שתף קטע נבחר

סי אן אן: ישראל תקפה נשק איראני בסוריה

רשת החדשות האמריקנית דיווחה הערב כי "תקרית המטוס" בשבוע שעבר מעל שמי סוריה כללה ככל הנראה תקיפה ישראלית של מערכות נשק, שייתכן שהועברו לסוריה בידי איראן. על פי הדיווח - הפעולה כללה גם פעילות קרקעית כלשהי. לדיווח אין כל אישור רשמי בדמשק או בירושלים

רשת סי אן אן דיווחה הערב (ג') כי "תקרית המטוס" שארעה בשבוע שעבר מעל שמי סוריה הייתה למעשה תקיפה של מטרה בשטח סוריה, ככל הנראה - נשק שהועבר לסוריה בידי האיראנים. הפרטים דווחו לראשונה על ידי העיתונאית כריסטיאן אמנפור.

 

על פי הדיווח ברשת החדשות האמריקנית - ככל הנראה, מדובר היה בפעולה אווירית, שכללה כנראה גם השתתפות של כוחות קרקעיים, שהיו אמורים לסמן מטרות או לבחון את נזקי התקיפה. עוד נאמר כי הפעולה השאירה "בור גדול על פני הקרקע" במדבר הסורי. הדיווח הסתמך בין היתר על מקורות בממשל האמריקני וצוין כי ישראל מרוצה מתוצאות הפעולה.

 

על פי שידורי הרשת - ייתכן שהמטרה שהותקפה הייתה נשק מסוג כלשהו, שהועבר דרך סוריה או על ידה לחיזבאללה מאיראן. המקורות לידיעה אמרו לאמנפור שהעברת הנשק התרחשה ב-3-4 השנים האחרונות ללא שום ענישה או פעולת נגד.

 

שעות ספורות לפני הפרסום הדרמטי פנתה סוריה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ולמועצת הביטחון, והזהירה את ישראל מפני "התוצאות שיהיו לתוקפנות המשוועת הזאת".  

 

במסר שנשלח לאו"ם נכתב כי סוריה "עומדת בתוקף על כך שהשתיקה המתמשכת מצד הקהילה הבינלאומית כלפי הפעולות הישראליות הבלתי חוקיות תעמיד את האזור, השלום והביטחון של שתי המדינות בפני תוצאות טרגיות שלא ניתן יהיה לשלוט עליהן". 

 

המכתבים הסורים לאו"ם מסתיימים בקביעה כי ישראל "מתעקשת לנקוט תוקפנות במקום בשלום, ובכך חושפת את מדיניותה האמיתית אותה הסתירה מאחורי טענות מזויפות של מאמצים כלפי השלום באזור".

 

כזכור, שר החוץ הטורקי, עלי בבאג'אן, דרש אתמול מישראל לספק הסבר להימצאותם של שני מיכלי דלק נתיקים בשטח טורקיה, סמוך לגבול הסורי. על פי ההערכות, המיכלים ניתקו במהלך תקרית המטוס שחדר לכאורה לשטחה האווירי של סוריה.  

 

בבאג'אן, שנפגש באנקרה עם עמיתו הסורי, ואליד אל-מועלם, הגדיר את התקרית כ"לא מקובלת" ואמר: "כולם צריכים לפעול צורה מאופקת. על המדינות באזור לחלוק כבוד זו לזו, ולהימנע מפעולות שיעלו את המתח באזור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך hurriyet.com
מיכל הדלק הניתק שנמצא בטורקיה
מתוך hurriyet.com
נשיא איראן. של מי הנשק?
צילום: איי פי
נשיא סוריה. פנה לאו"ם
צילום: אל ג'זירה
מומלצים