שתף קטע נבחר

האם כתב ברייל ושפת הסימנים אחידים בכל הארצות?

מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

שאלה: האם כתב ברייל ושפת הסימנים אחידים בכל הארצות?  

 

תשובה: לגולש היקר שלום, לא, שפת ברייל ושפת הסימנים אינן אחידות בכל הארצות. לכל שפה חשובה, ועברית בכלל זה, שפת ברייל ושפת סימנים משלה. שפת ברייל, המשמשת את העיוורים, היא למעשה כתיבתה של שפה כלשהי ב"אותיות" מיוחדות, הבנויות מנקודות בולטות מתוך משטח קשיח יחסית. לכל אות בא"ב יש אות ברייל משלה, כמו גם לספרות, לסימני פיסוק, לסימני ניקוד בעברית ובערבית, וכו'. לכן, כתב ברייל עברי, למשל, משתמש בנקודות לבניית אותיות עבריות, ומי שאינו יודע עברית, לא יוכל לקרוא אותו. 

 

במה שנוגע לשפת הסימנים המשמשת את החירשים וכבדי השמיעה, המצב מסובך יותר. היא כוללת לא רק תנועות ידיים אלא גם תנוחות גוף וזרועות והבעות פנים, ומורכבת משני חלקים: האחד, המצומצם יותר ("השפה המסומנת"), כולל אותיות נפרדות ומספר לא גדול של מלים שכיחות, ונוהג לפי תחביר השפה המדוברת שממנה הוא גזור. כמובן מאליו, השפה המסומנת תלויה בשפה המדוברת, ולפיכך היא שונה מארץ לארץ. שפת הסימנים הרחבה יותר היא בעלת תחביר משלה, ויכולתה להביע רעיונות הרבה יותר עשירה מזו של השפה המסומנת. בכל זאת, גם היא אינה בינלאומית. הואיל וזו שפה לכל דבר, השרויה בתהליך מתמיד של התפתחות ככל השפות החיות, היא מבוססת על התרבות המקומית שבתוכה היא מתפתחת. מכיוון שכך, יש שוני רב (עד כדי חוסר יכולת להידברות הדדית) בין המשתמשים בשפת סימנים אמריקנית ובריטית, לדוגמה, למרות יכולת ההידברות ההדדית בין המשתמשים בשפה המדוברת בשתי הארצות. נעשו בעבר ניסיונות להנהיג שפת סימנים בינלאומית, אבל זו היתה מוגבלת מאוד, ומשתמשיה היו מעטים. יתר על כן, היא היתה מבחינתו של כל אחד מהם בגדר שפה שנייה, אחרי שפת הסימנים הלאומית שלו.

 

למאגר התשובות - לחצו כאן

 


 

 

אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

  

                        לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


 


פורסם לראשונה 29/09/2007 21:46

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסל בדמותו של לואי ברייל, ממציא הכתב
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים