שתף קטע נבחר

יותר מ-16 אלף מיני צמחים ובעלי חיים בסכנת הכחדה

איגוד השימור העולמי פירסם דו"ח לפיו למעלה מ-41,000 זנים מצויים בסכנת הכחדה, כאשר עבור 16,000 מהם מצויים בסיכון מיידי

למעלה מ-16 אלף מיני צמחים ובעלי חיים נמצאים בסכנת הכחדה והעלמות מכדור הארץ. למעלה מ-200 מינים מתוכם למעלה מ-200 מינים הגיעו להכחדה בשנה האחרונה. כך עולה מהרשימה האדומה של המינים המאוימים שפרסמם איגוד השימור העולמי (IUCN) לשנת 2007.

 

הדו"ח השנתי מספק רשימה של מינים לפי מידת סכנת ההכחדה האורבת להם. לפי הנתונים האחרים, ישנם ברשימה האדומה 41,415 מינים ו-16,306 מתוכם מאוימים בהכחדה קרובה.

 

 

אולם, מדענים אומרים שאין יודעים בדיוק כמה מיני בעלי חיים וצמחים נמצאים על כדור הארץ, משום שעדיין יש צורך לקטלגם ובוודאי גם רבים מהם על סף הכחדה. בכל זאת, הרשימה מדגישה את הסיכון לכמה מינים הנראים לעין, לרבות יונקים ויצורים גדולים אחרים.

 

רבע מהיונקים בסיכון

"דוח ה-IUCN השנה מראה כי מאמצים יקרים שנעשו עד כה להצלת מינים מהכחדה אינם מספיקים" אומרת ג'וליה מארטון-לפברה, מנכ"לית האיגוד. "קצב אובדן המגוון הביולוגי הולך וגובר, ואנו חייבים לפעול כעת כדי להפחית באופן משמעותי את האובדן הזה, ולצאת ממשבר הכחדה הגלובלי".

 

ה- IUCN מוסר כי מספרם הכולל של המינים שנכחדו לאחרונה הגיע ל-785 השנה בלבד, ועוד 65 נמצאים רק בשבי (בעלי חיים) או בטיפוח (צמחים). לפי הרשימה האדומה לשנת 2007, רבע מכל היונקים, שמינית מכל העופות וכשליש מכל מיני הדו חיים נמצאים בסיכון. בעלי חיים אינם המינים היחידים בסכנה, כאשר 70 אחוז מהצמחים הידועים על פני כדור הארץ נמצאים בסכנת העלמות.

 

דודנינו הקרובים, הגורילות והאורנגוטנים מסווגים כבעלי סכנה קריטת (שלב אחד לפני הכחדה לפי הסיווג של הרשימה). גורילות נהרגו כתוצאה מסכסוכים של בני אדם, מסחר בבשר ציד ומוירוס האבולה. שיעורם פחת ב-60 אחוז ב-25 שנים. אורנגוטאנים מאוימים בשריפות יער ובכריתת עצים.

 

דולפין היאנגצה שדווח על הכחדתו לפני כמה שבועות, ולאחר מכן נטען כי נראה פרט אחד בטבע, נמצא ברשימת הסיכון הקריטי ויתכן שאף הוכחד, בשל הריסת בית הגידול שלו בשל זיהום ותעבורת נהרות. גם האלמוגים הוספו השנה לראשונה לרשימה.

 

בני האדם נותרו הסיבה העיקרית למרבית ההכחדות, בין אם במישרין בשל ציד יתר או בעקיפין באמצעות החדרת מינים פולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגאביאל. שליש מהדו-חיים בסכנה
צילום: איי אף פי
לאתר הידען
מומלצים