שתף קטע נבחר

צבים בסכנה וקואלה לבן כשלג

מה עלה בגורלו של קואלה לבן ועיוור באוסטרליה? מדוע אוכלוסית צבי הים החומים מתמעטת בארה"ב? ומה הקשר בין אלפקות ותרנגולות חופש באנגליה? מבזק חדשות חיות

ארה"ב: ירידה באוכלוסיית צבי הים החומים

 
דו"ח שפורסם לאחרונה בארה"ב על ידי מקורות ברשויות הטבע והמדגה ושירות הדיג הימי הלאומי, מתריע מפני הסכנה שעדיין מרחפת מעל אוכלוסיית צבי הים החומים. מדענים ומומחי סביבה מודאגים מהפחתה באוכלוסית הצבים בשניים מאזורי ההטלה הגדולים בעולם של מין זה - לאורך חופיה הדרום מזרחיים של פלורידה נרשמה מאז 1998 ירידה של ארבעה אחוזים בשנה, ובמפרץ מקסיקו נרשמה ירידה משמעותית יותר של שבעה אחוזים בשנה.

 

החוקרים עדיין מתקשים להסביר את הסיבה המדוייקת להתמעטות הצבים ומשערים כי יתכן והדבר נובע מהתרחבות הדיג המסחרי באזורי המחייה והקינון של הצבים. "בישראל המצב מעט יותר אופטימי, למרות שמדובר בסוגיה בעייתית, אך ניתן לראות עלייה הדרגתית באוכלוסיה במהלך השנים", מסביר יניב לוי, מהמרכז להצלת צבים של רשות שמורות הטבע והגנים.  

 

 

צבי הים החומים נחשבים לנפוצים ביותר מכל הצבים הימיים, אך באזורנו הם נמצאים בסכנת הכחדה חמורה. בים הם ניזונים בעיקר מן החי ופחות מהצומח: שרימפסים, סרטנים, מדוזות ולעיתים גם דגים. משקלם עשוי להגיע לכ-450 קילוגרם. בישראל לא ידוע על מספר מדוייק של הפרטים באוכלוסייה, אך עשרות ספורות של נקבות בוגרות מטילות את ביציהן בחופי הארץ. ועם זאת, ארץ ישנם גורמי סיכון והפרעה רבים לצבי הים החומים.

 

"אחת הבעיות המהותיות המאיימות על צבי הים החומים היא הדיג המוגבר, בין אם אלו דייגים שעובדים באמצעות מערכי קרסים או ספינות דיג", אומר לוי. "הזיהומים בים, הסתבכות הצבים בחבלים, פגיעות ממדחפי סירות, ספינות ואופנועי ים גם הן התרבו בשנים האחרונות".

 

לדבריו, בעקבות התרחבות יוזמות פיתוח נדל"ן, בשנים האחרונות נפגעו גם חופי ההטלה של הצבים, שנוטים לשמור נאמנות לחוף בו בקעו וחוזרים אליו שוב ושוב כדי להזדווג ולהטיל. "אם בשנים קודמות חופים באזורים מסויימים בארץ לא סבלו מתנועה גדולה של בני אדם, כיום המצב שונה וניתן לראות זאת באמצעות אירועים שונים המתקיימים בחופי הארץ, תאורה מלאכותית שמבלבלת את הצבים לאחר הבקיעה ורעש רב... אם נצליח לעורר מודעות לחשיבות צבי הים החומים ובכלל, בקרב הדייגים והמבקרים באזורי החופים, נוכל לעזור במלאכת שימורם".

 

אוסטרליה: בית חולים לקואלות הציל קואלה לבן נדיר

 

מיק, קואלה לבן ונדיר, צריך להודות לשוטרי אוסטרליה, שמצאו אותו חולה ובמצב בריאותי קשה באזור נידח בצפון המדינה. השוטרים הבהילו את היונק לבית החולים לקואלות בפורט מקווארי צפונית לסידני, ובתום נסיעה בת 13 שעות הוא זכה לטיפול רפואי. "הוא סבל מדלקת עיניים קשה כתוצאה מחיידק הכלמידיה, והדבר גרם לו לעיוורון זמני", דיווח הצוות הרפואי לאמצעי התקשורת באוסטרליה. "מדובר ביונק כיס נדיר מאוד ומספרם מועט מאוד".

 

 

למרות פרוותו הלבנה, מיק הקואלה אינו מוגדר כלבקן. ועם זאת, הוא רגיש מאוד לקרני השמש ובשל כך, בעל סיכון גבוה לחלות בסרטן. לאחר ניתוח וטיפול אנטיביוטי, התאושש מיק והושאר תחת השגחה קפדנית בת יממה בבית החולים עקב חשש שייגנב. ביום שישי נמצא הקואלה בריא, וכשיר לחיים עצמאים בטבע. תחת מעטה חשאיות - על מנת להגן עליו מפני ציידים - הוא הובא למקום ממנו חולץ לראשונה - אתר שבבית החולים סירבו לפרט את מיקומו המדוייק.

 

אנגליה: האלפקות שומרות על התרנגולות

 

נשק יום הדין של בעל חווה לגידול ביצים אורגניות בדרום מזרח אנגליה הגיע בדמותן של צמד אלפקות מפרו. השתיים הובאו לאחרונה לחווה על מנת להגן על התרנגולות מפני שועלים וכלבים רעבים במיוחד. מסתבר שגדר אלקטרונית לא מצליחה למנוע התקפות חוזרות ונשנות של טורפים על התרנגולות המסתובבות באופן חופשי בשטח החווה.

 

הרעיון להשתמש באלפקות ובלאמות כשומרות לחיות בחווה אינו חדש לחקלאים ולאיכרים ברחבי העולם. בשנים האחרונות הן זוכות לפופולריות גדולה בארה"ב בהגנה על עדרי כבשים מפני זאבים.

הסברה היא כי במהלך השנים חיו האלפקות והלאמות תחת איום של טורפים, ופיתחו חוש דאגה טבעי מפני טורפים ממשפחת הכלבים. הן נוקטות לפיכך בשיטות אלימות במיוחד כדי להילחם בפולשים.

 

צמד האלפקות זכו לשם המלכותי וויליאם והארי, ועד כה נחלו הצלחה מרשימה בתפקידן החדש. "האלפקות  מוכנות גם להגן בחייהן על כבשים ותרנגולות, כך שאנו בטוחים כי ברגע שהתרנגולות יחושו בביטחון. כך הן גם יטילו ביצים טעימות יותר וזו הסיבה שלמעשה גייסנו את האלפקות", אומרים בעלי החווה. "הן מהוות חברה נהדרת לתרנגולות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צב ים חום. בארץ - בסכנת הכחדה
צילום: רויטרס
מתמעטים והולכים בארה"ב
צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים
לא שזוף אבל בריא. קואלה בטיפול
צילום: רויטרס
יותר יפה בפרופיל. מיק הקואלה הלבנה
צילום: רויטרס
מומלצים