שתף קטע נבחר

מה גרם לגירוש יהודי ספרד?

מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

שאלה: מה בעצם גרם לגירוש יהודי ספרד? כלומר למה גירשו אותם?

 

תשובה: לגולש היקר שלום. גירוש יהודי ספרד, כלומר הצו שעליו חתמו מלכי ספרד ב-31 במארס 1492 אשר הורה לכל יהודי ספרד לעזוב את תחומי המדינה, נבע בעיקר מקנאותם הדתית של מלכי ספרד פרננדו ה-2 ואיזבלה ה-1, שראו את עצמם מחויבים לביסוס הנצרות בארצם אחרי מאות שנים של שלטון מוסלמי. עם כיבוש גרנדה, המעוז המוסלמי האחרון בספרד (1492), הוסר המכשול האחרון לאיחודה האתני והדתי של ספרד הקתולית. כעבור זמן קצר קיבלו שליטי הממלכה את הצעת יועצם הקיצוני באמונתו, האינקוויזיטור הגדול טורקמדה, וחתמו על צו הגירוש. הגזרה נבעה כאמור מהרצון לאחד את הממלכה מבחינה דתית, וברוח זו לנתק את "הנוצרים החדשים" (דהיינו האנוסים שקיבלו עליהם את הנצרות בחלקיה הנוצריים של ספרד, בלחץ הרדיפות של 1391 ושל 1412- 1414) מכלל היהודים, ולהבטיח את נאמנותם לנצרות. 

 

בחודש שלאחר חתימת הצו ניסו מנהיגים יהודים, ובהם גזברם של פרננדו ואיזבלה, דון יצחק אברבנאל, להביא לביטול הגזרה, אך ללא הצלחה. בסופו של דבר פורסם הצו בסוף חודש אפריל, יחד עם הוראה להוציאו לפועל בתוך שלושה חודשים. אלפי יהודים, ובהם הרב הראשי ורבים מבני המשפחות העשירות ורבות ההשפעה, העדיפו להיטבל לנצרות, ולא הצטרפו לכ-150,000 היהודים שיצאו לגלות (יש הנוקבים במספר הרבה יותר גדול). רשמית לא נותר זכר ליהודים על אדמת ספרד; נשארו רק יהודים אנוסים. אולם רבים מהם, למרות תקוותם של מלכי ספרד, הוסיפו לדבוק ביהדות בסתר: בפחות מ-12 שנות פעילות בקסטיליה ובארגון, החל מ-1481, חשפה האינקוויזיציה והרשיעה לא פחות מ-13,000 גברים ונשים ששמרו אמונים ליהדות, והיו אלה רק חלק קטן מהמוני "הנוצרים החדשים".

 

רוצים עוד תשובות לשאלות מסקרנות? לחצו כאן .  

 


 

 

אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

  

                        לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלכי ספרד, פרננדו ה-2 ואיזבלה ה-1, נוכחים בטקס התנצרות של יהודי
מומלצים