שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עיטור נסיך אסטוריאס למוזיאון "יד ושם"

  הפרס היוקרתי שנחשב למקבילה הספרדית לפרס הנובל, בסכום 50 אלף יורו, יוענק למוזיאון "שמהווה בקיומו זיכרון חי של טרגדיה היסטורית אדירה". זוכה ישראלי נוסף השנה הוא עמוס עוז

  מוזיאון "יד ושם" בירושלים הוא הגוף הנבחר השנה לקבל את עיטור נסיך אסטוריאס להרמוניה ופיוס. הפרס היוקרתי, הנחשב כמקבילה הספרדית לפרס הנובל, מוענק לאישים, ארגונים ומוסדות בינלאומיים שבפעילותם תרמו תרומה יוצאת דופן להבנה הדדית בין בני אדם ולקיום משותף בשלום, למאבק כנגד אי צדק ובורות, להגנה על החרות ולהרחבת אופקי הידע ולשימור מורשת האנושות.

   

  מוזיאון "יד ושם" נבחר מבין 47 מועמדים מ-28 מדינות, כשעל הגשת המועמדות לפרס זה חתומים בין היתר קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא מדינת ישראל שמעון פרס, שר החוץ הספרדי מיגל מורטינוס, פרופסור אלי ויזל, מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי ענאן, שר החוץ הגרמני לשעבר יושקה פישר, הרב ישראל לאו והסנטורית הילרי קלינטון.

   

  חבר השופטים כתב בנימוקיו למתן הפרס: "בחרנו להעניק את הפרס למוזיאון 'יד ושם', שמהווה בקיומו זיכרון חי של טרגדיה היסטורית אדירה, ועבודתו המתעקשת לזכור בזמן הווה ובזמן עתיד ומתוך הזיכרון לגבור על השנאה, הגזענות וצרות האופקים".

   

  עוד כתבו השופטים כי מוזיאון השואה בירושלים, אותו הגדירו כמוסד הבינלאומי העליון לזכר ששת המיליונים, נוסד במטרה להעביר לדורות הבאים את הצורך בשימור זכויות האדם ובכבוד לחיים. "זה המוסד היחיד מסוגו בעולם שגם מכבד את האנשים שסיכנו את חייהם למען הצלת היהודים, קורבנות השואה. המוזיאון הפך למאגר המידע והמחקר ומרכז הלימוד החשוב ביותר של רצח העם מהגדולים שידע ההיסטוריה האנושית".

   

  מוזיאון "יד ושם" מצטרף לרשימה מכובדת של זוכים השנה בעיטור הכבוד ובהם הסופר הישראלי עמוס עוז, הזמר האמריקני בוב דילן, נהג הפורמולה 1 מיכאל שומאכר ואל גור, לשעבר סגן נשיא ארה"ב, המכהן כיום כרכש ארגון עולמי להגנת הסביבה.

   

  לעיטור הכבוד נלווה פרס כספי בסכום של 50 אלף יורו ופסל שעוצב על ידי חואן מירו. העיטור והפרס יוענקו בטקס חגיגי שייערך ב-26 באוקטובר בעיר אוביידו שבספרד במעמד משפחת המלוכה הספרדית.

   

  עם קבלת ההודעה על הבחירה אמר יו"ר מוזיאון "יד ושם", אבנר שלו, כי הוא נרגש וגאה על הזכייה. "עיטור הכבוד והפרס מביעים הכרה עמוקה בכך שזיכרון השואה, הרצח הטוטאלי של היהודים שהתחולל בליבה של אירופה, הוא בעל עומק ומשמעות לחיים המשותפים של משפחת העמים היום ולאורך הדורות. הפרס מחזק אותנו בעבודתנו להבטחת עתיד טוב יותר באמצעות התמודדות עם העבר ומדגיש את האחריות האדירה שמונחת על כתפינו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יד ושם. אולם השמות
  צילום: יוסי בן דוד
  לאתר ההטבות
  מומלצים