שתף קטע נבחר

מסתמן: הלחם האחיד יתייקר אחרי סוכות

חודשיים אחרי שהלחם התייקר ב-12.5%, הוסכם בין בעלי המאפיות ובין יועצו הכלכלי של שר התמ"ת, שמעון יפרח, כי הלחם האחיד יתייקר שוב אחרי סוכות ביותר מ-10%

מחירי הלחם האחיד יעלו אחרי סוכות - כך סוכם היום, עקרונית, בפגישה שנערכה בין בעלי המאפיות ובין יועצו הכלכלי של שר התמ"ת, שמעון יפרח. הממשלה ובעלי המאפיות לא החליטו על גובה ההעלאה, אך ההערכה היא שהלחם יתייקר ביותר מ-10%. זאת, חודשיים בלבד אחרי שהלחם האחיד התייקר ב-12.5%.

 

לפי נתונים שהציגו האופים, מאז התייקרות הלחם הקודמת התייקרה החיטה בעולם ב-40%, כחלק מגל ההתייקרויות במחירי חומרי הגלם הפוקד את העולם בשנים האחרונות. כתוצאה מכך, דורשים בעלי טחנות הקמח לייקר את הקמח ב-30% באופן מיידי. "המשמעות של התייקרות כזאת במחיר הקמח היא התייקרות של 11% בעלות הכנת הלחם", אומר מנכ"ל מאפיית אנג'ל, ירון אנג'ל, "המשמעות היא שצריך לייקר את הלחם".

  

ומה יעשו הקונים מהשכבות החלשות? ישלמו 11% יותר?

 

"הממשלה צריכה לקחת עליהם אחריות, לא אנחנו. אם לממשלה כל-כך אכפת, היא יכולה לסבסד את יבוא החיטה. עשו את את זה 40 שנה ועדיין עושים את זה במצרים ובירדן, אז אולי זה לא כל-כך נורא. לחילופין, אם הם חושבים שאנחנו בעולם המערבי, אז שיעשו מדינות רווחה ויעזרו להם לקנות את הלחם. אין לנו יכולת לסחוב על גבינו את הבעיות החברתיות של מדינת ישראל".

 

הלחם האחיד הוא אחד המוצרים האחרונים שמחירם נמצא בפיקוח, אך הממשלה מתכוונת להסיר את הפיקוח עליו ב-1 בינואר 2008. זאת, במסגרת ההסכם בין הממשלה לבין בעלי המאפיות, שנחתם בסוף יולי וכלל את ההעלאה הקודמת של מחיר הלחם. בנוסף, החליטה הממשלה להעניק פיצוי של כמה שקלים לחודש לכל משפחה נזקקת על התייקרות הלחם.


פורסם לראשונה 23/09/2007 10:39

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלחם האחיד: שוב מתייקר
צילום: שאול גולן
אלי ישי: הסכים להעלות את המחיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים