שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "ארכיון רשות השידור יעבור להרווארד"

  "ידיעות ירושלים" מפרסם כי העתק דיגיטלי של הארכיון, הסובל מכשלי שימור חמורים וחלק ממנו כבר אבד, יועבר לאוניברסיטה האמריקנית, שגם שתממן את התהליך. הרשות:"ההצעה נמצאת בשלבי בדיקה"

  ועדת החינוך והתרבות של הכנסת געשה היום בעקבות ידיעה שפרסם המקומון "ידיעות ירושלים", לפיה יועבר העתק של ארכיון רשות השידור  לאוניברסיטת הרווארד שבארה"ב. מהכתבה עולה כי על-פי התוכנית, תממן אוניברסיטת הרווארד את העברת הארכיון למדיה דיגיטלית במטרה לתרום לשימורו, ובתמורה תקבל לידיה עותק מלא של תכניו.

   

  עלות הדיגיטציה של הארכיון, הסובל מכשלי שימור חמורים לאורך שנים, נאמדת בכ-20 מיליון דולר. היוזמה, שמאחוריה עומד ראש מחלקת 

   היודאיקה בהרווארד, ד"ר צ'רלס ברלין, מעוררת חששות בקרב גורמים שונים, כי האוניברסיטה תקבל בלעדיות על החומר ותשיג שליטה באחד מנכסיה ההיסטוריים והתרבותיים החשובים של ישראל.

   

  חוסר אכפתיות פושעת

  המתנגדים ליוזמה, בהם חבר מועצת הארכיונים העליונה רפאל וייזר, טוענים כי התוכנית מעוררת שאלות אתיות קשות. "אנחנו צריכים לשמור את השליטה על חומרים של המדינה בישראל, ולא להעביר את הפיקוח לחו"ל", צוטט בכתבה גנז המדינה ד"ר יהושע פרוינדליך, שהוסיף: "בקצב הזה, בעוד 20 שנה כל מי שירצה לעשות עבודה בנושא הקשור לישראל יצטרך לפנות להרווארד, שתהפוך למאגר הראשי לתולדות מדינת ישראל".

   

  חבר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, אריה אלדד, שהעלה היום את הנושא לדיון אמר: "אסור לתת יד לעסקה שתביא לכך שאוצרות תרבות ממלכתיים ראשונים במעלה יוצאו מהארץ". לקריאתו הצטרף גם יו"ר הועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור: "לצערי הרב, מדינת ישראל מתפרקת באופן שיטתי מנכסיה התרבותיים והערכיים. מסמכים היסטוריים נמכרים למוסדות אקדמיה בחו"ל או שאינם נשמרים בארץ בתנאים המתאימים. מוסדות בעלי ערך היסטורי משמעותי, שלכאורה היה מתבקש שיטופחו, 'מיובשים' תקציבית ובלי תחזוק ראוי הולכים ומתבלים, והלב נחמץ.

   

  "כיוון שאני יודע שחומר רב מארכיון הרשות כבר נמחק, וכיוון שאינני סומך על אף אחד שם, הזדעקנו כדי להבטיח שלא נתפרק גם מהנכסים הבודדים שעוד נשארו לנו. יש היום באוניברסיטאות בארה"ב ספריות שלמות של העם היהודי, ואוספים אדירים כמו האוסף של יהודה עמיחי, שהועבר לשם בגלל חוסר אכפתיות פושעת של ישראל מנכסיה הלאומיים. חשוב לנו לצעוק את הצעקה מבעוד מועד, ובלבד שלא ניתן לזה לקרות".

   

  ישראל היא אפיזודה חולפת?

  בתום ישיבת ועדת הכנסת שבה אושר חוק הספרייה הלאומית, המחכה כעת לקריאה שנייה ושלישית, קראו  מלכיאור ואלדד לשר הממונה על רשות השידור, ח"כ יצחק הרצוג, למנוע את העסקה.

   "הספרייה בהרווארד אליה אמורים המסמכים לעבור, בראשותו של צ'ארלס ברלין, הוקמה מתוך אידיאולוגיה של 'בבל וירושלים', לפיה מדינת ישראל היא אפיזודה חולפת ותפקיד הספרייה לשמר את התרבות הישראלית לאחר שתיעלם חלילה", כתבו השניים להרצוג. "רשות השידור הממלכתית ממומנת כולה מתקציבי המדינה וכספי האגרות, ואינה יכולה להתייחס לנכסים אלו כאל פרקמטיה למכירה".

   

  בתגובה לדברים נמסר ל-ynet מדוברת רשות השידור: "ההצעה של הרווארד נמצאת בשלבים ראשוניים של בדיקה. מצב הארכיונים של הטלוויזיה והרדיו של רשות השידור מוכר וידוע לכולם. אין שום גורם במדינה שלקח על עצמו את הנכונות לבוא ולסייע לנו בעניין. הפנייה של הרווארד כוללת מימון פרויקט הדיגיטציה של כל חומרי הארכיון בהיקף של 10 מיליון דולר. תמורת זאת הם יקבלו עותקים לצורכי מחקר בלבד, ולא לצורכי מסחר או שימוש אחר. כאמור, בשלב זה כלל לא ברור שמדובר בהצעה שתתקבל, אלא בבדיקה ראשונית. אנחנו מנסים למצוא פתרונות יצירתיים למצב מורכב". 

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רשות השידור. מתפרקת מנכסיה?
  לאתר ההטבות
  מומלצים