שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אתר להטמנת פסולת אזבסט יוקם ליד ערד
  המועצה הארצית לתיכנון ובניה הורתה על שינוי תוכנית המתאר עבור אתר הפסולת "אפעה" שתאפשר להטמין במקום פסולת אזבסט - חומר הידוע כמסרטן. משרד הפנים: האתר נמצא מתאים לדרישות אך תסקיר מקיף יבחן את מכלול ההיבטים כדי למנוע פגיעה בסביבה

  המועצה הארצית לתיכנון ובניה הורתה היום (ג') על הכנת תוכנית מתאר שתאפשר הטמנת פסולת אזבסט באתר "אפעה", דרומית לערד.  עד עתה כללה תוכנית המתאר של אתר "אפעה" אפשרות להטמנת פסולת רגילה. השינוי יאפשר הקלאת חלק בתוך האתר לצורכי הטמנת אזבסט - שנחשב לחומר מסרטן כאשר הוא מתפרק או מתפורר. כמו כן החליטה המועצה הארצית שבמקביל יקודם מהלך לאיתור אתר הטמנה נוסף לאזבסט בארץ.

   

  על פי הודעת משרד הפנים, אתר הפסולת ב"אפעה" נמצא מתאים מבחינה סביבתית בשל היותו בעל נפח הטמנה זמין, מיעוט משקעים, מרחק מאזורים מאוכלסים ואפשרות עתידית לשינוע הפסולת באמצעות הרכבת.

   

  במסגרת התכנית יוכן תסקיר השפעה על הסביבה אשר יבחן את מכלול ההיבטים הסביבתיים והשפעתם על המרחב, והתכנית תקבע את התנאים להטמנת אזבסט באתר, כך שלא יהווה מפגע לסביבה.

   

  לאורך השנים נעשה שימוש נרחב באזבסט כחומר בנייה זמין וזול. עם השנים התברר שאנשים שנחשפו לחומר לאורך זמן סבלו ממחלות שונות לרבות סרטן. באפריל 2006 נכנס לתוקף תיקון לתקנות התכנון והבנייה האוסר על בניה חדשה תוך שימוש באזבסט, וקובע תנאים להריסת מבני אזבסט באופן מבוקר, המונע התפזרות רסיסים וסיבים. יחד עם זאת, החומר עדיין מצוי בהיקפים גדולים ברחבי הארץ.

   

  מנכ"ל משרד הפנים ויושב ראש המועצה הארצית לתיכנון, אריה בר, אמר: "קיום אזבסט במבנים ישנים הוא תופעה נפוצה בישראל שנפתרת בהדרגה, על ידי הסרת מבנים הבנויים אסבסט על פי התקנות החדשות. אולם, מחסור בפתרון לפסולת האזבסט מונע הסדרה אמיתית של הנושא. התכנית החדשה תבטיח כי פסולת האזבסט הנוצרת בתהליך הריסת המבנים לא תהפוך בעצמה לגורם סיכון בריאותי לציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ידוע כמסרטן. אזבסט. ארכיון
  צילום: ג'רמי פלדמן
  מומלצים