שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה מקור שמו של הפרח דבורנית?

  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: קראתי פעם שהפרח "דבורנית" נקרא כך כי הוא דומה בצורתו לדבורה, וככה הוא משכנע דבורים לבוא אליו. האם זה נכון ומה ההגיון הביולוגי בכך? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, לפרחי הדבורנית יש שישה עלי עטיף. שלושת עלי העטיף החיצוניים גדולים משני העלים הפנימיים, והשפית, שהיא עלה העטיף השישי, קמורה בצורתה, קטיפנית למגע וגדולה מכולם. היא ניכרת בצבעה הבסיסי החום, שעליו מופיעים שרטוטים שצורתם וצבעיהם משתנים במינים השונים ואכן היא דומה בצורתה לנקבות הדבורים. 

   

  בנוגע לעניין ההגיון הטמון בדמיון זה: פרחי הדבורנית חסרי צוף, והצמח מושך אליו מאביקים בדרך ייחודית המכונה - הזדווגות מדומה: בתקופה שבה

  הדבורנית פורחת, נקבות הדבורים טרם בקעו מהביצים ואילו הזכרים של מיני דבורים שונים, כבר מעופפים ומחפשים נקבות להזדווג עימן. פרח הדבורנית "מנצל" עובדה זו כדי להפריש פרומון - חומר המושך אליו את הזכרים. הזכר נוחת על השפית השעירה הדומה בצורתה ובמגעה לנקבת הדבורה, והוא מתנועע קדימה ואחורה בתנועה המזכירה הזדווגות. לפני שהוא מגלה את טעותו ועוזב את הפרח, נדבקות האבקיות של הפרח לראשו של הזכר, וכעבור כמה שניות מתכופפות קדימה. כאשר יבקר הזכר בפרח נוסף תתבצע ההאבקה בדיוק מושלם, מאחר והאבקיות ערוכות ישירות מול הצלקת הדביקה של הפרח. באופן זה מועברת האבקה למטרתה. 

   


  דבורנית דינסמור (צילום: יעקב גרזון, אתר צמח השדה)

   

  מחקרים מפורטים גילו שילוב של גירויים הפועלים בזה אחר זה, והגורמים להזדווגות המדומה: גירוי הריח הנוצר על ידי הפרומון שמפריש הפרח, הוא הגירוי הראשוני שמושך את הזכר לעוף לכיוונו גם ממרחק גדול. הגירוי השני הוא גירוי הראייה המבוסס על שילוב של מספר מרכיבים: צבעו הכהה של הפרח המחזיר קרינה על סגולה אותה קולטים הדבורים, קטיפתיות הפרח אשר בולטת יותר ממשטח חלק, וכמובן, צורתו הכללית של הפרח המזכירה את צורת חרק. הגירוי השלישי הוא הגירוי שבמגע. כדי לבצע את ההאבקה בשלמות, חייב המאביק לקבל גירוי משטח הפנים הקטיפתי של השפית. גירוי זה נוצר כאשר הזכר מעביר את קצה בטנו על פני משטח השיער והפטמות העדינות שעל גבי השפית. 

   

  רוצים עוד תשובות לשאלות מסקרנות? לחצו כאן .

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   


  פורסם לראשונה 29/09/2007 23:21

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבק אותי, אבק אותי כאילו אין מחר, דבורנית
  צילום: החברה להגנת הטבע
  מומלצים