שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה עושה אלכימאי?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: האם אלכימיאי היה מקצוע אמיתי פעם? זאת אומרת האם באמת היו אנשים שניסו להפוך חומר לזהב או שזה רק מיתוס מספרים? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, אלכימיה, הינו השם המקובל העיסוק בנושאי הכימיה שקדם לכימיה המדעית, ואכן היו בני אדם שעסקו בכך בפועל. ולתשובה

  בהרחבה: האדם התעניין מאז ומתמיד בתכונותיהם של חומרים, ופיתח שיטות לטיפול בהם, לעיבודם וליצירת תרכובות ומסגים חדשים. בימי הביניים הצטרף לעיסוק זה מרכיב מיסטי חזק, לגישור על הפער בין השאיפה להשיג מטרות מסוימות כגון: הפיכת מתכות "שפלות" ליקרות, כגון עופרת לזהב, בעזרת "אבן החכמים", מציאת תרופה לכל חולי (פָּנָצֵיאָה), או פיתוח שיקוי לחידוש הנעורים (אֶלִיקְסֶיר) לבין חוסר יכולת מעשית להשיגן. המכנה המשותף לכל המטרות הללו, ולאחרות, היה "טרנסמוטציה" - שינוי תכונותיו של חומר. 

   

  בעיקרו של דבר היתה האלכימיה עיסוק מעשי: האלכימאים שקדו, במעבדותיהם הפרימיטיביות לפי מושגינו, על טחינת חומרים, ערבובם, התכתם, המסתם, שריפתם ואיכולם. תוך כדי כך עמדו על רבות מתכונות החומרים שבהם עסקו, ובכך, לדעת כמה חוקרים, הניחו את היסודות לכימיה כמדע. בה בעת שקדו על המרכיבים המיסטיים של משלח-ידם, כגון קישור חומרים או תכונות עם כוכבי לכת שונים, שכן היתה חפיפה מסוימת בין האלכימיה והאסטרולוגיה.

   

  הסינים וההודים עסקו באלכימיה כבר בעת העתיקה, והערבים קיבלוה מהם בימי הביניים, הוסיפו משלהם והביאוה לאירופה. שם התמזגה האלכימיה במסורת ההרמטית במיסטיקה (הקרויה על שם האל היווני הרמס בתוארו טריסמגיסטוס (Trismegistos), "הגדול פי שלושה", שנחשב לפטרון המיסטיקה). עם התפתחות הכימיה, החל מהמחצית השנייה של המאה ה-18, שקעה בהדרגה קרנה של האלכימיה, וסופה שהפכה לעיסוק לתמהונים בלבד.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מה עושה אלכימאי?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים