שתף קטע נבחר

הלב כנראה באמת זוכר טעמים ואהבות

נהג משאית שלא כתב אפילו מכתב אהבה אחד לאשתו התחיל פתאום לכתוב שירה. אשה שמעודה לא שתתה בירה גילתה חיבה פתאומית למשקה הזה. סמל הלב מייצג כמעט רשמית את המילה "אהבה". נהוג לחשוב שזה רק רעיון סמלי, אבל אולי יש אמת בדימויים של המשוררים? תשאלו מושתלי לב

"כואב לי הלב", "נשבר לי הלב", "מחמם את הלב", "יין ישמח לבב אנוש" ועוד ביטויים, בעברית ובשפות אחרות, מייחסים ללב תכונות רגשיות, הרבה מעבר לתפקיד הטכני של משאבת דם. סמל הלב מייצג באופן כמעט רשמי את המילה "אהבה", ומשוררים מרבים להשתמש בדימוי הזה כדי להביע רגשות. גם כאן בערוץ יחסים כתבנו לא אחת על "לב שבור", ולרוב השתמשנו כאילוסטרציה בתמונה של לב עם פלסטר, לב עם חץ, או לב חתוך לשניים. נהוג לחשוב שזה רק רעיון סמלי, המשוואה בין לב לבין אהבה. אבל אולי בעצם יש אמת בדימויים של המשוררים?

 

סרט בשם "דברים שבלב", שמשודר בערוץ 8 של HOT, מתייחס לסוגיה הזאת, בהשתתפות מדענים, מושתלי לב ובני משפחה של תורמי לב. בעוד שרוב המדענים עדיין ספקנים בקשר לאינטליגנציה רגשית או אחרת של הלב, יש גם כאלה שטוענים שהוא חכם, שיש לו תבונה משלו. כלומר - המשוררים צדקו.

 

מלבד הניסויים והמחקרים המדעניים, מסתמכים הדוגלים בתיאוריה הזאת על חוויותיהם של אנשים שעברו השתלת לב וטוענים שחל שינוי דרמטי באישיותם. למשל, קלייר סיליביה מבוסטון, החולה הראשונה שדיווחה על שינוי באישיותה עקב השתלת לב וריאות. כמה ימים לאחר הניתוח שאלו אותה מה היא הכי רוצה, והיא אמרה שהיא מתה לבירה - והיא בכלל לא שותה בירה. כך גם התחילה לאהוב פלפל ירוק ועוף מטוגן, מאכלים שלא אהבה קודם לכן. כעבור כמה חודשים היה לה חלום, בו היה לה ברור שהלב בא מבחור בשם טים ל'. היא התקשרה למתאמת ההשתלות, סיפרה לה על החלום ושאלה אם זה אכן שמו של האדם שלבו הושתל בה. ובאמת, שמו היה טים לנרד, צעיר שאהב לרכוב על אופנוע. משפחת התורם גם אישרה שהוא אהב את המאכלים האלה.  

 

מקרה דומה שמובא בסרט הוא זה של ג'ים קלארק, אדם פשוט, כורה פחם ונהג משאית חסר השכלה. חצי שנה לאחר ההשתלה, הוא התחיל פתאום לכתוב שירים, אחרי שקודם לכן לא כתב שום דבר יצירתי. "לא שלחתי לאשתי אפילו מכתב אהבה אחד במשך 42 שנה", אמר. רק אחר כך התברר לו, שהאדם שלבו נתרם לו היה כותב שירה.


אמו של תורם הלב עם המושתל, דניאל. להרגיש את הדופק (צילום: ערוץ 8)

 

 

דניאל, שנולד עם סיסטיק פיברוזיס וכמעט מת עד שקיבל השתלת לב וריאות של קייל מור, התחיל פתאום להיות הרפתקן, כפי שהיה קייל, צעיר שנהרג בתאונת דרכים. ג'ניס, אמו של קייל, נפגשת בסרט עם דניאל - היא רוצה רק להניח את ידה על לבו ולהרגיש את הדופק, להרגיש את בנה שמת.

 

בעוד פרופ' מג'די יעקוב מגלה ספקנות ואומר שהאיבר הזה לא יכול לייצר רגשות, פרופ' פול פירסול, קרדיונויורולוג מאוניברסיטת הונולולו, אומר שמושתלי הלב דיווחו על זכרונות, על תחושות, על העדפות מוזיקליות ועל פחדים של התורם. למשל, אשה שהיתה קודם עדינה ושלווה, שנאה אלימות והיתה יוצאת מהחדר כשבעלה צפה בטלוויזיה בפוטבול, קיבלה תרומת לב של מתאגרף - ופתאום התחילה להתלהב ממשחקי פוטבול.

 

לדבריו, ידוע שהלב נמצא בקשר מתמיד עם המוח. הורמונים מהלב שטים בזרם הדם. ללב יש אנרגיה מגנטית חזקה פי 5,000 מזו של המוח. הלב "מדבר" עם המוח כל הזמן. הוא בטוח שהאנרגיה של הלב והקשר שלו עם המוח הם המפתח; זה סוג אחר של תבונה.

 

גרי שוורץ, פרופ' לפסיכולוגיה ופסיכיאטריה, מסביר שכל מערכת שיש בה היזון חוזר תגרום למידה, כמו שלומדים הנוירונים. זה נקרא זיכרון בהיזון חוזר. הוא יישם את זה על המוח, והניח שמידע יכול להיות מועבר דרך איברים מושתלים. למשל, אדם בן 47 שקיבל לב של צעיר שחור בן 17. אחרי ההשתלה חל שינוי בטעמו המוזיקלי - הוא התחיל פתאום לאהוב מוזיקה קלאסית. התברר שהצעיר היה נגן כינור קלאסי, שנפגע בתאונת דרכים כשיצא משיעור כינור.

 

ניסוי שערך ד"ר רולין מקרטי מהמכון למתמטיקה של הלב בקליפורניה לגבי יכולת הלב לעיבוד מידע רגשי, מצא שהלב משדר מסרים הקשורים ישירות למצב הרגשי שלנו. למעשה, הלב שולח יותר מידע למוח משהמוח שולח ללב. הראו לנבדקים תמונות שאמורות לעורר רגשות ותיעדו את פעילות המוח והלב. הלב זז והשתנה לפני המוח. כלומר, הלב מתנהג בצורה אינטואיטיבית. הוא מגיב עוד לפני שמוצגת התמונה - שולח מסר למוח, והמוח מכין את הגוף למידע הקשה.

 

לפי מחקרים, בין 5 ל-10 אחוז ממושתלי הלב דיווחו על שינוי באישיות. אפילו פרופסור מג'די יעקוב הספקן אמר שכל עוד זה לא הופרך, אולי יש בזה משהו. אז בפעם הבאה שאנחנו מדברים בזלזול על האינטואיציה ועל ההליכה בעקבות הלב במקום פעולה לפי ההיגיון של המוח - אולי נפרגן קצת יותר לתבונת הלב. 

 

מבצע תורמים חיים

 

  • שידורים חוזרים של הסרט בערוץ 8 של HOT יום ב' 12:45 ו-16:40, יום שבת ב-14:20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוג אחר של תבונה?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים