שתף קטע נבחר

הסנאט: משמרות המהפכה באיראן - ארגון טרור

ברוב גדול אישר הסנאט את ההחלטה להכליל את הזרוע המבצעת של משטר האייתוללות באיראן ברשימת ארגוני הטרור. בארצות הברית אומרים כי הארגון מספק כלי נשק וחומרי נפץ לחמושים בעיראק

הסנאט בארצות הברית קרא הלילה (יום ה') לצרף את משמרות המהפכה באיראן לרשימת ארגוני הטרור. 24 שעות קודם לכן אישר בית הנבחרים את ההחלטה.

 

הסנאטורים ג'ו ליברמן העצמאי וג'ון קאיל הרפובליקני יזמו את הצעת החוק, לפיה יש להכריז על משמרות המהפכה האיראנים כעל ארגון טרור. ההחלטה עברה ברוב של 76 תומכים מול 22 מתנגדים.

 

אם הקריאה תאומץ על-ידי הממשל האמריקני יוטלו סנקציות על משמרות המהפכה באיראן, ארגון שלטענת ארצות הברית מספק כלי-נשק וחומרי נפץ לארגוני הטרור בעיראק. הסיכויים שהממשל האמריקני יאמץ את ההחלטה גבוהים.

 

בחודש שעבר דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי הממשל האמריקני החליט להכריז על הזרוע המבצעת של משטר האייתוללות כעל ארגון טרור עולמי. מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה ביום ראשון כי הממשל עצמו שוקל להכניס את גוף הביטחון האיראני לרשימת ארגוני הטרור. בכך יצטרף הארגון האיראני לגופי טרור כמו אל-קאעידה וחיזבאללה שכבר נמצאים ברשימה השחורה של ארצות הברית.

 

משמרות המהפכה הוא ארגון צבאי שהוקם לאחר המהפכה המוסלמית ב-1979 באיראן והוא נאמן ישירות למנהיג העליון, האיתוללה עלי חמינאי. הוא מונה כ-200 אלף חיילים בזרועות הים, האוויר והיבשה, ותפקידו העיקרי להגן על המשטר האיסלמאי במדינה ועל ערכי המהפכה.

 

לארגון יש השפעה רבה גם מעבר לתחום הצבאי, כמו בפוליטיקה ובכלכלה. רבים ממנהיגי המדינה שירתו בעבר כקצינים במשמרות המהפכה, ביניהם הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד וראש צוות המשא ומתן של איראן בנושא הגרעין, עלי לריג'אני, שאף עמד בראש הארגון בשנות השמונים. לאחרונה מונה הגנרל מוחמד-עלי ג'עפרי למפקד החדש של המשמרות והוא החליף את הגנרל יחיא-רחים ספווי, שהפך להיות יועצו הצבאי המיוחד של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משמרות המהפכה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים