שתף קטע נבחר

אלעזר שטרן: יש שמנצלים את מסלול ההסדר

איכות מחלקות ההסדר – "לא חוכמה", הומוגניות היחידות – "לא ראויה" והשתייכותם של חלק מהתלמידים למסלול – "לא מוצדקת". איגרת האלוף שטרן לתלמידי ההסדר לשנה החדשה הגיעה לידי ynet

אלוף עוקף סמכות? בעיצומה של תקופה סוערת ומתוחה ביחסים שבין צה"ל לישיבות ההסדר ולרגל השנה החדשה, מדלג ראש אגף משאבי אנוש אלוף אלעזר שטרן על הדרג הרבני, ומשגר איגרת אישית היישר לתלמידי הישיבות העומדים לפני גיוס לצה"ל. במכתב ארוך ומפורט מסביר האלוף הדתי את עמדתו התומכת בפירוק מחלקות ההסדר, מנמק את החלטתו למנוע גיוס בני"שים לגולני ולצנחנים, וקובע: חלקכם אינם מצדיקים את השתייכותם למסלול.

 

בפתח הדברים טוען שטרן כי ה"מתווכים" למיניהם מסרו לציבור הדתי ולתקשורת מידע לא מדויק, והם שהביאו אותו לבחור בפניה החריגה והבלתי אמצעית.

 

"צה"ל, ואני כחלק ממנו, רואים במפעל ישיבות ההסדר מפעל בעל חשיבות רבה, שלא לחינם זכה בפרס ישראל, ומכירים בתרומתם המשמעותית של חייליו בשורות צה"ל, בשירות סדיר ובמילואים", פותח האלוף במחמאות. לדבריו, הוא מעולם לא הביע כוונה לפרק את המסלול, ועמדתו הברורה היא כי צה"ל, היודע לדאוג להסדרי שירות מיוחדים למוזיקאים ולספורטאים מצטיינים, צריך לדאוג גם לבחורי ישיבות ההסדר.

 

שילוב במקום פיזור 

בקטע שבישיבות פחות יאהבו לקרוא, מצטט שטרן ממסמך "הייעוד והייחוד" הקובע כי "הצבא הוא קהילה הטרוגנית מבחינת מוצאם של חייליו, מינם, תרבות בית גידולם, אמונותיהם הדתיות, מעמדם הסוציאלי ומקום מגוריהם", וכי "המפגש הבין תרבותי, המתקיים ביחידות צה"ל השונות טומן בחובו פוטנציאל לצמיחה להעשרה הדדית ולתחושת שותפות". ברוח המסמך סבור האלוף שטרן כי הזדמנות נדירה זו מחייבת את החיילים כולם לנצל זאת למפגש אמיתי ומתמשך עם האחר.

 

"מנקודת ראות זו אני סבור ששילובכם במחלקות מעורבות הוא הכרחי ונכון" הוא כותב לתלמידי הישיבות, ומבהיר כי כוונתו "אינה לפיזור אלא לשילוב" – 12 בני"שים לכל הפחות במחלקה, עם אפשרות לתפילה במניין והקפדה על אורח חיים דתי. "איננו מוצאים שיש לקבל כל דחייה או עיכוב ביישום הרעיון של מסלול ההסדר המשולב", חותם האלוף את הנושא, ומסרב לקבל את הטענה כי מדובר בחיילים שאינם בשלים להתמודדות עם העולם החילוני. "תלמידי הישיבה מגיעים לשירות בוגרים יותר מאשר יתר החיילים, לאחר מספר שנות לימוד במוסדות דתיים ובישיבה. הטיעון שלפיו על חיילי ההסדר להשלים את התפתחותם הרוחנית אינו יכול לבוא על חשבון ציבורים אחרים. אין הם רשאים לדאוג לעצמם בלבד, ולא לזולתם".

 

הכותב מפריך את הטענה תהליך השילוב נעשה על ידו באופן חד צדדי. לטענתו, הוא מלווה בהידברות מתמדת בין צה"ל לאיגוד ישיבות ההסדר – כזו שאין לה אח ורע בצבא. "אין אף מגזר אחר המיוצג בו באופן מיוחד כל כך" קובע האלוף. בנוסף הוא מספר על תגובות חיוביות מצד החיילים, ההורים והמפקדים, שמעידות על "יחסי רעות, התחברות וקרבה עזים, וגם על שפה אחרת הנוצרת בתוך המחלקות המשולבות".

 

20% מיותרים 

ראש אמ"ש מספר לנמעניו על גידול של 20% בהיקף הפונים למסלול ההסדר ב-5 השנים האחרונות. את הפגיעה בסד"כ והצורך לגייס 18 גדודי מילואים נוספים בשנה הוא מוכן לסבול, אך לא את אלה שהשתייכותם למסלול אינה מוצדקת. לדבריו, "ללא ההסדר הוא יוריד את הכיפה" או "ללא המסלול הוא היה נעדר מוטיבציה לגיוס", אינם טיעונים לגיטימיים עבור מי שלא באמת מתמיד בתורה או מנצל את זמנו החופשי, ולכן "לא נוכל להתעלם מכך שאותו גידול של כ-20% במספר הרשומים במסלול - ראוי היה שימשיכו וישלימו שירות מלא בצה"ל".

 

על הטענה לפיה מדובר בעשייה חברתית למען עתידם של אותם בחורים כתב שטרן: "למילוי צרכים חברתיים יודע צה"ל ליצור מסלולי שירות מיוחדים, שתרומתם אינה נופלת מהמוצע במסלול ההסדר".

 

בהמשך מפרט האלוף את "הפרשי הנשיאה בנטל", ובחישוב פשוט של אורך השרות המנוצל לפעילות מבצעית הוא קובע: "חייל בשירות רגיל, או אם תרצו בוגר מכינה, תורם לצה"ל בשירות החובה שלו במידת תרומתם של שלושה עד ארבעה חיילי הסדר".

 

לדבריו, יש קושי להסביר את שירותם הקצר יחסית של בני הישיבות כאשר צה"ל נמצא מאז קיץ 1982 בלחימה יומיומית בטרור, ולא כבעבר כאשר "מלחמות היו מתרחשות פעם בכמה שנים". שטרן מבהיר כי "למרות זאת אנחנו ממשיכים לתמוך במסלול מיוחד זה", אך לאור הנתונים הוא מצפה "לצניעות מסוימת בהצגת דרישות חריגות".

 

חיילים איכותיים? לא חוכמה 

בהתייחסו להחלטתו שסוכלה, לפיה לא יגויסו בני"שים לגולני ולצנחנים, הוא מזכיר כי כל חייל בצה"ל משובץ על פי צרכי המערכת, ובמקרים רבים בניגוד לרצונו, וטוען כי שינוי המדיניות יפלה לטובה את חיילי המסלול: "האם חיילי ההסדר זכאים לזכויות מיוחדות על פני אחרים, יותר מאלה שכבר מוענקות להם?".

 

האלוף מפריך גם את הטענה הנפוצה על איכותם הגבוהה של המחלקות הנפרדות, ומזכיר כי מדובר במחלקות היחידות בהן לא מפוזרים החיילים באופן שוויוני על פי נתוני האיכות. "אני מניח שאם היינו משבצים במחלקה נפרדת רק בוגרים של תיכונים טובים מרעננה, כרמיאל או בתי הספר האזוריים של תנועות ההתיישבות - גם שם היינו פוגשים איכות חריגה".

 

שטרן טוען כי הנתונים על איכות החיילים מחדדת אצלו דווקא תחושות אחרות. לטענתו, הויתור על מסלול הקצונה בקרב חיילי ההסדר גורם נזק גדול לאיכות הקצינים הלוחמים, והוא קורא לבני הישיבות: "צה"ל צריך אתכם גם שם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
האלוף שטרן. "בלי מתווכים"
צילום: גיל יוחנן
צילום דו צ
לוחמים באימון. "לא לוותר על הקצונה"
צילום דו צ
מומלצים