שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס רמזה: סוריה מוזמנת לוועידת השלום
  מזכירת המדינה האמריקנית הביעה תקווה שמדינות מפתח בעולם הערבי ייטלו חלק בוועידת השלום שתתכנס בנובמבר בארה"ב - ורמזה לסוריה מבלי לומר את שמה במפורש. "הוועידה מהווה הזדמנות שאין להחמיץ להתקדם לעבר הסכם", אמרה רייס במסיבת עיתונאים. אך ברקע הדברים עומדת כנראה מחלוקת בין רוסיה לארצות הברית על זימונה של סוריה לוועידה

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה הלילה (יום ב') שהיא מקווה שמדינות מפתח בעולם הערבי, בהן סוריה, יקחו חלק בוועידת השלום האזורית שתיערך בסתיו בארצות הברית. רייס הבהירה שלמדינות שישתתפו בוועידה תהיה אחריות לסייע במציאת פתרון לקונפליקט הישראלי-פלסטיני.

   

  רייס אמנם הביעה דאגה מהתנהגותה השלילית של סוריה, והתחמקה מלומר במפורש כי סוריה מוזמנת, אך בתשובה העקיפה שלה אמרה כי "כל החברים בוועדת המעקב של הליגה הערבית יהיו מוזמנים טבעיים למפגש. אבל זה חשוב ביותר שמטרת המפגש היא לתמוך בישראלים ובפלסטינים ובפתרון של שתי מדינות". לסוריה יש נציג בוועדת המעקב.

   

  ברקע הדברים נדמה כי ארצות הברית דווקא לא שש לזמן אתס וריה לוועידה. בין נציג רוסיה בקוורטט שנועד בניו-יורק ובין רייס עלתה אמש מחלוקת על היעילות שבהזמנת סוריה, וסביב נושא התחמשותה של סוריה.

   

  רייס הביעה דאגה מההתנהגות הסורית השלילית, והבהירה שמשתתפי המפגש בוושינגטון צריכים לתמוך בפתרון של שתי מדינות ולא להתנגד לו. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הצהיר מנגד שכדי שהמפגש יהיה יעיל, כולם צריכים להיות מוזמנים אליו. לברוב טען עוד שהנשק הרוסי המסופק לסוריה הוא למטרות הגנתיות בלבד והוא לא ישנה את מאזן הכוחות במזרח התיכון.

   

  מקור אמריקני בכיר דיווח אף הוא אמש כי מלבד ישראל והפלסטינים ישתתפו בפסגה גם נציגי הרביעיה הבינלאומית, הכוללת את רוסיה, ארצות הברית, האיחוד האירופי והאו"ם. על פי הדיווח, את מדינות הליגה הערבית ייצגו בוועידה אלג'יריה, בחריין, מצרים, ירדן, לבנון, מרוקו, קטאר, סעודיה, סודן, טוניסיה ותימן.

   

  לדברי רייס, הוועידה מהווה הזדמנות "שאין להחמיץ" עבור ישראל והפלסטינים להתקדם לעבר הסכם. "אני חושבת שיש תחושה של התקדמות במאמצים שמשקיעים הישראלים והפלסטינים כדי לפתור את הקונפליקט", אמרה רייס. היא הוסיפה ששני הצדדים זקוקים לתמיכה בינלאומית כדי לקדם את המגעים בינהם. "חשוב מאוד ש'שחקנים אזוריים' בקהילה הבינלאומית יסייעו להם", טענה. זאת הסיבה, לדבריה, שהנשיא בוש הודיע על קיום הפסגה, ואילו היא עצמה מקווה שהנציגים הערבים יקחו אף הם חלק באירוע. "הדרך העומדת בפנינו עודנה ארוכה", הוסיפה.

   

  במסיבת העיתונאים שלאחר מפגש הקוורטט הגיב שר החוץ הרוסי, סרגי לברוב, על האשמה שנשק רוסי מגיע לחיזבאללה,  ואמר כי "בחוזים שלנו אנחנו אוסרים העברת נשק לאף אחד פרט למקבל הישיר של כלי הנשק". הוא טען ש"בכל הקשור לסוריה, יש לנו מכניזם של פיקוח המאפשר לנו לעקוב היכן נמצא הנשק שסיפקנו". שר החוץ הרוסי העיר ש"דיברנו עם העמיתים הישראלים שלנו והם מודאגים מזה". אך הוסיף באותה נשימה כי "לא קיבלנו שום עובדות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים