטעמים למצוות, אך אני מתרשם שמדובר בדרך חיים שלמה. ניתן לחשוב באופן כללי על התאמת חלק מהמצוות לרוח הזמן. למשל, עניין המקווה בעידן של מקלחת בכל בית נראה ארכאי ולא אסתטי.

   

  4. מצווה שמוצאת חן בעיניך: קידוש בערב שבת. כל המשפחה סביב השולחן והקדושה באוויר. נרות השבת דולקים, בני הפעוט מבקש לחבוש כיפה כמו אבא, הילדים הגדולים מצחקקים, מברכים על הלחם והיין, משבחים את אשת החיל שתורת חסד על לשונה... אילו הם רגעי החסד בשבילי וכשהטלוויזיה סגורה סוף סוף אפשר גם לשמוע את משק כנפי המלאכים מעלינו....

   

  5. מתי בפעם האחרונה התפללת או היית בבית כנסת? על אף היותי אדם מאמין קשה לי בבית הכנסת. קשה לי להתרכז בתפילה וכשהכל נשמע לי כמו מלמולים באוטומט - אני מאבד קשב. יכול להיות שמשהו מן הזאב הבודד שבי מתחדד דווקא שם, או זו פשוט העובדה שאינני אדם דתי או ממסדי.

   

  בכל אופן, מאז שהתחתנתי אנו נוהגים מדי שנה לעשות את יום הכיפורים בבית הוריה של רעייתי בנצרת עילית. אלו הם הימים היחידים שאנו בבית הכנסת. אני מחכה במיוחד לשירת 'אדון הסליחות' בניגון הספרדי הידוע וחמי נוהג להתפלל את 'עשה למען' ולקנות לי את הזכות לשאת את ספר התורה. במעמד זה אני נוהג לבקש מאלוהים כל מיני משאלות, בדרך כלל עבור הקרובים לי. נוכחתי שמדובר בחלון הזדמנויות אמיתי להיטהר ועת רצון לבקשת עשה למען. מלבד תפילה אחת שטרם נתקבלה במרומים - כל מה שהתפללתי עבורו כשספר התורה בידי, התממש בסופו של דבר!.

   

  6. רב או איש דתי שאתה מעריך במיוחד: מעולם לא הייתי איש של חצר מסוימת. מכל מלמדיי לקחתי כלים לחיים: מפרופסור בן שלמה (ז"ל) את הלהט הפילוסופי ואת האהבה למורשת הרב קוק. משאול יודקביץ מהמרכז לקבלה, את היכולת להוריד את חכמת הקבלה לחיי היום יום (וכמובן שם למדתי לראשונה על 'אנא בכח' וסגולותיה המופלאות). מחבריי המוזיקאים ניסים מולגן וגיל עקיביוב החב"דניקים, למדתי להכיר בגדולתו של הרבי מלובביץ' ופועלו. מה שמדהים הוא שאצלי כל אלו יכולים לדור יחד ואילו הם אינם היו יכולים לקבל אחד את השני....

   

  7. איך נראה גן העדן שלך? להימצא באיזון פנימי ואל מול הסביבה. יש ימים שאני יצירתי בעבודה, תומך בענייני הבית ובלילה יוצר מוזיקה בבית או באולפן. אינני חש בעייפות ומרגיש שחייתי חיים מלאי משמעות. כל פעם שאשתי מחייכת וילדיי צוחקים אני חש בהשגחה הפרטית שמעליי ומודה על הזכות להיות זכאי לכל זה... גן עדן עליי אדמות. יש בי אמונה חזקה בגן העדן המובטח לנו בחזון הנביאים בעידן הגאולה... תיאורים העולים על כל דמיון.

   

  8. מה המאכל שרק בשבילו שווה לא לשמור כשרות? אין חיה כזאת. גדלתי בבית שבמטבחו אוכל כשר. זה חילחל ונחקק בי באופן מוחלט, עד כדי כך שהחזיר בעייני זה סמל לחזירות ומאכלי הים לצלופחיות ושאר מיני רמשים צפרדעים ותולעים מעוררים בי גועל של ממש. אין לנו כלים בשריים וחלביים. זה כבר נראה לי מוגזם. אבל אחד הדברים הכי חסרי טעם שהעולם ה'תרבותי והנאור' יצר זהו הצורך לשפוך שמנת על כל מה שזז... זה פשוט דוחה! אין כמו שמן זית ועשבי תיבול, יותר בריא, יותר טעים ,וכן... כשר למהדרין!.

   

  9. מה חסר בלוח השנה היהודי? חסר לנו את היום שיאחד את כולנו. יום כיפור הוא יום שהיה אמור להיות אחד שכזה, אך אפילו בו תהיה מסה קריטית שתעלוז ותקלקל בו. מכיוון שאחדותנו נדרשת ומוכחת לטובה בעיקר בעת צרה... הייתי מכריז על יום ט' באב כעל יום תענית לאומי שמציין את כל אסונות האומה, חורבן בית ראשון ושני, יום השואה ויום הזכרון כולם גם יחד. עוצמת האחדות שיכולה לצמוח דווקא מעצבות היום הזה יכולה לגרום לנסים.

   

  10. מה בין יהודי לגוי? שדה מוקשים תרתי משמע... זו שאלה שכל תשובה עניינית עליה היא כניסה לשדה מוקשים גזעני. אין איש דומה לרעהו וגם כל עם נבדל מהאחר ביעודו ושאיפתו. העם היהודי עורג לישועת העולם ומנגד,לאורך כל ההיסטוריה היו גויים שניסו להשמידנו כעם יהודי.

   

  11. מהי תרבות יהודית לדעתך? כמוזיקאי אתייחס למוזיקאים. המכנה המשותף בין שירי הרב קרליבך, אהוד בנאי ונעמי שמר למשל, זוהי תרבות יהודית בשיאה. רבים וטובים כמעט ואיבדו זיקה ליהודיות ומסתפקים ביצירה ישראלית במקרה הטוב. אגב כל מה שניסיתי ליצור ב'שמים וארץ' זה אלבום עם אמירה תרבותית יהודית על זמנית ועל מפלגתית. הלוואי שהצלחתי.

   

  12. בקשת סליחה – מה המשמעות שלה עבורך, האם היית רוצה לבקש סליחה ממישהו ולמה?באופן טבעי מלאכת חיינו נעשית יחד עם בת הזוג. דרכה עובר התיקון שלך והיא המראה והמדריכה בכל צעד ושעל, כך שגם עיקר התקלות הן ביני לבינה. כתבתי לרעייתי פעם בשיר "סלחי לי...על שהייתי אי בודד שנעלם מול בדידותך". זה תמיד נכון.

   

  לאחרונה אנו נדרשים בסוגיה חדשה: לאחר שנים שבהם הצהרתי שכל כולי מרוכז ביצירה עצמה ואינני מופיע מתוך עיקרון, הצהרות שמרוחות בכל ראיון עימי, הנה פתאום זה קורה באופן טבעי... הזמנות לאירועים וטקסים שאי אפשר לסרב להם מבחינה ערכית, הכרה בחשיבות העניין ובכוחו, והדבר מתנגש עם כל מה שמוכר לנו. ממש מלחמת עולמות. אי אפשר להתעלם מהשינוי המבורך שהביא עימו הזמן שמצריך במילים יפות "לפתוח ולנסח את ההסכמות מחדש". במילים פחות יפות זהו סוג של "הפרת חוזה" ועל כך הבקשה לסליחה.

   

  12. מה זה ראש השנה בשבילך? זה סמל לאופטימיות היהודית, ההזדמנות להתחלה חדשה. כל מה שקלקלנו אפשר לתקן. הזמן איננו רצף מקרי של כאוס ואירועים, אלא מחזורי עם ראשית ותכלית.

   

  13. בקשה מאלוהים: ראשית אתוודה שנוכחתי לגלות שתפילות נענות.

  זהו מימד לא רציונלי,בלתי נתפס אבל זה עובד. יש כח לתפילות ואנא בכח זו תפילה מאוד חזקה שמסוגלת להפוך עולמות. לא ברגע אחד אלא בזמן הנכון. בשיחה יומית עם אלוהים, לאחר הנחת התפילין מצאתי חלון ועת רצון כביכול לאלוהים אבל בעצם בכך אני מגדיר לעצמי כל יום מחדש מה חשוב לי בחיים באמת... ואז גם אלוהים עוזר.

   

  מקובל לבקש מאלוהים שלום וצדק ובריאות. כל אילו יקרו רק בגאולה השלימה ולכן תפילתי לאלוהים היא לנס הגלוי האחרון,לתצוגת התכלית ואשרינו שנזכה במהרה בימינו להתגשמות חזון הנביאים.ושוב גם את זה ניסחתי בשיר חדש שייצא באלבום הבא:

   

  "השלום אותו אני מבקש איננו פרי הבנה

  איננו ותשקוט הארץ

  תשתוק לארבעים שנה...ושוב תצרח:

  גאולה,גאולה,חזון הנביאים בפעולה

  אור גדול אור מופלא

  שפתיים שרות תהילה...".

   

  עובדיה חממה, מוזיקאי פייטן ומלחין, משלב ביצירתו טקסטים מהמקורות היהודיים. חממה ישתתף באירוע "עלמא בסתיו – אומרים סליחות", שייערך ביום ג' ה-11 בספטמבר, בשעה 20:00 בגני יהושע, לצד ד"ר רות קלדרון, יאיר לפיד, רמי קליינשטיין ודנה ברגר. אירוע סליחות נוסף יתקיים באותה שעה בסינמטק חיפה.

   

  בהכנת הידיעה השתתפה יעל איכנולד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עובדיה חממה
  צילום: אילן בשור
  צילום: סי די בנק
  שמן זית. יותר טעים וכשר!
  צילום: סי די בנק
  התפילה. נענית
  צילום: ישראל ברדוגו
  פרופ' בן-שלמה ז"ל. בגלל הלהט
  צילום: שאול גולן
  צילום: שי רוזנצוויג
  בשר חזיר. סמל לחזירות
  צילום: שי רוזנצוויג
  מומלצים