שתף קטע נבחר

הרב אלישיב למשפחת סגל: לא לשבת שבעה

ל-ynet נודע כי בני משפחתו של דן סגל פנו למנהיג החרדי, הרב אלישיב, בשאלה האם יש לשבת שבעה על האח העיתונאי ישראל סגל שעזב את הדרך החרדית והוא השיב להם בשלילה - "מאחר שהנפטר שנה ופירש"

האם יש לשבת שבעה על אח שהתפקר? עם היוודע דבר פטירתו של הסופר והעיתונאי ישראל סגל בחג ראשון של סוכות, נעשתה פנייה מצד הרב דן סגל, אחיו של ישראל, לביתו של הרב יוסף שלום אלישיב, כדי לדעת האם על המשפחה לשבת שבעה על האח שעזב את הדרך החרדית. ל-ynet יהדות נודע כי פוסק הדור הליטאי השיב בשלילה ותירץ את פסיקתו בכך שהנפטר נחשב למי ש"שנה ופירש".

 

משמעותו של הביטוי "שנה ופירש" מתייחסת לאחד שנחשב לבקיא בתורה, אך פרש מעבודת השם. במסורת היהודית עושים אבחנה בין יהודי שהוא בבחינת תינוק שנשבה ואין לבוא אליו בטענות לבין מי ששנה ופירש - כלומר למד ובכל זאת בוחר למרוד באורח החיים הדתי.

  

האח דן סגל, המבוגר מישראל סגל ז"ל בשש שנים, נחשב לאחד הרבנים החשובים בציבור החרדי וזוכה בקרב הציבור החרדי לתואר "אבי המוסר". בין השניים שרר נתק ארוך שנים בעקבות פרישתו של ישראל מאורח החיים החרדי.

  

לאורך שנותיו כעיתונאי לא היסס ישראל סגל לבטא את ביקורתו על העולם החרדי וחלק מסיפור חייו הוא אף פרס בספרים אשר כתב. ספרו האחרון "וכי נחש ממית" מתאר מערכת יחסים בין שני אחים, כאשר הגדול מכונה "הצדיק" ואילו הקטן מכונה בספר "הרשע". הספר מבוסס בחלקו על סיפור חייו של סגל, ומופיעים בו פרטים אוטוביוגרפיים מחייו. 

 

בשל נידויו של ישראל סגל ממשפחתו בעקבות הוראת אחיו, אף גורש ישראל בעבר מהלוויית אביו. אולם למרות הניתוק ממשפחתו החרדית עמד ישראל בקשר שוטף עם חלק מבני משפחתו.

 

בעקבות בקשתו של ישראל ערכו לו בני משפחתו הלוויה חילונית, אולם היו בה סממנים דתיים ובנו אורי אף אמר עליו קדיש. 

 

על פי ההלכה, אדם שנפטר במהלך ימי החג מתחילים לשבת עליו שבעה עם צאת החג. במידה שהאדם נפטר לפני חג הסוכות, כניסת החג עוצרת את ימי השבעה שאינם מתחדשים לאחר החג. במקרה של ישראל סגל ז"ל היו אמורים בני משפחתו להתחיל לשבת עליו שבעה מייד לאחר חג הסוכות. 

 

"לא מופתעת"

לאה סגל, אלמנתו של ישראל, לא התפלאה למשמע הדברים. להלוויה שנערכה ביום שישי בקיבוץ מעלה החמישה בני משפחתו החרדית לא הגיעו. ל-ynet אמרה סגל שהבינה כי אסרו עליהם להשתתף באירוע.

 

על פסיקתו של הרב אלישיב לא הביעה סגל פליאה. "הם כת אכזרית ורעה. לישראל יש אח צעיר ממנו שהוא מאוד אהב אותו. אני חושבת שהאיסור הזה אכזרי כלפי אותו אח. לנו, למשפחתו זה לא נוגע. הם לא אנושיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל סגל ז"ל
ההלוויה במעלה החמישה. המשפחה לא הגיעה
צילום: אלי אלגרט
צילום: חיים צח
הרב אלישיב
צילום: חיים צח
מומלצים