שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

אספן המגהצים: אצלו לא תמצאו חולצה מקומטת

אליצור בר יוסף מחזיק בביתו אוסף של כאלף מגהצים, שיכניס אתכם למסע בהתפתחות הטכנולוגיה העולמית. וכן, הוא מגהץ בעצמו את בגדיו

"אם השכן מלמטה היה יודע כמה מאות קילוגרמים של מתכת נמצאים מעל לראשו, הוא היה מתפלץ", צוחק אליצור בר יוסף (63), שהוא ככל הנראה אספן המגהצים הגדול בארץ. להיכנס לדירתו זה להיכנס "לעולם המגהצים", כאשר האוסף מכסה כמעט כל סוג וטכנולוגיה ששימשה לגיהוץ.

 

"מאז ומתמיד נמשכתי לכלי מתכת והתחלתי עם מכתשים ועלים (גם אוסף שכזה מצאנו שם), אבל מגהצים יותר משכו אותי בגלל הפטנטים וההשקעה בעיצוב שלהם. יש לי לדעתי קרוב לאלף מגהצים, כשמדהים ללמוד שבעולם האספנות המגהצים מאוד פופולארים, ויש תעשייה שלמה בנושא הכוללת ספרות ומועדוני אספנים".

 

 

להיכנס לממלכת המגהצים של בר יוסף פירושו להיכנס למסע מרתק בהתפתחות הטכנולוגיה העולמית, וללמוד וכיצד היא השפיעה על תהליך הגיהוץ שהחל כבר במאה ה-17 כשהפעולה נעשה בעזרת גוש פלדה שסותת בצורה גסה.

 

משם עוברים למגהץ חלול שלתוכו מכניסים אבן לוהטת שהוצאה מהאש, כשאבן אחרת מייד מוכנסת במקומה ללהבות כדי לשמור על רציפות התהליך. עוברות השנים, ואליצור מדגים לנו מגהצים שמחוברים ל"תחנת חימום": כלי מדהים ביופיו שלתוכו מכניסים פחם ומסביבו ועליו מונחים מגהצים שיונקים ממנו את החום. בדיוק באותה הצורה עובדת "תחנה" מתקדמת יותר והפעם על גז שהיווה תחליף מתקדם לפחם ולשאר טכנולוגיות חימום מוזרות כמו שמן פאראפין שנדחס למיכל מיוחד, ואפילו אלכוהול שהזין באש חיה מגהץ יפיפה.

 

"מה שמעניין זה שמגהצים יוצרו בצורות שונות. לעיתים, כשאני מסתובב בשווקי עתיקות, אני נתקל בדברים מדהימים כמו מגהץ לגיהוץ צווארון הכומר, מגהץ לשולחן ביליארד, ואפילו מגהץ בצורה של פרח לגיהוץ קישוטים".

 

בר יוסף מציג לנו כמות כה גדולה של מגהצים וטכנולוגיה עד שהראש כבר החל להסתובב. אפשר היה לבלות אצלו יום שלם ועדיין לא ללמוד כהוא זה על העולם הזה שלא ציפיתי כלל שיהיה כה מעניין.

 

"תדמיין ברוחך את המגהצים הללו בידי המשרתים במאות הקודמות שנאלצו לעבוד בפרך ולגהץ את בגדי האבירים והרוזנים, או תעשיית עבדות הילדים שעבורם יוצרו מגהצים מתאימים", אומר בר יוסף ומצביע על שורה ארוכה של מגהצים קטנטנים שיש תקווה קלושה שאולי שימשו למשחק ולא לעבודה כפוית טובה.

 

במהלך השיחה לקח אתנו אליצור למקום ששום אספן לא לקח, וזו שיחה על גורל האוסף לאחר שהאספן נאסף אל אבותיו: "זו אחת הנקודות הכי מעניינות שיש - ידוע לי שיורשי לא ידעו מה לעשות עם עצמם כשלא אהיה כאן ו"אנחית" עליהם את האוסף הענק הזה. רק לחשוב על עבודת הניקיון של כל המגהצים הללו יבריח כל אדם שפוי".

 

לשאלה האם הוא מגהץ בעצמו ובאיזה מגהץ, צוחק בר יוסף ומספר כי שנים הוא מגהץ בעצמו את כל בגדיו, אבל לאחר שהמתין ארוכות שמגהצים עתיקים יתחממו (ואז יתקררו) החליט לעבור למגהץ החשמלי הסטנדרטי.

 

למי שמעוניין ללמוד יותר, ניתן לשלוח מייל לאליצור בכתובת: elizur@attglobal.net

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים