שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

תזכורת: ההורים מחו - וזיקים מוגן חלקית

בשלהי 2005 נחתה רקטה בבסיס זיקים. לחץ ההורים המודאגים עשה את שלו, הבסיס החל להתמגן - אך הטירונים המשיכו לישון באוהל. בצה"ל מאמינים כי עתה, ברגע האמת, עמדות הבטון מנעו פגיעה קשה עוד יותר

נפילת רקטת הקסאם הלילה (יום ג') בזיקים הביאה למניין חסר תקדים של נפגעים - אך היא לא האירוע הראשון מסוגו בבסיס הטירונים. לפני כשנתיים נחתה רקטה באותו הבסיס בדיוק, תקרית שעוררה גל מחאה, בעיקר מצד הורי החיילים. 

 

עשרות שיחות הטלפון של הורים מודאגים לטירונים מזיקים, וחששם של

 החיילים הטריים שהתגייסו לצה"ל בשבועות שקדמו לנפילת הקסאם ב-21 בדצמבר 2005, עשו את שלהן: עשרות משאיות עם אלמנטים הנדסיים שונים ועמדות בטון לביצוע עבודות המיגון זרמו לבסיס.

 

עם תחילת המיגון, הצטייד הבסיס באלפי שכפ"צים עבור החיילים, הגדר החיצונית חודשה, המרפאה הופרדה מבסיס סמוך אחר, נבנו חדרי ביטחון והוכנו תרגולות מיוחדות למקרה של נפילת רקטה בבסיס. 

 

במקביל לאותם צעדים, נוסף תקן של קצין שתפקידו לרכז את הפעילות עם הפיכת הבסיס, על תשע פלוגותיו, מעורפי לפני יציאת כוחות צה"ל מהרצועה - לבסיס שעלול למצוא עצמו תחת אש לאחר ההתנתקות.

 

על אף שהבסיס נמצא בטווח הקסאם, התעקשו בצה"ל כי החיילים ימשיכו לישון באוהלים, אך כל תפישת ההגנה של הבסיס תשתנה. "תושבי שדרות והסביבה מתמודדים עם איום הרקטות בכל יום באומץ לב, לא בורחים מהבתים שלהם, ולכן לא יעלה על הדעת שנפנה בסיס", הסבירו גורמים צבאיים את השיקולים שמאחורי ההחלטה להמשיך ולקיים במקום טירונות לאלפי חיילי צה"ל מדי שנה. "ביצענו פעולות מיגון רחבות, למעשה כל דרך התנהלות הבסיס שונתה, נתנו אמצעים וכלים לחיילים ולסגל כיצד להתמודד באירועים מסוג זה - וכך צריך להיות", הוסיפו. בעבר אכן בחנו בצה"ל את האפשרות לפנות את הבסיס, אך הרעיון נדחה על הסף, בין השאר משיקולים תקציביים.

 

גורמים בצה"ל הסבירו ל-ynet כי עבודה למיגון

 הפלוגות התבצעה כך שסביב כל מתחם אוהלים הוצב קיר מגן שעשוי, במקרה של נפילת קסאם, למזער את פיזור הרסיסים והפגיעה. כמו כן הוחלפו עמדות שונות סביב הבסיס בעמדות ממוגנות לצד עבודות מיגון נוספות.

 

"אי אפשר לבצע מיגון של מאה אחוז ולבנות גג מעל כל אוהל, אבל בהחלט ניתן לבצע עבודות שונות שעולות לא מעט כסף, כדי שיתנו תחושת ביטחון וימנעו ככל שניתן פגיעה בנפש במקרה אמת", הסביר אז קצין בצה"ל ל-ynet. בעקבות התקרית הקשה, מאמינים בצה"ל כי אכן - המיגון המסוים מנע פגיעה קשה עוד יותר.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילים בזיקים
צילום: רויטרס
מומלצים