שתף קטע נבחר

תרנגול כפרות? גם הרב עובדיה מסתייג

פעילי "תנו לחיות לחיות" הגיעו הבוקר לבית מנהיג ש"ס בירושלים במטרה לשכנע אותו לצאת נגד מנהג שחיטת התרנגולות, ערב יום-כיפור. השרים והח"כים נפגשו איתם והבהירו: הרב לא ייצא בקריאה לביטול המנהג עתיק היומין, אך הוא מעדיף את התחליף - מתן צדקה

לאחר שבמשך שנים הם מנסים לקבוע פגישה עם הרב עובדיה יוסף בעניין תרנגול הכפרות ונענים בשלילה, החליטו פעילי "תנו לחיות לחיות" לעלות אל בית הרב בירושלים על מנת להעביר לו את המסר בפנייה אישית. כך, הבוקר (יום ב') הגיעו פעילי הארגון לבית הרב עובדיה וביקשו להעביר אליו מכתב בו הם מבקשים ממנו להתגייס ולצאת בקריאה לביטול מנהג הכפרות באמצעות שחיטת תרנגולות.

 

לדברי יו"ר הארגון, אתי אלטמן מדובר בהתעללות ובאכזריות בתרנגולות. "מה אשמה התרנגולת שבן אדם עשה עוולות כל השנה?", היא שואלת, "מעמידים אלפי תרנגולות במשך יומיים-שלושה, אחת על השנייה, בלי אוכל ובלי מים. לא מספיק איך שמגדלים את התרנגולות וכל מה שהיא עוברת, אז גם כפרות היא צריכה לעבור? כמה סבל והתעללות היא צריכה לעבור עד ששוחטים אותה? מעבירים את העוונות אל התרנגולת, אבל אני חושבת שצריך לבקש סליחה מהתרנגולת על העוול שעושים לה". 

 

אלטמן מסבירה שמטרת "תנו לחיות לחיות" היא לפנות אל בעלי השפעה בציבור הדתי והחרדי על מנת שיורו להפסיק המנהג העתיק ולבקש מהציבור להעדיף את קיום מנהג הכפרות באמצעות כסף המיועד לצדקה.

 

ישי: הרב ממליץ להחליף את התרנגול

כשהגיעה אלטמן הבוקר, יחד עם שניים מחברי הארגון, לביתו של הרב עובדיה ברחוב הקבלן בירושלים, הרב אמנם לא קיבל אותם לשיחה אישית בביתו, אך נציגיו פנו לשוחח עימם. ביניהם חברי מפלגת ש"ס, השרים אלי ישי ומשולם נהרי וח"כ שלמה בניזרי. השלושה נוהגים מדי בוקר להתפלל בבית הכנסת הממוקם בבית הרב.


הכפרות במאה-שערים (צילום: איי.אף.פי)

 

במפגש ביניהם, הסבירו חברי ש"ס לחברי הארגון כי הרב עובדיה אינו יכול לצאת בקריאה לביטול המנהג עתיק היומין של עריכת כפרות באמצעות תרנגולת, אך הם גם מסרו שהרב בהחלט ממליץ על האפשרות של ביצוע המנהג באמצעות כסף, כאשר הכסף נתרם לאחר מכן לצדקה.

 

גם בדרשתו השבועית במוצאי שבת האחרון דיבר הרב עובדיה על מנהג הכפרות והביע הסתייגות משחיטת העופות כחלק ממנהג הכפרות. את דבריו נימק בשל חששו להקפדה רופפת על דיני שחיטה אצל עורכי המנהג וכן בשל העומס על השוחטים בערב חג.

 

בשיעורו, הזכיר הרב עובדיה שגדול הפוסקים הספרדים, רבי יוסף קארו, "פוסל את זה לגמרי". לדבריו, העומס לקראת יום הכיפורים גורם לכך ששוחטים משתמשים בסכינים פגומות, דבר שהופך את בשר העופות שנשחטו ל"נבלה. זה לא רק לא כשר".  


פורסם לראשונה 17/09/2007 10:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כפרות, ערב יום כיפור
צילום: איי אף פי
צילום: חיים צח
הרב עובדיה. שחקן חיזוק?
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
אלטמן. "מה אשמה התרנגולת?"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים