שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו-מאזן: בוועידה בנובמבר יונחו היסודות להסכם
  לקראת נאומו בעצרת האו"ם בניו-יורק, אמר אבו-מאזן כי הוא מקווה שחצי שנה אחרי הוועידה בנובמבר תסוכם טיוטה להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. "בוועידה נצטרך להגדיר את עקרונות הסדר הקבע", הוא אמר. במקביל, שלחה ארצות הברית הזמנה רשמית לסוריה להשתתף בוועידה שתתקיים בעיירה במרילנד

  אופטימיות לקראת הוועידה: נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), אמר אחר הצהריים (יום ו') כי בוועידת מדינות האזור, המתוכננת להיערך בחודש נובמבר, יונחו היסודות להסכם שלום. עוד אמר אבו-מאזן כי הסכם שלום יכול להיחתם בתוך ששה חודשים.

   

  בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית אמר הנשיא הפלסטיני: "בפגישה בנובמבר נצטרך להגדיר את העקרונות של הסדר הקבע. אז המשא ומתן יתחיל על הפרטים והוא אמור להימשך שישה חודשים עד לטיוטה של הסכם שלום. אנחנו מקווים שהוועידה הזו תהיה מוצלחת. אנחנו רוצים שגם סוריה ולבנון ישתתפו בוועידה".  

   

  אבו-מאזן, השוהה בניו-יורק לרגל הכינוס הכללי של עצרת האו"ם, אמר בפגישתו עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, בתחילת השבוע כי הפלסטינים מאמינים בחזונו של בוש לכינון מדינה פלסטינית עצמאית, שתחיה לצד מדינת ישראל. "בימים אלה אנו מלאי תקווה, במיוחד לקראת הכינוס שייערך בנובמבר הקרוב. אנחנו מאמינים שהמפגש יעסוק במה שיוביל לדיון במצב הקבע, ויוביל להסכם של שלום קבע בין ישראל והפלסטינים".

   

  הנשיא הפלסטיני הביע באותה פגישה תקווה שצוותי העבודה המשותפים יכינו את הדיונים וייקחו אותם "צעד אחד קדימה", לקראת הוועידה בנובמבר. "אני מבקש לנצל את ההזדמנות לאשר מחדש את הביטחון שלנו במפת הדרכים וביוזמת השלום הערבית", הוסיף, "אני מאמין ששתי התוכניות ביחד מהוות מסגרת עקרונות שיעזרו לנו להסכים על הנושאים העקרוניים".

   

  גם בצד הישראלי נראו לאחרונה איתותים חיוביים בנושא המשא ומתן עם הפלסטינים. בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנאום בכינוס קדימה: "שנים ארוכות הסתפקנו בקריאות 'אין פרטנר', עכשיו לפי כל הסימנים יש. אנחנו לא משלים את עצמנו, כולנו רואים מה קרה ועדיין מתרחש בעזה. כוחם של המתונים חייב לעמוד במבחנים לא פשוטים בזירה הפנים-פלסטינית. עם זאת, אנחנו לא יכולים ולא רוצים להתעלם מהקולות המתונים ברמאללה. אנחנו לא יכולים להיות עיוורים לכך שהמנהיג הנבחר של העם הפלסטיני, הנשיא אבו-מאזן, מאמין כמונו שפיתרון הסכסוך אפשרי רק באמצעות הידברות בין העמים".

   

  הוועידה תתקיים במרילנד

  בכירים אמריקנים דיווחו כי הוועידה תתקיים בעיירה אנאפוליס שבמרילנד. אנאפוליס נמצאת צפונית לוושינגטון, ונבחרה הן בשל קרבתה לבירה והן מכיוון שממוקם בה בסיס של הצי האמריקני, בו ככל הנראה ייערכו השיחות.

   

  במקביל, שלחה ארצות הברית הזמנה לרשמית לסוריה להשתתף בוועידה. עם זאת הביעו פקידים בוושינגטון חשש מהזמנת הסורים לוועידה, בשל התמיכה של דמשק בחמאס ובהתערבותה בעיראק ובלבנון. פקיד אחר אמר שאם סוריה לא היתה מוזמנת זה היה תירוץ למדינות ערב אחרות לא להגיע לוועידה.

   

  למרות זאת, עדיין לא ידוע אילו מדינות ערב יגיעו בסופו של דבר לוועידה. מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, תבע בתחילת החודש לפנות התנחלויות כחלק מההתקדמות במשא ומתן לשלום. בכנס באיטליה אמר מוסא: "הליגה מקבלת בברכה את יוזמת בוש למפגש הבינלאומי בנובמבר בוושינגטון. על השולחן מונחת גם היוזמה שלנו. אנו מצפים להישגים טובים בפסגה הקרובה, אך אנו צריכים להיות בטוחים בכוונותיה של ישראל. ההתנחלויות ממשיכות להתרחב ולהיבנות. יש לנו תקוות מיוזמת בוש והיוזמה הערבית, אך לא ניתן מתנה לפני שנקבל משהו בתמורה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו-מאזן. הסכם תוך 6 חודשים
  צילום: איי פי
  אסד. יגיע לוועידה?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים