שתף קטע נבחר

האזינו: "ונתנה תוקף" של אודי שפילמן

אודי שפילמן - מזמרי החתונות הגדולים של שנות ה-80' התאהב בחזנות ועשה שינוי מקצועי. רגע לפני שיצא להתפלל כחזן בבוקה-רטון, פלורידה, נכנס לאולפן והקליט עם יוסי לוי עיבוד חדש ל"נתנה תוקף", מיוחד ל-ynet. לחצו PLAY

"בראש השנה יכתבון, וביום צום יחתמון. כמה יעברון וכמה יבראון..." (מתוך תפילת ונתנה תוקף") 

 

הוקלט וצולם באולפני גל-קול ברמת גן.  

 

כל הדרך אל החזנות

תזכורת: אודי שפילמן (56) היה אחד מזמרי החתונות הגדולים ביותר בשנות השמונים. יחד עם להקתו, הופיע שפילמן באלפי חתונות ואירועים בישראל ומעבר לים. רק בשנת 2000 הוא גילה את החזנות. "כמה ימים לפני שהייתי אמור להופיע בבר מצווה, אמרה לי אם המשפחה שהאירוע המיועד הוא דתי", נזכר שפילמן, "לא ידעתי מה לעשות. אי אפשר היה לשתף נשים במופע וגם לא לארגן ריקודים מעורבים. הצלחתי לארגן הרכב חסידי שיצטרף לאירוע בעוד שאני רוב הזמן הסתכלתי מהצד. בשלב מסוים עליתי לשיר והזמר של אותה הלהקה אמר לי 'יש לך קול של חזן, אתה צריך ללמוד חזנות'".

 

וכך פסע שפילמן לעבר עולם החזנות, בעוד הוא מלקט זיכרונות משני סביו שהיו חזנים גם הם. למרות שבשירותו הצבאי תיפקד שפילמן כזמר בתזמורת חיל האוויר, הוא החל ללמוד לקרוא תווים רק עם כניסתו לחזנות. 

 

"התחלתי ללמוד אצל נפתלי הרשטיק, חזן גדול שמנהל את מכון תל אביב לחזנות", מספר שפילמן, "אחר כך הרשטיק העביר אותי למורה נוסף, חיים פייסל, שהצמיד אותי לגדול הפסנתרנים של החזנות, ריימונד גולדשטיין. כל כך התאהבתי בזה שכבר כמעט ולא יכולתי לשיר מוזיקה קלה. כעת אני שומר שבת, וזה הגיע בעקבות החזנות. אתה לא יכול להתפלל עבור אנשים ולא לשמור שבת. אני בהחלט מאמין שהעולם הזה הוא מעבר לבינתנו. לא יכול להיות שהכל מתחיל ומסתיים בטבע האדם". לפני כשנתיים הוציא שפילמן את האלבום "שבע - קול ונשמה" וממש השנה הוא התמנה כחזן קהילת בני-תורה בבוקה רטון, פלורידה.

 

אז ערב ראש השנה, קבלו את שפילמן עם היצירה "בראש-השנה" מתוך התפילה המצמררת "נתנה תוקף". את הלחן כתב החזן חיים פייפל, מורה במכון תל-אביב לחזנות. עיבוד ונגינה בגיטרה - יוסי לוי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
אודי שפילמן
צילום: אורלי דיין
אולפני גל-קול
מומלצים