שתף קטע נבחר

"הרב שפירא צדק, העקירה היתה שטות"

חברי כנסת מהציונות הדתית ביכו את מותו של הרב אברהם שפירא, שהיה אחד ממנהיגיו הרוחניים של הזרם - גם בקריאתו לסרבנות לפני ההתנתקות. ח"כ אלון: "היום לכולם ברור כמה צדק". ח"כ ביילין: "במו ידיו הוא יצר את המשבר האמוני הגדול ביותר של דור שלם"

עם היוודע דבר מותו של הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, אתמול (ה') מיהרו לזרום ניחומים על הרב מרחבי הקשת הפוליטית. תלמידיו, נאמניו וחברי הכנסת שהלכו לאורו ספדו לו: "הציונות הדתית איבדה את רב החובל שלה". ואולם, יש גם כאלו שמטילים על כתפיו את המשבר האמוני הגדול ביותר שידעה הציונות הדתית.

 

ח"כ בני אלון (איחוד לאומי- מפד"ל) אמר כי הרב שפירא היה נאמן ללא פשרות לארץ ישראל.

 "הוא היה הרב של כל הרבנים. היום אנחנו יודעים כמה הוא צדק בשטות העקירה מגוש קטיף". "הוא היה בפירוש הרב הגדול ביותר", הוסיף אלון, "גדול הדור בתורה, בלמדנות ובפסיקה. הוא היה תקיף, נאמן ועירני והוא גילה את אותה מדיניות שהוביל הרב קוק מבחינת נאמנות לארץ ישראל וללחימה על ערכיה".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, ספד גם הוא לרב: "הלך לעולמו מנהיגה הרוחני של הציונות הדתית, תלמיד חכם וגאון, הפוסק החשוב ביותר בהלכות דת ומדינה. הרב שפירא היה תומך מוצהר של המפד"ל, שהלכה לאורו ובדרכו, תוך הדגשה יתרה של חשיבות עולם התורה, החינוך ואופיה היהודי של מדינת ישראל".

 

ח"כ אורי אריאל (מפד"ל) התייחס לפסיקתו של הרב שאמר כי יש לסרב פקודה בהתנתקות ואמר כי "פסק ההלכה בעניין הסרבנות חייב את כולנו וכך כולם היו צריכים לנהוג". לדבריו, "הרב שפירא היה גאון עצום, הוא היה מנהיג שהיה נטוע עמוק בעולמה של תורה, הוא היה פוסק מהשורה הראשונה. יש מעט בעלי שיעור קומה כמוהו - הציונות הדתית איבדה את רב החובל שלה".

 

וגם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, אמר כי "הרב שפירא היה מעמודי התווך של הציונות הדתית ושל נאמני ירושלים וארץ ישראל. תמיד הרשים בנאמנות לערכי הנצח של העם היהודי מתוך רצון לראות את אהבת ישראל. הרב שפירא ז"ל הקרין רוח טובה על סביבתו ודגל בהידברות בין הבריות".

 

אבל ליו"ר מרצ, יוסי ביילין, היו דווקא דברים אחרים לומר על הרב שהלך לעולמו. "ברמה הציבורית, התרומה של הרב שפירא ז"ל היתה שלילית מאוד", אמר, "הוא היה קיצוני מאוד, דווקא בשנים האחרונות, כולל בנושא הסרבנות. אני לא חושב שרבנים אחרים במעמדו, כולל קודמו הרב קוק, היו מוכנים לומר דברים שהוא אמר.

 

"בנושא הסרבנות הוא עבר את כל הקווים האדומים. בקשר להתנתקות הוא היה בין

אלה שנתנו תחושה למתנחלים שזה לא יקרה, שאם יהיה מאבק לא תהיה התנתקות ואיכשהו תהיה התערבות משמיים. הוא לא אמר את זה במילים האלו אבל זה המסר שהתכוון להעביר".

 

לדברי ביילין, "זה יצר אצל דור שלם משבר מאוד מאוד קשה. בתחום האמוני שאותו רצה לטפח, הוא היה למעשה אחראי למשבר הגדול ביותר בשנים האחרונות. דור צעיר היה מוכן להאמין, בין היתר בגללו, שההתנתקות לא תקרה - וכשהיא התרחשה, לא היתה לו תשובה. הוא הלך לעולמו כאשר מצד אחד מפעל ההתנחלות לא מצליח להתנחל בלבבות ומבחינה זו הוא נכשל, ומצד שני הוא בעצמו יצר את המשבר האמוני הגדול ביותר".


פורסם לראשונה 27/09/2007 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שפירא. נפטר בסוכות
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
אלון. "נאמן לישראל"
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
ביילין. "גרם למשבר גדול"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים