שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מסע בין ישראליות ליהדות: ג'קי לוי על הבמה
  אין עוד סטנד-אפ ישראלי שמצליח להצחיק באמת, ובאותה נשימה להפוך את "יה–ריבון" מזמירות השבת לרצועה עכשווית ומעניינת. ברק ליבוביץ' אהב את "צחוק עשה לי אלוהים"

  אורח לרגע ממחצית שנות ה-80 לו היה נוחת בלב שכונת נחלאות של ערב תשס"ח, קרוב לוודאי שלא היה מצליח להניח את ידיו המשפשות את עיניו בתדהמה. מעבר להלם הנובע מרחש רינגטוני הסלולרים, אשר לא מילאו את חלל האוויר הירושלמי של תקופתו, הוא בוודאי היה שם לב שהשכונה הזקנה והנידחת של ימיו, התמלאה לה שני עשורים מאוחר יותר במשב טרנדיות שגם הלא מעודכנים שבינינו, לא יכולים להתעלם ממנו.

   

  ג'קי לוי, הבדחן הדעתן, הוא קרוב לוודאי אחד האחראים הראשיים לפריחתה של שכונת נחלאות ובעיקר למה שהיא מסמלת. בימים ההם, כשקוקו וכיפה עוד לא הלכו ביחד, כשבתי כנסת נידחים היו נידחים באמת, וכשספרי פיוטים היו עניין זקן וארכאי, הסתובב לו אדון לוי בסמטאות השכונה, רחרח, מישש והתאהב. משהו מעוצמת השינוי שהתחולל כאן מהעידן הפרה-היסטורי של אז להיום, בכל הנוגע לחפיפה בין ישראליות עכשווית ויהדות שורשית, ירגיש כל מי שיגיע לספק ערב לימוד ספק ערב בידור - צחוק עשה לי אלוהים - המופע האחרון של לוי (בשילוב מוזיקלי עם ההרכב "אנדרלמוסיה").

   

  כבר בכניסה, ולמרות שמדובר בירושלים, אפשר להבחין כי הקהל, באופן יחסי, מגוון (או בעברית: גם חילוני). חלוקת דפי המקורות בכניסה תבהיר למי שעדיין לא הבין, כי העסק כאן מורכב יותר – אנחנו הולכים לצחוק אבל גם ללמוד, וליתר דיוק - אנחנו הולכים ללמוד האם זה יהודי לצחוק.

   

  המופע, או "המסע" על פי ג'קי לוי עצמו, מנסה לבדוק האם ההומור הוא אותנטי ובילט-אין ביהדות, או שמא המצאה מאוחרת נוכח אילוצי הצרות והפוגרומים. התשובה, גם אם הצפויה, מתבררת לנו במהלך המופע, שעובר תוך שילוב מוצלח וחלק בין הבדיחה מהעיירה והמדרש בגמרא לפיוט מהשכונה, וכל זה בעזרת העברית המשובחת של ג'קי, שמדלגת בקלילות בין העתיק לעדכני.

   

  למרות השורה התחתונה הצפויה, (כן, הקב"ה יודע גם לצחוק, ובעבר זו היתה גם נחלתו של עמנו, מסתבר) חיבור העולמות שבמופע, שווה בהחלט. החיבור הזה, הוא למעשה תמצית הקסם של הטרנד שג'קי לוי הוא ממחולליו הבולטים. אין עוד סטנד-אפ ישראלי שמצליח להצחיק באמת (גם אם אתה עב"ם מוחלט בכל מה שקשור ליהדות), ובאותה נשימה להפוך את 'יה–ריבון' מזמיר שבת משעמם לרצועת ביצוע עכשווית ומעניינת.

   

  המופע של ג'קי לוי מעלה על הבמה את הטרנד בהתגלמותו, שנדמה לרגע כאילו היה כאן מאז ומעולם. אותו הטרנד שהפך את הפיוט, בית הכנסת והתפילה, מהולים בתרכובת מזרחית ואשכנזית, לחלק אינטגרלי מהישראליות הפועמת, ושהפך בעצמו לאחד הדברים הטובים אשר קרו כאן בשנים האחרונות. מי שמעוניין לטעום את אחד החידושים המרתקים של הישראליות בזמן האחרון, שירכוש לעצמו כרטיס נסיעה למסע עם ג'קי לוי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'קי לוי
  נחלאות זה כאן. היום כבר עם רינגטונים
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  מומלצים