שתף קטע נבחר

קמפיין ערבי: "שירות לאומי - הדרך שלך לצבא"

זהו הסלוגן שבחרה עמותת "בלדנא" לקמפיין שתריץ החל מהיום במגזר הערבי. המטרה: למנוע מצעירים ערבים להתגייס לשירות לאומי, שהוא "זרוע ישירה של צבא הכיבוש". האמצעים: מודעות בעיתונות, סינגל מיוחד, ומופע רב גוני בהשתתפות אמנים

קמפיין ערבי נגד שירות אזרחי: קמפיין ייחודי יצא היום (שישי) לאוויר העולם - קמפיין הקורא לצעירים מקרב הציבור הערבי בישראל שלא להשתתף בשירות האזרחי, שכן דינו בסופו של דבר הוא כדין השירות בצה"ל. הקמפיין הוא פרי יוזמה של עמותת "בלדנא" (ארצנו), עמותה למען נוער וצעירים ערבים, המובילה קואליציה של ארגונים ערבים נגד החלטת הממשלה לגייס צעירים ערביים לשירות לאומי או אזרחי. הסלוגן המרכזי של הקמפיין מבליט ישירות את המסר המרכזי: "שירות לאומי - הדרך שלך לצבא".

 

ב"בלדנא" מדגישים כי למרות טענות הממשלה, "השירות האזרחי מהווה למעשה זרוע ישירה של צבא הכיבוש הישראלי, ושל המסגרת הביטחונית, אשר פועלת, מאז ומתמיד, נגד האוכלוסייה הערבית והעם הפלסטיני בכללותו. לכן, כל הניסיונות להציג את השירות הלאומי או האזרחי כפעילות למען החברה, מקורם בהטעייה מכוונת של הציבור בכלל, ושל הערבי בפרט", נאמר בהודעה שפירסמו.

 

הקמפיין יחל בסדרת מודעות בכלי התקשורת הערביים, אשר יכללו סיסמאות נגד ההתגייסות, כגון: "זהירות: מנסים לגייס אותך". יוזמי הקמפיין עושים שימוש בסממנים מוכרים מההווייה הצבאית של הציבור היהודי, כמו למשל תווית "צו גיוס" הידועה, קסדה של חייל ועוד. כמו כן, יכלול הקמפיין כנס ארצי שייערך בשיתוף עם ועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית, אשר יקרא לציבור הערבי לגלות מודעות לנושא, ולא להיענות לפעולות הממשלה לגייס את הצעירים הערבים.

 

ויש גם מופע

גם אמנים ידועים בציבור הערבי מתחומי הקולנוע, המשחק והמוזיקה ייקחו חלק בקמפיין במסגרת מופע שהוכן במיוחד לנושא. המופע יתקיים במספר ישובים ערביים בכל חלקי הארץ. בנוסף, את הקמפיין ילווה סינגל מיוחד, אשר יושמע במהלך השנה הקרובה בכלי התקשורת הערביים למיניהם.

 

עיקר ההתנגדות להחלת היוזמה הממשלתית, כאמור, נובעת מטענת "בלדנא" כי "מדינה שאינה מכירה בקיומו הקולקטיבי והלאומי של הציבור הערבי, אינה יכולה להתיימר ולטעון כי היא מכירה את צרכיו האמיתיים, ומכאן - גם לא תוכל לקבוע עבור הצעירים הערבים כיצד לשרת נאמנה את החברה הערבית". ב"בלדנא" הוסיפו כי "מאז הקמתה הוכיחה מדינת ישראל כי היא מתעלמת במכוון, ובאופן ממסדי, מצרכיו של הציבור הערבי כקולקטיב וכאזרחים, ותעיד על כך מציאות ארוכת שנים של הפלייה משוועת כלפי הציבור הערבי. על-כן, לפני שתטיף לאזרחים הערבים על אזרחות טובה, חובת ההוכחה חלה על הממשלה".

 

אין זאת הפעם הראשונה בה זוכה הכוונת להחיל שירות אזרחי לביקורת מצד המגזר הערבי. לפני כשבוע וחצי החליטה ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל לפתוח במסע הסברה מטעמה נגד כוונה זו. בישיבת שכונסה במשרדי הוועדה בנצרת החליטו מזכירי המפלגות הערביות שנכחו בה להקים ועדה מיוחדת נגד יישום ההחלטה אשר "סותרת את העמדות הפוליטיות, הלאומיות והאזרחיות של המנהיגות הערבית בישראל".

 

נדים נאשף, מנהל העמותה והקמפיין, אמר אתמול ל-ynet: "החלטנו לפתוח בקמפיין בעקבות החלטת הממשלה בעניין. כל הזמן דיברו על זה אבל עכשיו זה הופך להיות מעשי ואנו חוששים שזאת הקדמה לקראת מהלך שיחייב את כל הצעירים הערביים לשרת. הנה, באוניברסיטאות יש כבר גיל מינימום ללימודים שעלה מ-18 ל-20 ואנו רואים את הכל כמכלול שנועד לשלוח אותנו לשירות אזרחי. אם נתנגד לזה, זה ייתן לגיטימציה לשלילת זכויות מאתנו ולנקיטת אפליה".


פורסם לראשונה 13/09/2007 22:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ממש כמו בצבא? אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים