שתף קטע נבחר

הקילוגרם מאבד מהמשקל

הגליל בן 118 השנים המשמש כאבטיפוס למידת המשקל השכיחה שוקל כ-50 מיקרוגרם פחות מההעתקים שלו

 

הקילוגרם אינו בדיוק מה שהיה פעם. גליל בן 118 שנים המשמש כאב הטיפוס לשיטה המטרית ונשמר תחת שמירה הדוקה מחוץ לפריס, מאבד משקל באופן מסתורי, אם כי בשיעור קטן. הפיזיקאי ריצ'ארד דייויס מהמשרד הבינלאומי למידות ומשקלות בעיר סבר, שדרום מערב לפריס, אומר כי קילוגרם ההתייחסות איבד כ-50 מיקרוגרם בהשוואה לעשרות ההעתקים שלו.

 

"התעלומה נובעת מכך שכולם עשויים מאותו חומר, ורבים מהם נוצקו באותו זמן ובאותם תנאים, אך כעת, המסות שלהם הולכות ומשתנות" אמר. "אין לנו השערה טובה באשר לסיבה לכך".

 

עוד בידען: מחקר חושף את הקשר בין ציד לאבולוציה

 

הפרש של טביעת אצבע

אי הבהירות באשר לקילוגרם עלולה להשפיע על מדינות שאינן משתמשות במידות המטריות – זהו התקן למשל למערכת המכס של ארה"ב, שם הוא שווה 2.2 פאונד. עבור מדענים הקבוע הלא קבוע של המטר מהווה מטרד משום שהיא פוגעת בחישובים של פעולות כגון ייצור חשמל.

 

"הם תלויים במדידות מסה ולא נוח להם שתהיה להם הדרה של קילוגרם המבוססת על כמה חפצים מלאכותיים" אומר דייויס, שהוא אגב אמריקני.

 

ואולם אין לצפות כי לשחיקה הקלה הזו במשקלו של הקילוגרם תהיה השפעה מעשית על אלו המסתכלים בקפדנות על היקף המותניים שלהם: 50 מיקרוגרמים שווים בקושי למשקלה של טביעת אצבע. "לאדם הפשוט, זה לא אומר דבר" אומר דייויס, "קילוגרם ישאר קילוגרם".

 

הבריטים ישארו עם המייל והפאונד

ובאותו נושא: הבריטים יוכלו להמשיך להשתמש במידות האנגליות כגון מייל, גאלון (פינט=שמינית הגאלון) או פאונד (למשקל), למרות ההחלטה הוותיקה לפיה בריטניה ואירלנד יתיישרו עם השיטה המטרית עם שאר אירופה עד 2009.

האיחוד האירופי איפשר לבריטים ולאירים להשתמש בשיטת האימפריאליות לצד השיטה המטרית אך לא במקומה. כך הוחלט השבוע בהחלטה שהגארדיין הבריטי מכנה סיבוב פרסה של המדיניות האירופית.

 

מכירת פירות וירקות בפאונדים ובאונקיות בלבד היתה פעולה בלתי חוקית בבריטניה מאז שנת 2000, והדבר גרם להתקוממות בקרב הסוחרים הרגילים למערכת הישנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
כמה שוקל קילו?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לאתר הידען
מומלצים