שתף קטע נבחר

בכיר באו"ם: נכשלנו, העדפנו את הפלסטינים

לדברי נשיא מועצת זכויות האדם של האו"ם, דורו קוסטאה, המועצה התרכזה יותר מדי בהפרות של זכויות אדם בידי ישראל ולא טיפלה בסכסוך הישראלי-פלסטיני באופן מאוזן. הנשיא בוש האשים בשבוע שעבר את המועצה בכך שהיא מתמקדת בגינוי ישראל

מועצת זכויות האדם של האו"ם נכשלה בטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא עשתה זאת באופן מאוזן - כך הודה אמש (שבת) נשיא המועצה, דורו קוסטאה, בראיון לעיתון שוויצרי "לה טאם". לדברי קוסטאה, הוא אינו מרוצה מכך שהמועצה מתרכזת מדי בהפרות של זכויות אדם בידי ישראל. גם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, האשים בשבוע שעבר את המועצה בכך שהיא מרבה לגנות את ישראל.

 

"בנקודה זו נכשלנו", אמר קוסטאה, "הבעיה של הפלסטינים מורכבת מאוד ויש לה כמה ממדים. המועצה חייבת להישאר צנועה ולהתרכז בהפרה של זכויות אדם, אך עליה לבחון את מעשיהם של כל הצדדים ולא רק של מדינה אחת". לדבריו, לרוב חברות המועצה "ניתנה מידה מסוימת של כוח, אך אין זה אומר שהכוח הזה מנוצל תמיד בחכמה". 

 

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, האשים את המועצה בנאומו לפני מליאת העצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר, ואמר שהיא מרבה לגנות את ישראל במקום להשקיע משאבים בטיפול במקומות אחרים בעולם. בוש קרא למועצה להפסיק ולהתייחס לישראל כאל המדינה היחידה המפרה זכויות אדם.

 

"העם האמריקני מאוכזב מכישלונותיה של מועצת זכויות האדם של האו"ם", אמר בוש. לדבריו, "גוף זה לא פצה פה על הדיכוי שמבצעים המשטרים בהאוונה, קראקס, פיונגיאנג וטהרן - והפנה את כל ביקורתו באופן מוגזם כלפי ישראל. כדי להיות גוף אמין העוסק בזכויות אדם בעולם - על האו"ם לבצע קודם רפורמות במועצת זכויות האדם שלו", סיכם הנשיא. נשיא המועצה הגיב: "אני מסכים עם בוש. צריך לשפר כל הזמן את תפקוד המועצה".

 

מועצת זכויות האדם הוקמה בשנה שעברה, כדי להחליף את נציבות זכויות האדם של האו"ם, שאיבדה מאמינותה. ואולם המועצה החדשה, המונה 47 חברות, נשלטת על-ידי רוב של נציגים ממדינות אסיה ומדינות ערב. המועצה התמקדה בכל פגישותיה עד כה בנושא אחד בלבד: מתיחת ביקורת על ישראל.

 

אפילו מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה לאחרונה את המועצה על שהחליטה להתייחס בכתב המנדט שלה רק להפרות זכויות האדם מצד ישראל בשטחים, ולא באף מדינה אחרת בעולם.

פורסם לראשונה 29/09/2007 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש בנאומו באו"ם. האשים את המועצה
צילום: איי פי
מומלצים