שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועידת שלום: קמפ דייויד אאוט, אנאפוליס אין
  הממשל האמריקני בחר בבסיס סגור של חיל-הים באנאפוליס כדי להתרחק מכלי התקשורת. הבחירה נובעת גם מרצון הממשל להתרחק מאתרים קודמים בהם נכשלו השיחות

  הממשל האמריקני החליט לקיים את ועידת השלום הבינלאומית שתתקיים בתחומה בנובמבר באנאפוליס, בירת מרילנד, כ-50 ק"מ ממזרח לוושינגטון.

   

  מחלקת המדינה בחרה בבסיס באנאפוליס המשמש כאקדמיה להכשרת קצינים לחיל הים האמריקני, משום שמדובר בשטח סגור לתקשורת שיאפשר לממשל להוביל את השיחות, הרחק מהכתבים הרבים שיגיעו כדי לסקר את האירוע. האמריקנים מבקשים לבודד את הישראלים והפלסטינים מפני הדלפות לתקשורת שעלולות לגרום ללחצים מהבית על הנציגים ולפגוע בשיחות.


  הבסיס שבו תתקיים ועידת השלום (צילום:AP)

   

  הבחירה בבסיס חיל הים באנאפוליס נובעת, בין היתר, מהרצון של ממשל בוש להתרחק מהאתרים האחרים שבהם נוהלו שיחות שלום בתקופת ממשל קלינטון ואשר נכשלו. בימי ממשל קלינטון נוהלו שיחות עם הפלסטינים באחוזת וויי במרילנד ב-1996 שהסתיימו בנסיגה מחברון, שיחות עם הסורים בעיירה שפרדסטאון במערב וירג'יניה ב-1998 ושוב עם הפלסטינים בקמפ דייויד ב-2000, שיחות שכשלונן היה המבוא לאינתיפאדה השנייה. הממשל החליט ללכת על מקום אחר ששמו אינו נקשר עם הכשלונות הקודמים, סגור לתקשורת והוא קרוב מספיק לוושינגטון ולנמלי התעופה במקום.

   

  אנאפוליס היא עיר תיירות קטנה בת 36 אלף תושבים בלבד, בעלת היסטוריה של 300 שנה. בעיר שוררת התרגשות רבה לקראת האפשרות ששמה יופיע בכותרות כלי התקשורת ברחבי העולם במשך ימי הוועידה.

   

  הנשיא בוש הכריז בחודש יולי על קיום הוועידה ואמר כי, "בוועידה נציג תמיכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, נדחה את האלימות, נכיר בזכותה של ישראל להתקיים, ונאשר את כל הההסכמים הקודמים שנחתמו בין הצדדים".

   

  בחירת מקום הוועידה, שמקנה לה את התואר "ועידת אנאפוליס", מלמד על כך שהממשל האמריקני נכנס להילוך גבוה בהכנות. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס היא זו שתארח את הוועידה, שבה ישתתפו בכירים ישראלים, פלסטינים וממדינות ערב ובהן כנראה סעודיה. הנשיא בוש עצמו צפוי להופיע בפני האורחים, אבל שלא כמו קודמו קלינטון הוא אינו מתכוון לנהל את המו"מ עצמו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים