שתף קטע נבחר

יותר זיהום אוויר - יותר פניות למיון

מחקר שנערך באשקלון מצא קשר ישיר בין רמת זיהום האוויר בעיר לבין העלייה במספר הפניות לבית החולים ברזילי בעקבות מחלת לב או מחלה בדרכי הנשימה. "תקני זיהום האוויר לא מגנים מספיק על האוכלוסייה", מזהירים החוקרים

ביום שבו נרשמת עלייה בזיהום האוויר, עולות מספר הפניות לחדרי המיון הקשורות לתלונות על מחלות בדרכי הנשימה ועל מחלות לב, כך עולה ממחקר שנערך במכון למחקר אפידימיולוגי בבית החולים ברזילי באשקלון. עוד עולה מהסקר כי גם ברמות המותרות של זיהום האוויר, כפי שנקבעו על ידי המשרד לאיכות הסביבה, נמצא בברור סיכון הגדול פי 4 להגיע למיון.

 

מחקרים קודמים שנעשו בעולם באותו הנושא מצאו קשר בין חשיפה לתחמוצות חנקן, תוצרי הפליטה של כלי רכב ומפעלי תעשייה לבין שורה של מחלות לב חמורות, שבץ, דלקת ריאות ו-COPD.

 

החוקרים ד"ר מיכאל גדילביץ' וד"ר מייקל הוארטה בדקו יותר מ-400 אלף תיקים של בני אדם שפנו למיון בברזילי בשנים 2000-2004 והצליבו אותם עם נתוני זיהום האוויר באשקלון, כפי שהתקבלו מהמשרד לאיכות הסביבה. הממצאים הוצגו בכנס של האיגוד האמריקני לבריאות הציבור.

 

החוקרים התמקדו בשתי קבוצות: 20 אחוז מהימים בהם נרשמו הכי הרבה פניות למיון, לעומת 20 אחוז מהימים בהם נרשמו הכי מעט פניות למיון. במחקר נמצא כי הסיכוי ל"יום עמוס" בחולי לב ומחלות ריאה במיון היה גדול פי שניים עד פי ארבעה, בימים שבהם רמת זיהום האוויר הייתה גבוהה. הסיכוי ליום עמוס בחולי לב במיון היה גדול פי 1.3 עד פי 2.3 בימים בהם רמת זיהום האוויר הייתה גבוהה. הסיכוי ליום עמוס באנשים עם מחלות בדרכי הנשימה (אסטמה, שיעול וחירחורים) היה גדול פי 1.8 עד פי 2 כאשר זיהום האויר היה רב יותר.

 

החוקרים הדגישו כי באף אחד מהימים לא נמדד באשקלון זיהום אווויר החורג מתקני המשרד לאיכות הסביבה ולמרות זאת נראתה ההשפעה על בריאות הציבור. לדברי ד"ר הוארטה: "חשוב לציין שכשאנחנו מדברים על זיהום אוויר אנחנו מדברים על זיהום שהוא רובו ככולו נמצא 50 אחוז מתחת לתקן המורשה על ידי המשרד לאיכות הסביבה. גם ברמות המותרות אנחנו רואים סיכון הגדול פי 4 להגיע למיון. התקנים לא מגנים מספיק על האוכלוסייה. אנחנו, כאנשי בריאות הציבור, מקווים שזה יסייע במאבק להחמרת התקנים"

 

בסיוע המודל אותו בנו החוקרים הם מקווים לבדוק כעת את השפעתם של גורמי זיהום אחרים באוויר על בריאות הציבור. לדברי ד"ר גדילביץ' "אחת המטרות שלנו היא לבצע אומדן עתידי של השפעות תחנת הכוח באשקלון על בריאות האוכלוסייה באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיהום מעלה את הסיכוי להגיע למיון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים