שתף קטע נבחר

רמון במסמך רשמי: לתת חלקים מי-ם לפלסטינים

המשנה לראש הממשלה, שמיועד לנהל את המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, העלה לראשונה על מכתב רשמי את עמדתו בנוגע לירושלים: שכונות ערביות יועברו לפלסטינים, אזור המקומות הקדושים למשטר מיוחד. המסמך כבר מעורר סערה בקדימה

המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, פרש היום (ג') לראשונה באופן רשמי את משנתו המדינית, לפיה הוא תומך בחלוקת ירושלים ובהעברת הריבונות על המקומות הקדושים למשטר מיוחד. רמון, המיועד להוביל את התהליך המדיני מול הפלסטינים, כתב את הדברים במכתב שהעביר לאיש העסקים וחבר קדימה, ניר ברקת.

 

במכתבו, שהגיע לידי ynet, כותב רמון: "השכונות היהודיות יוכרו על ידי שני הצדדים כשכונות ישראליות בריבונות ישראל. בהתאם, השכונות הערביות (דוגמת שועפאת) יוכרו כשכונות פלסטיניות.

 יונהגו הסדרי מעבר חופשי נאותים ובטוחים בין השכונות הישראליות, בינן לבין עצמן, ובהתאם - גם בין השכונות הפלסטיניות.

 

"באזור האגן הקדוש יונהג משטר מיוחד", מוסיף המשנה לראש הממשלה, "שבו יבואו לכלל ביטוי האינטרסים המיוחדים של ישראל בניהול המקומות הקדושים. בכלל זה, הכותל המערבי, הרובע היהודי והמקומות הקדושים האחרים במרחב ירושלים יישארו בידי ישראל לעד".

 

במפלגת השלטון, קדימה, נחשפה לאחרונה התנגדות של ח"כים ושרים לוויתורים מפליגים במסגרת יוזמתו המדינית של ראש הממשלה אהוד אולמרט מול אבו-מאזן. החשש הוא שלקראת ועידת וושינגטון יוביל אולמרט יוזמות בסוגיית הנסיגה משטחי יהודה ושומרון והעברת הריבונות על חלק מירושלים לידי הפלסטינים.

 

למרות הצהרות של אולמרט ושרים בממשלה, בראשם רמון, לא פורסם עד כה אף מסמך רשמי המציג את עמדת הממשלה הנוכחית בסוגיות רגישות אלו.

 

"סכנה רבה לעתידה ושלומה של ירושלים"

מי שמחולל את המהומה הנוכחית הוא חבר מועצת עירית ירושלים, ומי שהיה יו"ר קדימה באזור ירושלים בבחירות, ניר ברקת. במכתב שכתב לרמון והגיע לידי ynet הוא כותב: "לאחרונה פורסמו בהרחבה בכלי התקשורת ידיעות לפיהן במהלך שיחות שאתה מקיים עם ראש הממשלה הפלסטינית, במטרה לגבש מסמך עקרונות, אתה פועל לחלוקתה של ירושלים בין ישראל לבין מדינה פלסטינית עתידית. דבר זה יגרום לפגיעה בריבונותה המוחלטת של מדינת ישראל באגן הקדוש ובעיר העתיקה ולהעברת שכונות בירושלים לידי הפלסטינים", הוא מתריע.

 

"אבקש לדעת האם אתה עומד מאחורי התוכנית המדינית אשר מוצגת ומיוחסת לך בכתבתם של נחום ברנע ושמעון שיפר בידיעות אחרונות מהשבעה ביולי 2007. להזכירך, תפיסות אלו מנוגדות לתפיסות היסוד של תנועת קדימה, לפיה במו"מ עתידי על גבולות הקבע יש לשמור על הכללת מקומות קדושים לדת היהודית וחשובים כסמל לאומי ובראשם, ירושלים המאוחדת, בירת ישראל. על סמך תפיסה זו קיבלה קדימה מנדט מהעם ומסיבה זו אזרחי מדינה רבים נתנו לה את קולם", כתב.

 

ברקת מטיח במכתבו: "על פי מיטב הכרתי לא הוסמכת ע"י הממשלה ו/או קדימה לטפל בנושא חיזוקה ואחדותה של ירושלים, ו/או לשנות את מצע קדימה בעניין ירושלים. תושבי ירושלים ומדינת ישראל דורשים וזכאים לדעת האם אלו עמדותיה החדשות של "קדימה" והאם אתה פועל על דעתו ובסמכותו של ראש הממשלה אולמרט. אני רואה סכנה רבה בעמדות אלו לעתידה ולשלומה של ירושלים. לא ניתן להעלות על הדעת כי ניתן יד לצעדים שיפגעו בביטחונה של ירושלים ובקודש הקודשים של האומה היהודית", כתב ברקת במכתבו.

 

היום השיב רמון לברקת במכתב משלו. במסמך, הנחשף כאן לראשונה, מדבר רמון בגלוי על הצורך בחלוקתה של ירושלים בינינו לבין הפלסטינים. יתרה מזאת, רמון כותב על הצורך ב"במשטר מיוחד" באגן הקדוש של ירושלים, קרי סביב הר הבית, מסגד אל-אקצה והכותל המערבי. דבריו עלולים להוביל לקרע בתוך קדימה, וחמור מכך בקואליציה בראשות אולמרט, המחושקת מימין על ידי אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ואלי ישי מש"ס.

 

פרט לדבריו אלו, כתב רמון לברקת במכתב התשובה: "קדימה חרתה על דגלה המדיני את העיקרון של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית בעלת רוב יהודי גדול ומוצק.

 על בסיס עיקרון זה מנהל ראש הממשלה את המגעים המדיניים שהוא מקיים עם הנשיא עבאס.

 

"כמי שהיה שר לענייני ירושלים ושיתף פעולה עם ראש העיר דאז, אהוד אולמרט, למען חיזוקה של העיר וקידום ענייניה, אני מסכים לכל מלה שכתבת בעניין הצורך לעשות למען ירושלים. אני בטוח, שהבעת הנכונות להוציא את השכונות הערביות מירושלים במסגרת הסדר עם הרשות הפלשתינאית אך תתרום לחיזוקה של ירושלים", כתב רמון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. להחזיר שכונות לפלסטינים
צילום: ניב קלדרון
ברקת. "נגד מנדט הציבור"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים