שתף קטע נבחר

פסטיבל חיפה חוגג ח"י שנים לבית ספר מעלה

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה פותח גם את חגיגות 18 השנה להקמתו של ביה"ס הירושלמי לקולנוע ולטלוויזיה. "עד הקמתו שילוב בין קולנוע לזרם הדתי נתפש כבלתי אפשרי", אומרת מנהלת פסטיבל חיפה, פנינה בלייר

אם המילה קולנוע יהודי דתי נשמעה עד לפני 18 שנה כפיקציה, לא עוד. הקמת בית ספר "מעלה" בירושלים והפריחה שבאה בעקבותיו אפשרה להרחיב, גם אם עדיין לא במידה מספקת, את מנעד הייצוגים על מסכי הטלוויזיה והקולנוע שלנו. זו בדיוק הסיבה שבפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה החליטו לציין ח"י שנים להקמתו באירוע מחווה חגיגי.

 

במסגרת המחווה, שתיערך במוזיאון טיקוטין ביום שלישי, 2 באוקטובר, תוקרן אסופת סרטים ממיטב סרטי בית הספר ומתוכם יבחר תא מבקרי הקולנוע את הסרט הטוב ביותר.


"רבי סנטה". יוקרן במסגרת התחרות בחיפה

 

בית ספר "מעלה", ציפור נדירה בנוף עשיית הקולנוע המקומית, הוקם לפני 18 שנה על ידי מוטי שקלאר, הוגה הראיון, העיתונאי וסגן עורך "מקור ראשון", אורי אליצור, יצחק רקנאטי, מנהלו הראשון של בית הספר והקולנוען נפתלי גליקסברג שהיה זה שביקש לכוון את בית הספר שאמור היה לעסוק בתחום התקשורת בלבד, לבית ספר שעיקר עשייתו קולנוע.

 

"בית הספר הוקם במטרה לתת מענה לצורך שהתעורר בקרב הציבור הדתי-לאומי לעסוק במקצועות הטלוויזיה והקולנוע ומתוך רצון לייצר קולנוע יהודי ישראלי מקורי ועכשווי המתכתב עם הקולנוע העולמי", אומרת מנהלת 'מעלה' נטע אריאל, "בבית הספר לומדים בעיקר סטודנטים דתיים אך גם מיעוט חילוני ותכנית הלימודים מבקשת להעניק לצד הלימודים התיאורטיים והמעשיים הרגילים, גם קורסי בית מדרש הנמצאים על קו התפר שבין יהדות ליצירה". הקורסים נוגעים בין היתר בדמויות תנכ"יות, יסודות דרמטיים הספרות, התנ"ך באמנות הפלסטית ומקורותיו היהודיים של ש"י עגנון.


18 שנה של עבודה. סט צילומים במעלה 

 

מנהלת פסטיבל חיפה, פנינה בלייר: "אני רואה חשיבות רבה בעצם קיומו של בית הספר שלחלוטין אינו ברור מאליו. בית ספר 'מעלה' הוציא מתוכו לאורך ח"י שנותיו יוצרים מאוד מעניינים ויצירות קולנועיות שפותחות לנו צוהר לעולם שעד לא מזמן היה זר ומרוחק. 'מעלה' החל את דרכו כהפתעה בגלל שהשילוב בין קולנוע לזרם הדתי נראה עד להקמתו כבלתי אפשרי, צריך להוריד בפני העושים במלאכה את הכובע וזו בדיוק הסיבה שהחלטנו לחגוג לו יומולדת בפסטיבל".

 

במהלך פסטיבל חיפה יוקרנו במסגרת תחרות הסרטים הקצרים שלושה מסרטי בית הספר "מעלה" ובכללם "לוז" סרטה התיעודי של יעל קניאל, העוסק בבחורה מאומצת שיוצאת לחיפוש אחרי זהותה ובמערכת היחסים שלה עם אמה; "רבי סנטה" בבימויה של תהילה ויזנברג, על יהודי חרדי שלימעאזל שלא מצליח למצוא פרנסה ומתוך המצוקה נענה למשרה חלקית כסנטה קלאוס בבית מלון בירושלים; "הרי את" של פזית וייסבוים מספר את סיפורו של זוג צעירים דתיים שנשויים שנה ועומדים בפני גירושין. הסרט מתעד שעה בבית הדין הרבני לפני ובמהלך דיון הגירושין.

 

סרטים קצרים נוספים של תלמידי שנה ב' בבית הספר יקדימו את הקרנות הפיצ'רים בפסטיבל חיפה מתוך כוונה להביא לחשיפתו של דור העתיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית ספר מעלה. מזל טוב
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים