שתף קטע נבחר

מחקר: זיהום אוויר עלול לגרום להתקף לב ושבץ

חוקרים בארה"ב מצאו כי אויר מזוהם גורם לעליה של רכיב במערכת החיסון המעודד יצירת קרישי דם. הממצאים עשויים להסביר מדוע ישנה עליה בשיעור התקפי לב ושבץ מוחי באיזורים בהם קיים זיהום אויר

חלקיקים זעירים של אוויר מזוהם, שגודלם כעשירית מרוחבה של שערת אדם ואף למטה מזה, עלולים לעורר את היווצרותם של קרישי דם. כך טוענים השבוע מדענים אמריקנים. ממצאי המחקר מסבירים לדעתם כיצד זיהום אוויר מגביר את שיעור התקפי הלב ומקרי השבץ המוחי. על המחקר החדש מדווח כתב העת Clinical Investigation בגליונו החדש.

 

בין זיהום אוויר ואשפוזים: הכנסת החליטה לפעול

 

מחקרים שנערכו בעבר כבר הראו כי זיהום אוויר הנפלט מאגזוזי משאיות, אוטובוסים ומפעלים תעשייתיים מגביר את הסיכון להתקפי לב קטלניים ושבץ מוחי,

 אולם עד עתה לא היה ברור כיצד חלקיקי זיהום האוויר הזעירים הללו גורמים למוות.

 

בשבוע שעבר פורסם מחקר בכתב העת היוקרתי New England שמצא כי נשימת אדים העולים ממנוע דיזל (סולר) מפריעה ליכולת פירוק קרישי הדם בגופם של חולים שעברו התקף לב. על פי הידוע, אדי זיהום האוויר הנשאפים לריאות גורמים להפרשת אינטרלוקין-6, מרכיב במערכת החיסון המעורר תהליכים דלקתיים ומאיץ את היווצרותם של קרישי דם.

 

לפני כשנתיים כבר הראה מחקר בעכברים אותו ערכו ד"ר גוקן מוטלו ועמיתיו מאוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו, כי חשיפה לזיהום אוויר גרם לעכברים לדמם פחות. מכאן עלתה ההשערה כי זיהום האוויר מגביר את היווצרותם של קרישי הדם.


זיהום האוויר מאיץ היווצרות קרישי דם (צילום: רויטרס)

 

עתה בדקו החוקרים משיקגו עכברים שנחשפו לאוויר מזוהם (אותו צברה הסוכנות האמריקנית לאיכות הסביבה). את האוויר המזוהם עירבבו עם תמיסת מלחים שהוזרקה לריאות העכברים.

 

מהממצאים עלה כי בגופם של עכברים שנחשפו לנוזל המזוהם חלה עליה ברמת האינטלוקין-6 של עד פי 15, וזאת בתוך 24 שעות. החוקרים סבורים שלממד הזמן חשיבות ניכרת כיוון שחלק מהמחקרים הראו כי זיהום האוויר עלול לגרום להתקפי לב כבר בתוך יממה.

 

החוקרים דיווחו כי הצליחו למנוע את היווצרות קרישי הדם בעכברים באמצעות דיכוי תאי מערכת החיסון בריאות מסוג מקרופאגים. דיכוי זה מנע מהמקרופאגים לתקוף את החומרים המזהמים, תקיפה הגורמת להפרשת אינטרלוקין-6, החומר המעורר היווצרות קרישי דם.

 

כעת מתכוונים החוקרים לערוך מחקר שיבחן האם התרופה אספירין עשויה למנוע היווצרות של קרישי דם בעכברים. מינון נמוך של התרופה ידוע כמדלל דם, ומשמש כטיפול יומי אצל אנשים רבים למניעת מחלות לב ושבץ מוחי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
זיהום האויר מדכא את תאי מערכת החיסון
צילום: איי אף פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים